Sari la conținut

Alpi 2016


tom67
 Share

Postări Recomandate

si eu as fi interesat. atata timp cat nu se doarme la cort...mnu de alta dar e greu de carat.

si inca o intrebare: de ce nu cu moto pana acolo? de ce pe remorca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul nu l-am facut inca dar alpii austrieci italieni si elvetieni...evwntual si francezi daca e timp. Stelvio grossglockner furka susten ...cat se poate de multe pasuri.

 

Mers normal. Putin peste limita legala :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am propus si eu cu un amic ( el are hornet) sa facem soselele alpine, dar mers normal, sa vizitam, nu sa alergam , de aceea parca 8 zile ar fi cam putine.

Ma gandeam la vreo 2 saptamani, evident, plecare din Ro.

Pana in Austria aveti masina sau de inchiriat ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca atata loc am ce sa fac? Daca citeai atent primul post scrie daca e cineva interesat de o tura etc in conditiile date. Daca se aratau 10 insi interesati imi cumparam camion? Daca cineva are remorca mai mare sau masina care sa traga 1 tona pana une vrem sa ajungem nu tin neaparat sa folosesc masina mea. Astea sunt posibilitatile de care dispun acum.

» Post actualizat in 10 Jan 2016 09:33

Ideal este sa fie 3 motociclete. Grup restrans. Mai putine discutii. Costuri minime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cineva interesat de o tura in alpi 8 9 zile? .

Intrebarea e pusa prost. Topicul ar fi trebuit sa sune: "Caut x parteneri pentru tura in Austria. Am remorca, impartim costurile" Unde x=numarul de oameni pe care poti sa-i iei cu tine pe remorca. Pentru ca de fapt tu asta vrewi, sa nu mergi cu remorca jumate goala ca sa imparti costurile.

 

Sfat: nu pleca la drum asa lung cu oameni pe care nu-i cunosti. Poti avea surprize care sa-ti strice plimbarea.

Chiar asa, n-ai niciun prieten motociclist?!

» Post actualizat in 10 Jan 2016 09:57

Ai avut vreodata remorca?

Devii obraznic.

post-50140-0-06322300-1452419900_thumb.jpg

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi permit linistit sa plec si singur . Nu e prima oara cand o fac asa ca nu iti mai da cu parerea despre ceva ce nu cunosti.
N am nici un prieten. Sunt pustnic
» Post actualizat in 10 Jan 2016 09:59
Ar fi de bun simt daca nu te intereseaza excursia asta sa te muti la alt post

Editat de tom67
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi permit linistit sa plec si singur . Nu e prima oara cand o fac asa ca nu iti mai da cu parerea despre ceva ce nu cunosti.

N am nici un prieten. Sunt pustnic

Nasol, nu toti avem noroc.

 

Deci dupa ce ne intrebi pe forum care vrea sa mearga cu tine in Alpi si ne bagi in ceata cu numarul de participanti, dupa aia tot noi suntem ai dreaqu ca ne dam cu parerea.

 

Daca esti asa bogat si asa pustnic de ce cauti PE FORUM parteneri de concediu?!

 

Adica...plm...daca te-ai pricepe cat de cat la motociclism sau macar la calatorii ai sti ca nu e bine sa pleci cu necunoscuti. Nici pe munte, nici la ture moto lungi, nici in concedii, nicaieri. Cu "prieteni" noi te duci in ture scurte, in care nu exista riscul de a te calca pe bataturi unu' pe altu'. Sau, daca apare o situatie de genul asta, sa poti sa iti vezi de treaba ta inapoi spre casa. La drumuri lungi ii iei cu tine numai dupa ce ajungi la concluzia ca va intelegeti de minune, concluzie trasa in urma experientelor scurte de care ti-am zis.

 

Noteaza asta, repet-o pana o intelegi si o tii minte si apoi aplic-o. O sa ai niste calatorii mult mai frumoase, fie ele cu mobra, cu masina, cu bicicleta sau pe jos.

 

Si nu, nu trebuie sa platesti consilierea asta, oricati bani ai avea. Prima sedinta e din partea casei.

 

Drmuri bune si prieteni mai multi iti doresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratioare. ti-a cerut cineva parerea?lasa-ma pe mine asa cum nu stiu eu nimic despre motociclism si ce mai zici tu acolo si tine-ti parerile de expert pentru tine sau cine le apreciaza. iti mai repet odata ca poate nu ai inteles. daca nu te intereseaza topicul muta-te la altul . n-am intrat aici sa imi dai tu sfaturi de viata si despre excursia pe care ai facut-o tu odata si te lauzi toata viata cu ea.

 

 

la cate posturi ai crede ca stai mai mult pe forum decat pe motocicleta

 

nu am intrat sa ma cert cu nimeni . chiar nu ai altceva mai bun de facut duminica dimineata? bea si tu o cafeluta, relaxeaza-te .hai sa incheiem discutia asta inutila.

Editat de tom67
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ar fi de bun simt daca nu te intereseaza excursia asta sa te muti la alt post

Pai tocmai, ca si vara trecuta o sa merg si anul asta in Alpii austrieci cu remorca si cu un prieten. Si, cand am vazut ca vrei sa mergi in zona m-am gandit ca poate o sa fim mai multi pe serpentinele de pe Grossglockner, Nockalmstrasse, Stelvio, etc. Nu ma refer la a calatori impreuna pana acolo sau la a ne face concediul impreuna. Nu-mi place, asa cum ti-am zis. dar o zi de alergatura pe curbe si o bere nu m-ar fi deranjat, dimpotriva.

Din pacate (pentru tine) dupa discutia asta mi s-au schimbat parerile. E exact ce-ti spuneam, probabil ca daca as fi vrut sa mergem impreuna cap coada ne-am fi calcat pe bataturi reciproc foarte repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratioare. ti-a cerut cineva parerea?lasa-ma pe mine asa cum nu stiu eu nimic despre motociclism si ce mai zici tu acolo si tine-ti parerile de expert pentru tine sau cine le apreciaza. iti mai repet odata ca poate nu ai inteles. daca nu te intereseaza topicul muta-te la altul . n-am intrat aici sa imi dai tu sfaturi de viata si despre excursia pe care ai facut-o tu odata si te lauzi toata viata cu ea.

 

 

la cate posturi ai crede ca stai mai mult pe forum decat pe motocicleta

 

nu am intrat sa ma cert cu nimeni . chiar nu ai altceva mai bun de facut duminica dimineata? bea si tu o cafeluta, relaxeaza-te .hai sa incheiem discutia asta inutila.

 

 

ps: vorbeste la singular ca esti singurul caruia nu i-a convenit ceva :offtopic:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratioare. ti-a cerut cineva parerea?

Da! Facand topicul pe forum ne-ai cerut tuturor parerea. Te-ai prins?!

» Post actualizat in 10 Jan 2016 10:19

ps: vorbeste la singular ca esti singurul caruia nu i-a convenit ceva

Vezi mai sus oameni care te-au intrebat acelasi lucru.

Si, oricum, ar trebui sa zici merci ca m-ai gasit macar pe mine care sa fiu dispus sa te sfatuiesc de bine. Si gratis.

» Post actualizat in 10 Jan 2016 10:20

la cate posturi ai crede ca stai mai mult pe forum decat pe motocicleta

La ce topicuri tampite deschizi fac pariu ca daca te-ai fi apucat de motociclism si de forum o data cu mine m-ai fi batut pana acum la numarul de postari. Mai ales ca vad ca reprezinta un criteriu important pentru tine.

» Post actualizat in 10 Jan 2016 10:27

nu am intrat sa ma cert cu nimeni .

Nici eu nu m-am certat cu tine pana sa te apuce aerele de superioritate in legatura cu capacitatile tale financiare si motociclistice. Initial am incercat doar sa lamuresc ce nu intelesesera nici cei de mai sus, cati oameni vrei sa iei cu tine in functie de numarul de locuri disponibile pe remorca. Dar cand raspunzi "Tu ai avut vreodata remorca?" iti asumi o reactie contondenta din partea interlocutorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfat: nu pleca la drum asa lung cu oameni pe care nu-i cunosti. Poti avea surprize care sa-ti strice plimbarea.

 

Eu pot sa spun ca nu am nici o emotie sa plec cu nescunoscuti la drum lung. Atata timp cat suntem insufletiti de aceasi pasiune nu gasesc un motiv de neincredere fata de un necunoscut. Daca ceva merge prost, in ce priveste comunicarea, fiecare isi poate urma drumul mai departe singur.

Eu spun de la inceput felul meu de aventura care vreau sa-l urmez, el la fel, si daca gasim cale de mijloc, pe cai.

Surprize poti avea si cu cei cunoscuti, parerea mea. Parerea mea NU trebuie luat ca un sfat, ci fiecare face cum crede de cuvinta.

Hai, pe cai ca vine vara.

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da! Facand topicul pe forum ne-ai cerut tuturor parerea. Te-ai prins?!

» Post actualizat in 10 Jan 2016 10:19

Vezi mai sus oameni care te-au intrebat acelasi lucru.

Si, oricum, ar trebui sa zici merci ca m-ai gasit macar pe mine care sa fiu dispus sa te sfatuiesc de bine. Si gratis.

» Post actualizat in 10 Jan 2016 10:20

La ce topicuri tampite deschizi fac pariu ca daca te-ai fi apucat de motociclism si de forum o data cu mine m-ai fi batut pana acum la numarul de postari. Mai ales ca vad ca reprezinta un criteriu important pentru tine.

» Post actualizat in 10 Jan 2016 10:27

Nici eu nu m-am certat cu tine pana sa te apuce aerele de superioritate in legatura cu capacitatile tale financiare si motociclistice. Initial am incercat doar sa lamuresc ce nu intelesesera nici cei de mai sus, cati oameni vrei sa iei cu tine in functie de numarul de locuri disponibile pe remorca. Dar cand raspunzi "Tu ai avut vreodata remorca?" iti asumi o reactie contondenta din partea interlocutorului.

 

 

 

pot sa-ti recomand un psihiatru bun. mi-a fost coleg de facultate

» Post actualizat in 10 Jan 2016 10:56

si daca ai fi avut atata experianta precum te lauzi remorca ai fi stiut ca sunt probleme cu remorci de 3 motoare pe care incap doar 2 depinde ce motor este....ca nu poti sa tragi remorca mai grea de 750 de kg fara dispozitiv de franare...da ce stiu eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. Daca ceva merge prost, in ce priveste comunicarea, fiecare isi poate urma drumul mai departe singur.

Cand pleci in Alpi cu mobra pe platforma planificand intr-un anumit fel calatoria ar fi cam neplacut sa descoperi acolo incompatibilitati care sa te forteze sa te intorci singur inapoi. Daca se pleca calare direct discutia nu-si mai avea rostul, nu te intelegi => split si gata, fiecare cu drumul lui.

» Post actualizat in 10 Jan 2016 11:00

Surprize poti avea si cu cei cunoscuti, parerea mea.

Absolut, dar sansele sunt infinit mai mici.

» Post actualizat in 10 Jan 2016 11:02

fiecare face cum crede de cuvinta.

Absolut! Doar nu-i ia nimeni nimanui ghidonul din mana sau benzina din rezervor. Dar asta este esenta sfaturilor, eu ma simt obligat sa le dau cand vad nestiutori. Dar asta nu-i obliga cu nimic sa si tina seama de ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pot sa spun ca nu am nici o emotie sa plec cu nescunoscuti la drum lung. Atata timp cat suntem insufletiti de aceasi pasiune nu gasesc un motiv de neincredere fata de un necunoscut. Daca ceva merge prost, in ce priveste comunicarea, fiecare isi poate urma drumul mai departe singur.

Eu spun de la inceput felul meu de aventura care vreau sa-l urmez, el la fel, si daca gasim cale de mijloc, pe cai.

Surprize poti avea si cu cei cunoscuti, parerea mea. Parerea mea NU trebuie luat ca un sfat, ci fiecare face cum crede de cuvinta.

Hai, pe cai ca vine vara.

 

Si eu credeam pana acum ca pot pleca cu necunoscuti la drum, dar daca dau de "kollar"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...