Sari la conținut

Romania Enduro -- trasee


Postări Recomandate

Salut Madalin,

 

Nu am ajuns la pesteri, insa m-am plimbat (urcat) pe creasta din spatele cabanei Cheia pana cand am ajuns pe platou, asta pe jos fara motocicleta.

Poate ne strangem mai multi de-o excursie la Buila, anul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Interesant topicul ptr cei pasionati . Merita urmarit :) . Sambata am facut o plimbare cu masina pana la baraj si pana la Campu lui Neag . Barajul nu impresioneaza si accesul se face foarte lejer pana la el . In schimb povestea se schimba dupa Campu lui Neag :

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce baraj, coane? Valea de Pesti, Iovan? Daca vii de la Lacul lui Iovan spre Campul lui Neag ce poate sa te impresioneze? Uricani? Lupeni?

La barajul Valea de Pesti ma gandeam cand am scris si in modestia mea am fost impresionat de peisaj . Uricani si Lupeni pot impresiona si ele la fel ca si Ruschita

Asta este realitatea si degeaba avem centuri sa o ocolim .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelenta idee de topic, chiar ma gandeam unde s-ar gasit trasee de genul asta.

 

Daca se pune de vreo iesire cu plecare din campul asta trist Bucuresti sau prin zona, poate dati de stire. Eu am cam ramas fara colegi pentru iesiri de genul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam -- cred ca ar fii util sa adaugam, daca avem bineinteles si track uri GPS -- poate ii ajuta pe altii. Eu am reusit sa ma ratecesc intre Valea de Pesti si Cheile Sohodorului :)

 

Momentan nu am nimic -- dar anul asta o sa fiu cuminte si am sa fac! -- sper!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt doua intersectii unde te poti rataci:

- una in fundul vaii, unde esti tentat sa o iei la dreapta dar drumul se termina repede intr-o platforma forestiera

- una inainte de pas, unde esti tentat sa o iei la stanga pe un drum pe care mergi foarte mult pana sa te prinzi ca te-ai ratacit. Drumul iese in final pe creasta dar foarte departe de pas. Trebuie sa te prinzi rapid ca drumul merge in directie opusa, altfel vei pierde foarte mult timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era un drum larg -- a trebuit sa tragem o drepta la un mom dat -- nu sa mergi tot inainte (aici inca ambele drumuri erau largi.) Dupa care drum mare larg -- tot inainte -- gresit. Corect stanga pe o potecuta ce trece pe langa casa cuiva. zici ca e parasit --

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare!

 

Stie cineva cum o fi drumul pe aici? Ma refer la portiunile nasfaltate Traisteni-Sacele si Zizin-DN1A.

Mobra mea e incaltata cu Metzeler Tourance, anvelope care nu sunt tocmai potrivite pentru noroi, dar pe un forestier se descurca decent.

 

Daca sunt doritori care vor sa ma insoteasca Duminica, nu ezitati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana aici 45.442142 25.775814 mergi fara probleme cu pneuri de asfalt! Apoi e o singura curba(la stanga) mai urata, care in f de avant sau experienta se poate negocia pe uscat cu orice pneu! Daca e un pic ud/noroi o sa ai nevoie de ajutor! Celelalte portiuni de traseu sunt "netede"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam plictisitor Cugir-Lacul Canciu ... dupa care intelegi de ce se numeste "Poarta Raiului" :)

 

Da, ai dreptate. Daca se trag lemne pe acolo, incepe sa nu mai fie asa plictisitor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Stie cineva cum o fi drumul pe aici? Ma refer la portiunile nasfaltate Traisteni-Sacele si Zizin-DN1A.

Mobra mea e incaltata cu Metzeler Tourance, anvelope care nu sunt tocmai potrivite pentru noroi, dar pe un forestier se descurca decent.

 

Daca sunt doritori care vor sa ma insoteasca Duminica, nu ezitati.

Suna interesant traseul. Lasa un numar de telefon sa ne auzim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Dupa ceva vreme revin si eu 2 trasee ce le-am facut in utlima vreme si care cred ca merita:

 

Prima varianta. Horezu - Vaideeni - Varful lui Roman si retur

https://goo.gl/maps/gL3oLSsKvgt

Nu este cine stie ca distanta dar e frumos -- si sus de la varf puteti sa va plimbati pe acolo pe platouri ca's o gramada de drumuri. Inca mai e zapada pe drumuri, dar peste cota 2000m.

Merge cu orice fel de cauciucuri cu ceva skill.

 

A2a varianta -- diseara -- ca nu stiu prea bine track ul!


» Post actualizat in 03 May 2016 08:06

Am adaugat ceva tracuri de anul asta pe drive intr-un folder public -- poate mai ajuta pe altcineva :)

https://drive.google.com/folderview?id=0Bw1zVQj1-mMqR2RiNTkxX1VxMkk&usp=sharing

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un traseu descoperit recent in Apuseni: Buces-Vulcan -> Plai -> Avram Iancu -> Bulzestii de Sus -> Baia de Cris

 

post-60128-0-82550200-1462340708_thumb.png

 

Am pus si GPX-ul. O trebuit zipuit ca altfel nu m-a lasat forumul sa-l uploadez.

 

Noi am fost dinspre Buces-Vulcan. Intrarea este pe DN74 undeva intre Buces-Vulcan si Matisesti, aproape de punctul in care se termina curbele de pe serpentine, spre Matisesti. Pana in Plai este un drum comunal, abordabil cu aproape orice pe uscat. Din Plai pana dupa Cris este asfalt. De acolo pana in Avram Iancu si dupa spre Bulzestii de Sus este drum pietruit. Este relativ usor numai ca scutura tare. In portiunea dintre Cris si Avram Iancu se trece fix pe langa Pestera Iancului.

apuseni.gpx.zip

post-60128-0-23564000-1462340334_thumb.jpg

post-60128-0-87935800-1462340335_thumb.jpg

post-60128-0-36782900-1462340337_thumb.jpg

post-60128-0-50278400-1462340338_thumb.jpg

post-60128-0-11699600-1462340340_thumb.jpg

post-60128-0-67943700-1462340386_thumb.jpg

Editat de Alexandru Moș
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca se poarta...adaug si eu poze de pe traseul:

Vaideeni - Vf Roman -- hai hui prin preajma -- Romanii de Jos.

GPX-ul e in linkul de pe DropBox.

 

 

 

post-45149-0-97015800-1462346245_thumb.jpg

post-45149-0-65059800-1462346250_thumb.jpg

post-45149-0-89450100-1462346255_thumb.jpg

post-45149-0-67018100-1462346262_thumb.jpg

post-45149-0-61189000-1462346267_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Ma bate un gand la un traseu pana pe Grindul Lupilor, prin Cheile Dobrogei. Sunt curios daca se poate ajunge la Gura Portitei pe uscat. A mai fost cineva?

E planificat peste vreo doua saptamani, asa ca cine vrea sa dea un semn.

Daca nu se ajunge la Gura Portitei, se merge in sus spre Enisala si pe urma in Delta pana unde se poate cu moto.

https://www.google.com/maps/d/edit?hl=en&hl=en&authuser=0&authuser=0&mid=1LH04-Le4sJKRDi0mbQ045H8tGSo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Madaline,

 

Nu se poate ajunge la Gura Portitei cu motorul si din cate stiu eu, pe Grindul Lupilor e rezervatie naturala. S-ar putea sa se lase cu amenzi daca te intalnesti cu cine nu trebuie.

Dar o Dobrogea m-ar tenta si pe mine, iar despre Delta un traseu interesant ar fi asta .

 

PS vezi ca nu merge linkul din postul tau :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate ajunge la Gura Portitei cu motorul

 

Se poate daca se trece peste un stavilar, la Periboina.

» Post actualizat in 05 May 2016 16:55

PS vezi ca nu merge linkul din postul tau :)

 

Link-ul merge, dar nu este public.

» Post actualizat in 05 May 2016 16:57

Zone strict protejate in Delta Dunarii:

post-7680-0-03849900-1462467376_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...