Sari la conținut

Cum evit ruperea manetelor la cazaturi?


Postări Recomandate

Buna ziua

Am o problema pe care presupun ca o au majoritatea pasionatilor de cross/enduro,atunci cand pic,mi se rup manetele ori de frana ori de ambreiaj,nu am handguard-uri,dar cand am vrut sa imi cumpar am auzit ca pot pune dar nu prea am inteles cum, o banda de teflon ,imi puteti spune daca e adevarat sau e doar un mit ?

...........daca merge v-as ruga sa imi si explicati cum se pune mai exact acest teflon...........VA MULTUMESC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E prima oara cand aud de chestia asta si dupa un search pe forum am gasit asta:

 

 

Nomad_shop

Deci ce se intampla cu comenzile si manutele cand cazi nu tine de handguards. Un sfat la pentru comenzi care nu se rup: la prinderea ambreajului si a franei pe ghidon se pune banda de teflon folosita in instalatii, apoi se strange comanda de ghidon, in cazul unei trante mante cu prindere cu tot se deplaseaza si poate fi pus inapoi. Varianta sofisticata o au americanii cu o garnitura de teflon care o pui la prinderea comenzilor pe ghidon. Mioritic merge si banda de teflon folosita in sintalatii sanitare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai stranse comenzile prea tare, nici macar chestiile astea nu te ajuta. Cel mai bine e sa nu le strangi tare sau cum scria mai sus, banda de teflon.

Editat de nosfyrus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in princpiu, handguardurile inchise vrproteja mantele in cele mai multe dintre situatii. Daca strangerea lor pe ghidon se face cu simtul raspunderii, astfel incat sa se poata roti la aplicarea unei forterezonabile, mai creste gradul de protectie. Nivelul urmator este ca manetele sa fie antirupere, adica sa se poata misca aproape 180 grade (de fapt mai putin) intr-un plan. Eu aici am ajuns :D. Maxime insa imi par manetele care se "dizloca" la impact, astfel incat sunt libere in toate drectiile. Exista si unele la care insasi levierul este flxibil, nu doar articulatia in care e prins. Probabil alea se rup doar daca iti doresti asta.

Chiar si asa, sunt convins ca se mai pot rupe manete daca ai ghinion.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...