Sari la conținut

Accident cu pieton, fara victime - cateva intrebari


Rimio
 Share

Postări Recomandate

am vazut o gramada de clipuri pe youtube de la nemti cu camere prinse de mobra, de orice punct, de masina, si se intalneau si cu gabori si nu ziceau nimic....

 

ia de la mama lor

https://www.adac.de/infotestrat/ratgeber-verkehr/verkehrsrecht/Dashcam/Aktuelle%20Entwicklung.aspx?ComponentId=219666&SourcePageId=202144

 

legale doar in scopuri personale sau activitati de familie

scopurile personale nu includ filmarea eventualelor accidente, asa cum zice aici

 

https://www.adac.de/infotestrat/ratgeber-verkehr/verkehrsrecht/Dashcam/Situation%20in%20Deutschland.aspx?ComponentId=219667&SourcePageId=202144

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu ti-am zis ce-am vazut...

Si la noi sunt o gramada de legi ignorate de majoritatea....si in general nepedepsite...

 

 

Si ca idee, mi se pare imbecila legea lor,sa interzica asta (dar probabil in Germania nevoia de un dash cam e mai mica decat in tari ca Romania...)

Editat de Bogdan03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu m-ar mira ca in scurt timp sa se faca obligatorii camerele in masini. In Rusia este deja o asfel de lege prin care e musai sa ai camera.

 

Si in UK exista firme de asigurari care ofera reduceri de pana la 10% a politelor de asigurare daca se foloseste "dashcam"... desi legalitatea acestora este inca neclara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu Domnule, nu este bine. Mai studiati un picut cine are dreptul sa legitimeze o persoana si de ce...

Bun, mai spun inca o data pe scurt ce am scris si caractere ingrosate: IL ROGI. Asa am scris. Daca omul nu doreste sa se identifice/legitimeze/prezinte etc chemi Politia si gata (si am dat un citat bine cunoscut al lui Dem Radulescu din BD, ca sa citez sursa cum s-ar zice). Am scris de asemenea ca nu trebuie sa il ''convingi '' sa o faca. Politia are dreptul legal si autoritatea pentru asta. Dar daca este un om normal partenerul de accident - daca imi permiteti formularea - nu e nevoie sa chemi Politia ca sa spuna cine este.

Zic ca ajunge discutia pe tema asta.

Omul a dorit un sfat, i-am spus ce stiu din experienta si atata. Daca ii foloseste la ceva ma bucur, daca nu, sa fim sanatosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...