Sari la conținut

Motocicleta circuit - De care?


nosfyrus
 Share

Postări Recomandate

Salutare. In ultima perioada ma bate gandul sa imi iau o motocicleta pentru circuit dar neavand contact cu motocicletele de viteza, nu prea stiu cu ce se mananca. Nu m-am dat nici o data pe o motocicleta de strada/ss, nu am A-ul (pe care nici nu am de gand sa il fac) dar imi place viteza si cred ca este suficient. Am avut un ktm 200, acum am un 300 dar vreau ceva pentru viteza. A-ul nu il vreau pentru ca nu am nici cea mai mica intente sa circul pe strada si nu am nici pretentia ca motorul sa fie inmatriculabil (vreau totusi sa aibe acte).

 

 

Ce motor recomandati pentru trackdays? Conditia de baza este ca motorul sa nu depaseasca 250cc pentru ca sincer nu prea ii vad rostul deoarece planuiesc sa ma dau pe circuitul din Arad care este destul de mic. Am o vazut o gramada de motoare de 600 si 1000SS dominate de 250-uri pe circuite mari. Plus ca nimic nu se compara cu senzatia cand scoti untul dintr-o motocicleta/masina.

 

Cat de mari sunt cheltuielile? Asta in conditiile in care planuiesc sa ies la circuit de maxim 5 ori pe luna...Sunt consitent de schimburile de ulei si gume dar daca nu dau cu ea de pamant prea tare o sa ma rupa la buzunar? :) Nu mai vreau inca un KTM pe cap:))

Editat de nosfyrus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. In ultima perioada ma bate gandul sa imi iau o motocicleta pentru circuit dar neavand contact cu motocicletele de viteza, nu prea stiu cu ce se mananca. Nu m-am dat nici o data pe o motocicleta de strada/ss, nu am A-ul (pe care nici nu am de gand sa il fac) dar imi place viteza si cred ca este suficient. Am avut un ktm 200, acum am un 300 dar vreau ceva pentru viteza. A-ul nu il vreau pentru ca nu am nici cea mai mica intente sa circul pe strada si nu am nici pretentia ca motorul sa fie inmatriculabil (vreau totusi sa aibe acte).

 

Ce motor recomandati pentru trackdays? Conditia de baza este ca motorul sa nu depaseasca 250cc pentru ca sincer nu prea ii vad rostul deoarece planuiesc sa ma dau pe circuitul din Arad care este destul de mic. Am o vazut o gramada de motoare de 600 si 1000SS dominate de 250-uri pe circuite mari. Plus ca nimic nu se compara cu senzatia cand scoti untul dintr-o motocicleta/masina.

 

Daca tot ai experienta cu KTM-ul, de ce nu incerci sa iti iei un supermoto. Pe kartodromuri(cum e cel din Arad) se descurca foarte bine. Sunt foarte bune pentru circuite mici, si daca stii sa te dai cu ele, poti lasa in spate multe motociclete supersport, al caror motor dezvolta putere doar dupa cel putin 7000-8000 de turatii. Si daca nu iti mai place circuitul, poti sa o modifici si sa o faci de motocros.

 

Ce zici de Yamaha WR 250R.

 

In cazul in care vrei tu neaparat supersport, cred ca cel mai potrivit este Kawasaki Ninja 250 sau Ninja 300. E motocicleta de categoria A2.

Editat de gabizxc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe vik asa cum spune si gabi mai degraba un sm , ala nu prea se chema circuit.chinui un ss acolo.

Cheltuieli undeva la 30ron/1h iar restul sa fie din belsug:gume.ulei,vointa si binenteles moto pusa la punct.

La trackuri nu ai niciodata un buget fix, oricand apare cate ceva, dar pt inceput eu zic ca iti ajung un set de gume cateva luni 1000ron +- si un schimb de ulei mai ales ca esti la inceput si nu vei stiii sa omori mobra atat de grav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit si la supermoto dar tot timpul mi-au placut SS-urile. Pana la urma m-am gandit sa cumpar un set de roti Supermoto si sa ma dau cu KTM-ul dar suspensiileee nu prea tin cu pista deci pica. Gabi, motocrossul iesi din dicutie si as prefera un SS. Chiar am gasit un clip tare cu un Ninja 250 pe circuit de carturi care este mult mai mic ca si cel din Arad

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt kit-uri ce transforma enduro in mobra de circuit. Furca, roti cu frane, carene si ce mai e pe acolo. Sunt scumpe rau. In unele tari au campionate de 450cmc (mobre gen 450 EXC cu kit d-ala). Se numesc "Super single". Sau poti sa strangi piese si sa ti-o faci tu. Treaba e sa stii ce se potriveste si ce nu la ce ai tu.

 

Uite un exemplu http://raresportbikesforsale.com/super-single-2008-honda-crf-based-race-bike/

 

Daca iti place 2T poti sa iti iei un Aprilia RS 250. Se gasesc relativ ieftin si le poti bricola mult mai usor ca un 4T.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A2 merge pana in 500cmc Off-topic.

CATEGORIA A2

 

Motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0,2 kW/kg și care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale.

 

Deci nu merge ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea ma intereseaza categoria de permis pentru ca nu vreau sa ies pe strada cu el.Oricum, daca ma hotarasc si imi iau, primul lucru pe care o sa il fac, o sa ii dau jos semnalizaile, oglinzile si stopurile. Din pacate R3-ul iese din dicutie din cauza pretului.Cred ca o sa ma orientez catre un ninja 250R. Vad ca sunt destul de populare pe circuite...

Editat de nosfyrus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

@initiator

 

Din moment ce intrebi de costuri este clar ca trebuie sa te incadrezi intr-un anumit buget.In consecinta , inereseazate care din modelele care te atrag ,pare sa fie cea mai rezistenta la tavaleala, cu piese si protectii usor disponibile.

Have fun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar am cautat dar nu gasesc topicul despre care spui. Acum ca tot m-ai facut curioasa ajuta-ma ! :)))

 

Uite-l aici: /index.php?/topic/2972-fetelor-prezentati-va/?p=3812380

 

Acum asteptam pozele :D

 

 

Gabi, motocrossul iesi din dicutie si as prefera un SS. Chiar am gasit un clip tare cu un Ninja 250 pe circuit de carturi care este mult mai mic ca si cel din Arad

 

Parerea mea e ca ar trebui sa mergi pe un Ninja 250R si pe un supermoto pe circuit, asa sa dai o tura sa vezi pe ce te simti mai bine. Nu lua in calcul doar aspectul estetic al motocicletei. Ia in considerare confortul si costurile de intretinere in cazul in care vrei sa te dai, costul reparatiei in cazul in care o scapi pe circuit, usurinta de a o modifica si bineinteles si valoarea la revanzare.

 

Eu iti sugeram ca ideea ca poti sa o transformi in cross daca vreodata nu mai vrei sa te dai pe circuit si vei dori sa incerci altceva. Cunosc o fata care in 3-4 ani a trecut de la Monster la un R6 si apoi la o motocicleta de cross.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@CMD nu m-ar deranja unu :) Nu prea ma intereseaza partea estetica motiv pentru care iau in considerare si o Aprilia :)).

 

 

Urmeaza sa fac un calcul iar apoi sa iau o decizie. Este aiurea ca nu mai este nici un circuit mai serios prin zona si tare imi e ca o sa ma plictisesc de circuitul de la arad care oricum, este destul de sec. O sa ma mai interesez sa vad care e treaba c u costurile si unde sunt cele mai ieftine piese dupa care o sa pun totul pe hartie si o sa iau o deczie... ms

Editat de nosfyrus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru circuitul de la Arad nu merita cel mai aproape e la vreo 300km inainte de Budapesta (Euroring) este ce trebuie si costa undeva la 60-70e / zi.La periferia orasului Budapesta este si Hungaroring banuiesc ca ai auzit de el,acolo costa peste 100e/zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, stiu ambele circuite dar sunt prea departe. Eu vroiam ceva pentru ture in timpul saptamanii pentru ca in WE sunt la endureala.Daca o sa gasesc ceva la pret bun, poate ma arunc si daca ma plictisesc o vand... Oricum, ms de raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...