Sari la conținut

CRF 500L


Postări Recomandate

Salutare,

 

Ma tot holbez la topicul de aici :

http://advrider.com/index.php?threads/crf500l-full-build-thread.1077236/

Omu a pus un motor de cbr500r ( + injectie, pompa de benzina, schimbat cablajul, calculatorul de bord) pe un cadru de crf250l si surpriza , s-au potrivit aproape la fix.

Momentan am un Transalp care e o vaca mare si grea :D, o folosesc sa ma duc la munte in regim de soft enduro/ medium, in nici un caz foarte hard, dar mi-ar place o caprita care sa poate urca/ duce mai departe decat alpul meu, preferabil cu bagaje. Ce a facut omuletul respectiv mi se pare motocicleta ideala de adventure, cam ce ar fi trebuit sa fie africana de 1000 :D.

Nu as vrea chiar un crf250 pentru ca nu prea suport monocilindrul, prefer L2 sau V2, pentru confortul la drum.

 

Cum vi se pare proiectul, este realizabil in Romania, ar merita din perspectiva voastra ? Incluzand desigur si inmatricularea.

Acu 5 ani de zile cand m-am urcat pe prima motocicleta ( un vfr 750 ) nici nu mi-a trecut prin cap ca o sa ma prinda microbu offroadului.

 

Numai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V2-ul ocupa prea mult spatiu chiar daca e ingust e lung. Iti trebuie ceva L2, adica orice motor de 500 in 2 cilindrii, cb500 de exemplu care probabil este ieftin, dar este cu carburatie.

 

O solutie ar fi motorizarile mai noi de pe honde cum este cea de pe cb500x daca vrei injectie...

 

Tre sa ti cont de alinierea pinioanelor si a foii, astfel incat sa nu dezechilibrezi motocicleta punand motorul prea intr-o parte.

 

Daca ai buget, timp, cunostinte si scule poti face orice :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...