Sari la conținut

Carburatoare/ acces surub relantiu


motanu'
 Share

Postări Recomandate

Salutare, datorita faptului ca am rezervor mai mare pe un Transalp 1997, PD10, nu am acces la surubul care regleaza relantiul. Caut o solutie de prelungire flexibila a acestui surub, sau ceva de genul asta. Ceva idei? A mai patit cineva asa ceva? Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iei un cap de surubelnita, o bucata de 4-5 cm de furtun , infigi partea hexagonala in furtun si in celalat o surubelnita in cruce . Faci un semn/o crestatura pe furtun, ca sa poti numara rotatiile . Zic de surubul cu arc, ce regleaza amestecul la relanti si care se insurubeaza relativ usor.

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update: varianta "furtunul", simpla si eficienta, nu a mers. Surubul e indreptat oblic spre fata, iar intre capul lui si cilindrul din fata e doar juma de centimetru. Loc insuficient pentru a face o bucla a furtunului.

Indoaie o surubelnita la 45, sau doua (ca sa poti prelua cate 1/2 ture) , e chinuiala mai mare dar sufera "baba la frumusete". Eu am "stricat" vreo doua surubelnite pe niste suruburi smechere (de aparate electrocasnice) cu un nas pe mijloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca exista la magazinele de scule/bricolaj/aliexpres niste antrenoare "dupa colt"! Se pune un bit in varf si are un arbore la 90° pe care pui manerul. Cauta "angle bit driver" pe google, sunt pe tel si nu pot pune poza sau link.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In dracia aia e un angrenaj conic, daca surubul ala tre' bibilit intr-una (nu tin minte sa fi umblat la el in 6 ani cat am avut Transplant) il pui direct pe surub! Sau o fulie cu sfoara, ca la scalele de radio infasurata pe un ax paralel cu surubul :D

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In dracia aia e un angrenaj conic, daca surubul ala tre' bibilit intr-una (nu tin minte sa fi umblat la el in 6 ani cat am avut Transplant) il pui direct pe surub! Sau o fulie cu sfoara, ca la scalele de radio infasurata pe un ax paralel cu surubul :D

Daca te plimbi iarna/vara cam simti nevoia sa umbli la el cand ai asa mari diferente de temperatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

presupun ca nu poti baga un bit acolo pe care sa il invarti cu o cheie fixa.

Pune si tu o poza ! eventual si ceva ca reper dimensional

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update: Nu mai pot face poza, cel putin pana la urmatoarea data cand dau jos rezervorul. Ca sa ajung acolo trebuie sa dau jos carene laterale plus sa, scut, crash bar dreapta si rezervor. Deocamdata am reglat relantiul care era mare dupa iarna si dupa niste lucrari. E prima data cand umblu la relanti in 2 ani. Chestia cu reglajul relantiului din exterior era doar o 'pasarica' de-a mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...