Sari la conținut

camera marsarier in loc de oglinzi ?


Postări Recomandate

Nici eu nu cred ca o sa ai rezultatele dorite.

 

Eu ma orientasem spre altceva, si anume senzori pentru detectia puctului mort: http://www.aliexpress.com/item/Car-Blind-Spot-Detection-Aid-System-with-Auto-Parking-Radar-and-Reversing-Sensors-with-Alarm-Buzzer/32632127700.html?ws_ab_test=searchweb201556_0,searchweb201602_2_10017_10036_10005_10035_10006_10034_10021_507_10022_10020_10018_10019,searchweb201603_9&btsid=e2e40171-41ab-4d01-a5c7-5c588f8d8209

 

Mai exact sunt un fel de senzori de parcare, doi la numar, care se monteaza pe lateralele motocicletei si care aprind cate un led pentru fiecare parte a motocicletei unde este detectata masina sau obstacol.

 

Ledurile se pot monta pe oglinzi si zic eu ca pot fi de mare ajutor.

 

Pareri?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca mergi pe un culoar intre masini si fac ledurile ca pomul de Craciun, iti mai sunt de folos? Utilitatea ar putea fi doar in trafic light sau la drum lung... ma gandesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu zic sa renunti neaparat la oglinzi, pe mine ma intereseaza sa am vizibilitate cat mai buna, pentru ca ma trezesc cu multi idioti care ma dubleaza in trafic pe aceeasi banda, da stiu in teorie ii poti evita, problema e ca la aprox. 100 km pe motor in total pana acum nu prea poti sa ii vezi din prima, si este de ajuns un bizon sau mai rau o bizoanca si aia e, pentru mine, ca pentru ei nu este nici o problema. Pe mine ma intereseaza orice imi poate aduce un plus la ce se intampla in jurul meu. Nu zic ca stiu eu tot, tocmai de aia mai cer cate o parere, buna rea aia e cum o fi, dar incerc sa vad exact care e treaba si uite am aflat de reevu exact ce ma interesa, sa aflu de astfel de gadgeturi, multi li se par niste aberatii, asa ziceau si ai nostri de telefoane fara butoane, la ce am tot cautat cam asa or sa fie castile pe viitor. Uite bmw a scos casca asa, skully reevu si care or mai fi. Probabil or aa adope strategia si shoei si arai cat de curand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca mergi pe un culoar intre masini si fac ledurile ca pomul de Craciun, iti mai sunt de folos? Utilitatea ar putea fi doar in trafic light sau la drum lung... ma gandesc.

 

Tehnologia asta este implementata si la masini, si da, daca merg printre un culoar de masini ledurile stau aprinse.

 

Cauta RVM(Rear Vehicle Monitoring) sau BSA(Blind Spot Assistance).

 

E pacat ca vorbesti fara sa te interesezi...

Editat de robertofulgos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E pacat ca vorbesti fara sa te interesezi...

Eu nu emit judecati de valoare... mi-am dat doar cu parerea si chiar asa am si incheiat "...ma gandesc". Mie personal nu cred ca mi-ar servi o astfel de atentionare si mai cred ca oglinzile sunt sfinte precum si intoarcerea reflexa a capului pentru o fractiune de secunda, cum am invatat cu totii, cred, la scoala de soferi sau moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze daca am interpretat gresit.

 

Eu nu am spus sa desfintez oglinzile, vorbeam de un led in plus care te atentioneaza daca ai ceva in unghiul mort. Acea fractiune de intors capul este posibil sa coincida cu o frana brusca a masinii din fata, moment in care acea fractiune face diferenta intre accident sau evitare/franare in siguranta.

Editat de robertofulgos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...