Sari la conținut

problema pompa frana spate


ssk
 Share

Postări Recomandate

se da o pereche scarite sport Valter Moto

pompa de frana

 

 

acuma problema e urmatoare: - din nu stiu ce cauza, tija pompei de frana, cand este actionata pedala, nu calca drept, dupa o mica cursa, calca stramb, in loc sa ramana sa zicem paralel cu pistonul, se duce putin tangent, lucru care nu face altceva decat sa reduca cursa pistonului. Cu alte cuvinte nu am frana pe spate. Vrea sa stiu ca functioneaza! chiar daca nu o sa am nevoie de ea.

 

atasez si un filmulet sa va dati seama despre ce e vorba

motoreta e un cbr f4i, dar nu cred ca e important modelul.

 

 

https://youtu.be/nPyMEzCELtA

 

Si da, as vrea o solutie :D

Editat de ssk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Mi se pare ca scaritele nu sunt pentru pompa asta. Sunt unghiuri diferite de actionare.

 

Esti sigur ca ai luat ce trebuie?

 

In momentul de fata pompa nu lucreaza normal si e doar o chestiune de timp pana va ceda o garnitura. Nu prezinta siguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui ca urechea de jos sa fie mai departe de cilindru. Sincer, nu stiu daca gasesti.

 

Ai mai putea sa incerci cu niste prinderi intermediare intre pompa si scarita, de lungimi diferite, si prin ajustarea inaltimii pedalei (piulitele de langa articulatie).

 

Eu personal as renunta la scaritele astea. E decizia ta, totusi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce imi dau seama nu scarita este problema, ci pedala. Intre cele 2 articulatii ai distanta prea mare(tija este prea lunga in acea zona).

cu tija lunga calca mai bine.

daca este scurta, calca rau de tot.

» Post actualizat in 20 Nov 2015 10:37

Daca pedala permite montarea articulatiei mai aproape nu trebuie neaparat schimbata. Se duce frumos la strungar si scurteaza lungimea ei.

nu trebuie scurtata. tija se poate scurta din filet. se infileteaza in suportul din pedala. dar, cu cat e mai scurt, cu atat calca mai prost.

 

o sa incerc sa fac si scurt de tot...sa vad ce iese.

dispar la garaj sa vad ce iese daca o fac scurta la maxim.

» Post actualizat in 20 Nov 2015 10:38

Cum sa nu ai nevoie de frana pe spate? :))))))))))

am zis chiar daca nu o sa am...adica intelegi tu ce am vrut sa zic...

important e ca vreau sa mearga. am mers un sezon intreg fara ea, si m-am descurcat, desi in vreo 2 situatii era ok sa mearga

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu tija lunga calca mai bine.

daca este scurta, calca rau de tot.

» Post actualizat in 20 Nov 2015 10:37

nu trebuie scurtata. tija se poate scurta din filet. se infileteaza in suportul din pedala. dar, cu cat e mai scurt, cu atat calca mai prost.

 

o sa incerc sa fac si scurt de tot...sa vad ce iese.

dispar la garaj sa vad ce iese daca o fac scurta la maxim.

» Post actualizat in 20 Nov 2015 10:38

am zis chiar daca nu o sa am...adica intelegi tu ce am vrut sa zic...

important e ca vreau sa mearga. am mers un sezon intreg fara ea, si m-am descurcat, desi in vreo 2 situatii era ok sa mearga

 

Nu ai inteles. Nu tija pompei trebuie scurtata, ci bratul pedalei care actioneaza tija. Dar in felul asta o sa ai si cursa micsorata a pistonului, poate prea mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o sa aiba cursa prea mica: unghiul pe care il face pedala cu surubul pompei este prea ascutit. Atata timp cat tija pedalei o sa fie la jumate apasata si este perpendiculara pe surubul pompei, inseamna ca o sa functioneze perfect. Trebuie doar sa gasesti o modalitate prin care sa scurtezi pedala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa lasi pompa prinsa doar in prinderea de jos si vezi daca schimband pozitia pompei apropiind de scarita sus isi face cursa normala. Poate poti da alta gaura pe suportul de sus si rezolvi asa.

ms. Luni incerc asa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu o sa mearga...ii modifica prea putin pozitia pompei. cel mai simplu este scurtarea pedalei.

Din ce se vede in video daca ii scurteaza pedala tija ar lovi in suport si nu s.ar mai putea apasa deloc pe ea sau nu ar mai reveni complet inapoi. Editat de xxx_cbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...