Sari la conținut

problema cu faza lunga


Postări Recomandate

Salut, sunt nou aici, sper ca postez unde trebuie... de ceva timp tot am probleme electrice cu motorul meu. M-i s-a ars becul, si l-am schimbat cu unul de 55, cel stock era de 35. nu am avut probleme vreo 3 saptamani , cand dintr-o data, faza lunga a incetat sa mai functioneze. singurele modificari pe care le-am facut la sistemul electric, a fost sa schimb releul de semnalizare. Cel stock avea 3 fire, plus minus si masa, releul nou , avea decat plus si minus, masa , am lipit firul separat nu l-am legat de nimic, si a mers asa vreo 3 saptamani, si inca o modificare a fost farul , am pus unul mai puternic.

Ce ar putea sa fie neinregula? multumesc .

post-87514-0-33601800-1429978354_thumb.jpg

post-87514-0-41183100-1429978362_thumb.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gropile din asfalt.

 

In principiu daca ai avea probleme electrice, sunt alte componente care cedeaza inaintea becurilor. Poti incerca sa pui un aparat de masura si sa verifici incarcarea. Nu ar trebui sa ai mai mult de 14.5 v la turatie mare. Eventual facuta o masuratoare si la soclul becului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum e in service ca am facut accident lunea trecuta, mi-am rupt si picioru din cauza la o proasta, poate se uita astia de la service si ma rezolva ei, ca si asa mi-au sarit ceva suruburi de la carcasa care tine farul, le-am zis ca de la accident nu mai merge.. , de la gropi mi-a sarit si firu de la senzorul din radiator, am observat tarziu, si acum nu mai stiu unde intra nici ala, trebuie sa cer o diagrama de la producator sa ma uit , oricum asta nu e o problema critica, motorul nu se supraincalzeste ,

Editat de Catalin Gheonea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum e in service ca am facut accident lunea trecuta, mi-am rupt si picioru din cauza la o proasta, poate se uita astia de la service si ma rezolva ei, ca si asa mi-au sarit ceva suruburi de la carcasa care tine farul, le-am zis ca de la accident nu mai merge.. , de la gropi mi-a sarit si firu de la senzorul din radiator, am observat tarziu, si acum nu mai stiu unde intra nici ala, trebuie sa cer o diagrama de la producator sa ma uit , oricum asta nu e o problema critica, motorul nu se supraincalzeste ,

 

 

asa, trimite mecanicul pe o pista gresita apoi sa te plangi de el ca ti-a bagat o groaza de manopera ca sa iti repare un bec... trebuia sa il informezi corect, sa ii spui exact ce modiicari i-ai facut la insalatie... ca sa faca treaba buna, un mecanic trebuie sa fie informat in legatura cu istoria motoretei, trebuie sa colaborezi cu el, ii va i mult mai usor sa puna un diagnostic corect si sa iti repare fierul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au dus-o in alt oras, si o sa fie facuta pe casco, sincer sa fiu nu stiu cine lucreaza la ea si cat o sa dureze, partea buna e ca mi-au oferit o motocicleta de curtoazie pana iese a mea din service, am refuzat, insa daca o tin acolo mai mult de o luna, ii sun inapoi sa le cer moto de schimb, problemele care le are acum dupa accident plus inca vreo 2 minore, sunt toate pe foaia care mi-a facut-o soferul cand a ridicat-o deci baietii or sa stie ce si cum


» Post actualizat in 25 Apr 2015 18:29

au dus-o in alt oras, si o sa fie facuta pe casco, sincer sa fiu nu stiu cine lucreaza la ea si cat o sa dureze, partea buna e ca mi-au oferit o motocicleta de curtoazie pana iese a mea din service, am refuzat, insa daca o tin acolo mai mult de o luna, ii sun inapoi sa le cer moto de schimb, problemele care le are acum dupa accident plus inca vreo 2 minore, sunt toate pe foaia care mi-a facut-o soferul cand a ridicat-o deci baietii or sa stie ce si cum

post-87514-0-56519600-1429986520_thumb.jpeg

post-87514-0-94116000-1429986527_thumb.jpeg

post-87514-0-84602600-1429986534_thumb.jpeg

post-87514-0-42033800-1429986542_thumb.jpeg

plus 3 scarite din 4, si ulei care curge din motor, si rezervoru picura de dedesubt :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...