Sari la conținut

Stator Defect


Postări Recomandate

Salut, am si eu o Yamaha fzr 600 r .an 1994. tip motor 4JH, dar am probleme cu alternatorul, dupa indelungite verificari am descoperit ca problema este statorul, problema este ca nu gasesc absolut pe nicaieri un stator pentru ea, are cineva vre-o idee de ce as putea face in cazul asta? Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Varianta cea mai corecta si verificata este OEM second sau nou, dupa caz. Chiar si cel second iti asigura o durata de viata mai mare decat cel bobinat in orice atelier din RO. De ce nu mai gasesti de calitate si in parametrii acum un stator bobinat? Sunt mai multi factori, nu are rost explicatii, rezolvarea este cum ti-am scris. Incearca aici_dupa ce discuti cu vanzatorul mai multe date tehnice si pretul final. Ti-am dat la prima cautare, dar poti explora spatiul virtual.

ttp://www.ebay.com/itm/STATOR-REGULATOR-RECTIFIER-YAMAHA-FZR600-FZR600R-1989-1990-1991-1992-1993-94-/271167063419

Numai bine,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca totusi te hotarasti sa il bobinezi e un atelier vizavi de poligonul ilioara nu faci dreapta in curtea cu poligonul ci stanga,am si un nr tel de acolo daca te ajuta,0740871320,eu am facut pentru un r1 si a tinut mult si bine.la juma de pret fata de second..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Incearca cu o baterie buna (noua). Poate bateria ta e problema.

Verifica cat scoate pe fiecare faza statorul ala cu un multimetru.

Apoi verifica la rand fiecare papuc. De cele mai multe ori sunt corodati, au fire scoase sau pline de oxid. Se inlocuiesc sau curata, dupa caz. Apoi cu acelasi multimetru si schema electrica pe perete ia la verificat firele toate.

 

Nu e treaba de diagnosticat pe forum fara nicio data cu privire la valorile pe care le scoate statorul.

Vezi ca uneori releul de incarcarare poate ceda dupa ce se incalzeste si nu mai incarca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...