Sari la conținut

Legislatia..... Ne Priveste In Mod Direct


misulik_4u
 Share

Postări Recomandate

Ce sa zic baieti.... haideti sa strangem in acest forum tot ce tine de laegislatie si ne priveste in mod direct pe noi scooterishti.... si sa va mai spoon ceva s-a dat iarasi liber la amenzi.. adika pana in 700 ron le ia militianul si iti da chitantza..... asea ca nu cred ca o sa fie probleme cu amenzile...:lol: :bow: :lol: :bow: :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care ma lamureste si pe mine cu urmatoarele chestii ? :

 

1.

unde scrie exact in noul cod ca pentru scutere nu mai trebuie permis si k e nevoie de absolvirea unui curs de legislatie ?!

 

la ce articol? .....am citit noul cod asa mai pe sarite ...si nu am gasit asa ceva ..

 

 

 

2.

scuterul meu in talon are 49,3cc, v max:45km/h si 4kw ... dar e trecut ca SCUTER SOLO .... dupa noul cod pot merge cu el doar cu dovada aia?

in noul cod PARCA nu mai exista denumirea de scuter

 

 

daca am permis categ B (de ex) , inseamna ca am abslovit un curs de legislatie... punctele de penalizare se pot aplica pe acel permis? chiar daca categoria cu care merg nu necesita permis...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cititi Codul Rutier cu mare atentie si NU PE SARITE. Cititi atent si REGULAMENTUL de aplicare!

In preimul rand, daca nu aveti nici un fel de permis si aveti minim 16 ani, tb sa absolviti un curs de legislatie rutiera la o scoala de autorizata iar apoi sa umblati la voi cu acea dovada. Mopedele sint definite de Art6 alin 21 astfel incat daca de la RAR aveti CI care spune ca vehiculul are intre 2 si 4 roti, ca are 50 cmc max si 45 km/hm dar repet, Cartea de Identitate sa o aveti, atunic e moped. Ca sa circulati legal tb Inregistrat la Consiliul local pe raza caruia domiciliati in baza facturii originale (sau contract) de achizitie, Carte de Identitate si daca are peste 2 ani, ITPul. Asigurarea tip RCA NU este obligatorie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cititi Codul Rutier cu mare atentie si NU PE SARITE. Cititi atent si REGULAMENTUL de aplicare!

In preimul rand, daca nu aveti nici un fel de permis si aveti minim 16 ani, tb sa absolviti un curs de legislatie rutiera la o scoala de autorizata iar apoi sa umblati la voi cu acea dovada. Mopedele sint definite de Art6 alin 21 astfel incat daca de la RAR aveti CI care spune ca vehiculul are intre 2 si 4 roti, ca are 50 cmc max si 45 km/hm dar repet, Cartea de Identitate sa o aveti, atunic e moped. Ca sa circulati legal tb Inregistrat la Consiliul local pe raza caruia domiciliati in baza facturii originale (sau contract) de achizitie, Carte de Identitate si daca are peste 2 ani, ITPul. Asigurarea tip RCA NU este obligatorie!

Cred ca am mai intrebat de 30 de ori da` se pare ca vbesc singur....CARE ESTE SCOALA ASTA AUTORIZATA UNDE POT INCEPE SA ZICEM CA MAINE UN CURS ???IN BUCURESTI MA REFER ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De maine informatia va fi disponibila pe forumul nostru, desigur ca pentru clientii de GoPOP vor fi reduceri de pret. Va asteptam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si tu minteai lumea ca ai carnet :P

aoleu copilu-praz,nu ptr mine intrebam :D e ptr gagikmea da` plm , trebuia sa te bagi si tu in seama cu mine p`aicea sa zica lumea ca esti smeker si cresti in grade :finger:

 

De maine informatia va fi disponibila pe forumul nostru, desigur ca pentru clientii de GoPOP vor fi reduceri de pret. Va asteptam.

trebe sa intru pe saracia voastra de site ca sa aflu un nume amarat de scoala acreditata , multumim ptr ajutor.. :banana:

 

@Reverse , CRED ca orice scoala auto-moto este autorizata: acr, ilioara.. astea :D .....

nu fi asa sigur,am intrebat la 2 si mi`au zis ca n`au auzit in viata lor de treaba asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci.....nam inca 16 ani si unchiul meu mi-a facut cadou un aprilia rs50....dak ma prinde nenea politzaiu' ce-mi face? :finger:

inmatriculeazo,ia`ti casca si echipament complet..respecta legile circulatiei si nu iti face nimeni nimic...nu va mai agitati aiurea ca nu va zice nimeni nimic...ma rog,depinde si din ce oras esti ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inmatriculeazo,ia`ti casca si echipament complet..respecta legile circulatiei si nu iti face nimeni nimic...nu va mai agitati aiurea ca nu va zice nimeni nimic...ma rog,depinde si din ce oras esti ...

Bine zici :finger: :banana:

 

Acu depinde si de nea politai :D cum este el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inmatriculeazo,ia`ti casca si echipament complet..respecta legile circulatiei si nu iti face nimeni nimic...nu va mai agitati aiurea ca nu va zice nimeni nimic...ma rog,depinde si din ce oras esti ...

 

 

romania , tara p]izdii , unii sunt mai presus de lege

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inmatriculeazo,ia`ti casca si echipament complet..respecta legile circulatiei si nu iti face nimeni nimic...nu va mai agitati aiurea ca nu va zice nimeni nimic...ma rog,depinde si din ce oras esti ...

inmatriculare de italia ii buna?

k eu am primito cadou de la unchiul meu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...