Sari la conținut

Bucuresti, 13.06.15, Bdul Unirii


aka`
 Share

Postări Recomandate

Mai terminati ma cu echipamentul asta... Unde mai e placerea de a merge cu motocicleta?

adevarat!

si unde mai e placerea de a zace in spitalele din romanica? :alcy:

cand ma lovit dastaptul de sofer (acu vreo 3 anisori) daca nu aveam echipament complet in ziua de azi SIGUR nu mai aveam picioarele in stare de funcionare dupa un tiris cu motorul pe mine pe vreo 40 m......

mergeti voi in short si slapi ca tot pe voi o sa va usture si doara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cizmele sunt ok doar daca ai si un pic de sansa, dar fara o talpa rigida sub cauciuc si fara intarituri serioase, cu cel mai bun material eviti doar zgarieturi si niste sange pe dinafara dar nu contuzii si alte "bucurii" mai grave, 275 kg la 30-50 km/h peste o glezna fac prapad si pt. o fractiune de secunda, asta o stiu eu, cu baschetii "rezultatul" ar fi fost acelasi, dar mai "spectaculos", atat

cel mai bune echipamente dincolo de un motor in stare buna dupa parerea mea, sunt: rabdarea, atentia maxima in toate partile, experienta ca sofer in Ro daca se poate, si autocontrolul ca sa nu o arzi (dar cine nu o face ?) oriunde si oricum + NOROC
eu cand vad pe cate unii in oglinzi cum vin tare din spate ii atentionez sa pastreze distanta sau sa depaseasca, era sa o patesc de 2-3 ori, prefer sa ma injure ...
iar in oras scanez toate intersectiile, trotuarele, strazile si parcarile ca un radar, prefer sa ma opresc la verde de 5 ori in 2 km decat sa ma ia unu' pe sus, asa ca, claxoane date/luate, semne cu toate degetele, contact vizual, cate un "repros" :), dar ajung acasa :)
iar cei cu deprinderile foarte bine formate (franari, inclinari, simt motor 100%), zic eu ca sunt cu adevarat meseriasi

daca ieri la amiaza (nu prin oras, mai mult in zone impadurite), pe 33 grade si 50 cel putin la asfalt, mergeam echipat cum ar trebui, ca la carte (am vazut cativa, jos palaria), ma si lasam de motocicleala, m-am topit in echivalentul slapilor si shortului mai de roackeri asa, deci dezechipat complet ... mai era un pic si n-ar fi fost chiar deloc placere ci doar consum de timp, nervi si benzina

nici Rossi nu cred ca merge robotel vara pe strada, sau pe scuter banuiesc, daca merge

sanatate fetei si toate cele rele vinovatului !

Editat de aoreus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pina una alta obligatoriu ca si echipament este 1 singur articol:

Casca.

cum merge fiecare este treaba lui,dar ideal ar fi avind in vedere rubrica in care postam sa nu incurajam incepatorii sa circule doar cu casca .

zic si eu nu dau cu parul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Limita dintre confort si siguranta este foarte greu de apreciat, fiecare dupa perceptia lui. Mai nasol cand o stabilesti pe propia piele. Am mers de vreo doua ori fara genunchere (in rest aveam de toate) si parca eram in poponeata goala, adica vulnerabil (nu va ganditi la prostii !). Acuma, daca echipamentul este mai soft sau mai hard, acesta mai diminueaza "pagubele" da' decat acei "adidasi", adica aproape nimic...

Sanatate si recuperare grabnica colegei noastre. Am mare respect pentru fetele care merg pe doua roti, mai ales pentru cele care "bantuie" prin Europa, se stiu ele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...