Sari la conținut

Cutie viteze


Postări Recomandate

In caz ca nu gasesti separat acea roata dintata de care vorbesti, nu poti sa o faci la un strungar ? sunt sigur ca nu prea ai sanse sa gasesti fix acea piesa,mai degraba cutia intrega... in caz ca vorbesc prostii nu bagati in seama :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nui neaparat numa acea piesa...si toata cutia ar fi bine dar din 89 nu gasesc dezmembrari numa din 97+


» Post actualizat in 26 Jun 2015 09:02

si nust dak merge


» Post actualizat in 26 Jun 2015 09:06

si ce motor sar potrivi pe cadru(kawasaki kx 1989) ar merge pus si din alti ani?

post-88044-0-99792500-1429862752_thumb.jpg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Meriti bagat in seama , deoarece este una din cele mai slabe idei! Crezi ca gasesti tu divizor sau freza melcata care sa aibe chiar profilul ala ( cu uzura aferenta pinionului conjugat)? :))) apoi ii trebuie si tratament atat in masa cat si la suprafata , altfel, prima data cand baga mana in gaz, ori ii rade ori ii apleaca toti dintii de pe pinion, generand span in prima varianta, care va ajunge cu siguranta intre celalalte pinioane ducand la distrugerea instantanee a cutiei .

Solutia cu dezmembrarile e mai pertinenta, dar niciodata nu o sa gaseasca pinionul cu uzura la fel , fapt care va duce la vibratii si chiar suierat de cutie in treapta respectiva.

 

Succes!

 

 

In caz ca nu gasesti separat acea roata dintata de care vorbesti, nu poti sa o faci la un strungar ? sunt sigur ca nu prea ai sanse sa gasesti fix acea piesa,mai degraba cutia intrega... in caz ca vorbesc prostii nu bagati in seama :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa fabrici un pinion trebuie sa faci o analiza a celui vechi adica material, adancime de cementare, etc apoi prelucrare etc daca gasiti o uzina sa faca asta spuneti-mi si mie eu am facut unul la fosta 23 august pe celelalte timpuri si merge si in ziua de azi.restul strung freza povesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Meriti bagat in seama , deoarece este una din cele mai slabe idei! Crezi ca gasesti tu divizor sau freza melcata care sa aibe chiar profilul ala ( cu uzura aferenta pinionului conjugat)? :))) apoi ii trebuie si tratament atat in masa cat si la suprafata , altfel, prima data cand baga mana in gaz, ori ii rade ori ii apleaca toti dintii de pe pinion, generand span in prima varianta, care va ajunge cu siguranta intre celalalte pinioane ducand la distrugerea instantanee a cutiei .

Solutia cu dezmembrarile e mai pertinenta, dar niciodata nu o sa gaseasca pinionul cu uzura la fel , fapt care va duce la vibratii si chiar suierat de cutie in treapta respectiva.

 

Succes!

a fost doar o idee ce-i drept nu una stralucita...

L,E : la o simpla cautare pe google gasesti solutii pt problema ta http://www.civictopconstruct.ro/servicii/prelucrari-mecanice/

Editat de Marian96
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana l urma nu a raspuns nimeni la intrebare? nu merge sa pun cutie de viteze de la kx 250 din alti ani? k din 89 nu gasesc

ce ar fi sa te documentezi si tu privind istoricul motoretei, sa compari codurile originale ale carcasei cutiei pt ambele tipuri de moto?... manuale de sevice, diverse care sa te lumineze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde as gasi ca am cautat si nimica...


» Post actualizat in 29 Jun 2015 16:32

si as vrea sa mai stiu ce cota are pistonu... k lam masurat si are 71 si am sunat l fmracing sa vad dak au si nu este cota asta ,..( ar putea sa aibe cota mai mare din cauza uzurii)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...