Sari la conținut

Cum se numeste piesa si ce face :)


Postări Recomandate

Salut,

 

Tot vad pe unele motociclete (de touring dar nu numai) o bara transversala pe ghidon care pare ca e addon (se poate demonta).

 

Ceva de genul: http://www.fearfuladventurer.com/wp-content/uploads/2013/01/motorcycle_touring_thailand.jpg

 

Nu stiu cum se numeste si nici ce face, doar banuiesc ca e pusa ca sa rigidizeze ghidonul in cazul cazaturilor.

 

Din experienta voastra, merita sa montezi asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E pusa pt. rigidizare, dar nu in cazul cazaturilor :) Se gasea pe ghidoanele de enduro in principal, probabil alea flambau mai mult. Pe el se mai puneau niste buretei sa atenueze in caz ca dai cu mufa sau pieptul de ghidon. Nu e nimic special.

ghidon-moto---zap---mx-standard-alu---22

Editat de catranel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TDM zici ca ai tu... cred ca poti incerca de imagine, poate mai prinzi ceva pe ea, dar eu cat am avut TDM 3vd, tot o vaca grea, nu mi-a dat impresia ca ghidonul s-ar torsiona sau stiu eu ce incat sa am nevoie de asa ceva... dar eu ma miscam destul de incet...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De imagine nu vreau sa pun nimic pe ea, doar chestii care sa deserveasca un scop. Sunt destul de greu, un kg in plus pentru bling bling inseamna un kg in minus la bagaje :). Si la fel ca tine, ma misc incet :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gasesti piesa pe ebay sub denumirea de cross bar si are rol de rigidizare. Peste ea se pune un burete crossbar pad ca in pozele atasate de catranel.

La mine ghidonul are asa ceva din constructie e sudat. Singura improvizatie a fost sa lipesc arici pe buretele ala si sa atasez o husa mica cu telefonul, dar am renuntat pentru ca se misca. O husa de genul asta cred ca merge si la un ghidon fara acea bara.

Daca nu-l montezi pentru ce a fost facut si il vrei doar pentru alte accesorii nu cred ca merita. Eu am suport de gps RAM dar imi atinge in conducata de frana si cred ca o sa folosesc asa ceva de pe louis

Acea bara ocupa spatiu si abia poti sa montezi o priza. Prinderile RAM sunt ok si usor de dat jos si pus la loc husa/gps-ul. Pentru priza mai este si o clema ce se pune peste prinderile ghidonului, pentru cei care au deja ocupat restul ghisonului. Arata asa dar zice ca-i pt bmw.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...