Sari la conținut

Dobrogea, Vineri 1 Aprilie


robert_bobariu
 Share

Postări Recomandate

Tragand cu ochiul la un topic vecin, s-a redesteptat dorul de-o haiduceala dobrogeana.

Ora 7, Petrom-ul de la iesirea spre Jilava: Ruse, Silistra, Adamclisi, Medgidia, Cheile Dobrogei, Ciucurova, Valea Teilor, Niculitel, Nifon, Horia, Topolog, Cerna, Macin, Braila, Ramnicu Sarat, Plescoi, Cislau, Sangeru, Paulesti, Ploiesti, Bucuresti. Cam 900 km/14 ore.

post-53322-0-22202000-1459444462_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara sa fiu off, totusi am si eu o intrebare

La 900 de km.... ce vezi?de ce anume te bucuri ?in afara de mers? nu mai ieftin iesi cu un simulator?

De ce nu-ti faci un traseu de 3-500 km , mai relaxat ?

Paca,aia e excursie maraton.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara sa fiu off, totusi am si eu o intrebare

La 900 de km.... ce vezi?de ce anume te bucuri ?in afara de mers? nu mai ieftin iesi cu un simulator?

De ce nu-ti faci un traseu de 3-500 km , mai relaxat ?

Omul a postat ce VREA el sa faca!!!!!

poti sa te bagi sau nu!!!!

sa l iei la intrebari ...... Da de ce ..... Da cum..... E tare AIUREA

robert man meri' frate pentru CA POTI!!!!!!0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Paca', ai perfecta dreptate - pentru ca-i bmw! (Desigur, merge reformulat: sau honda, sau ducati sau ij sau orice altceva, habar n'am, potrivit la drumuri lungi.) Nu-i meritul meu ca, pe langa faptul ca-mi place, si pot sa fac drumuri lungi. Ca sa fie si mai clar - in toamna am dus la iernat un Intruder VLC250, vreo 20-30 km. Stiu motocicleta, pentru ca pe ea am invatat sa merg acum aproape 6 ani (imprumutata de o buna prietena). E drept ca trebuie reglata, ca nu sta la relanti, dar experienta m-a epuizat!

 

Andrei, Niculitel imi place. Nu am o parere despre asezare (am verificat si-i comuna, aveam senzatia ca-i oras), dar nici nu aveam cum, ca doar am trecut prin el - dupa cum s-a observat, cand merg cu motorul am o apetenta deosebita pentru plimbare, nu si pentru vizitat :crack:

Prima experienta pe acolo nu a fost tocmai placuta - acum mai multi ani eram in zbor cu parapanta, venind dinspre Priopcea si am iesit cu inaltime foarte mica deasupra caselor, nu mai mult de 100 de metri, in conditiile in care vantul batea foate tare si in rafale. Cum cautam eu curtea cea mai mare si fara araci sa aterizez, erau 2 tipi pe o ulita care urlau ca dementii: Cazi, ba! Cazi! :crack: Am avut bafta (ca skilu', mai putin) sa prind totusi o termica care sa ma scoata de acolo si sa ajung ceva mai tarziu la Mahmudia... Insa cele doua plimbari pe acolo, una de anul trecut in noiembrie si cea de ieri ma fac sa pun pe harta traseul. Daca nu am resortul destul de intins pentru a ajunge in Mongolia (generic), caut surogate de drumuri "adventure" mai aproape... Daca insa nu iti plac drumurile de pamant sau nu e potrivit motorul, e un peisaj mirific pe linia paralela, prin Nifon, iar asfaltul e impecabil (multumesc nooxy pentru sugestie!). Chiar si bucata intre Hamcearca si Horia este reparata bine cu portiuni carpite sau reasfaltate).

 

Ieri am profitat ca am fost singur si am ajuns si pe langa drum, atat prin Dobrogea (cautand ca bezmeticul lacul Iacobdeal), dar si prin Buzau pe drumurile de pamant (era sa zic de vis) care leaga satele pierdute de lume (era sa zic scapate de modernismul superficial).

 

Prima poza cu rapita pe anul asta, luata insa prematur, ca nu s-a prea facut:

post-53322-0-18603800-1459599398_thumb.jpg

 

Cheile Dobrogei, cu vedere spre Casian:

post-53322-0-39511300-1459599579_thumb.jpg

 

Si da, am gasit intr-un final lacul:

Pe aici nu:

post-53322-0-99829200-1459599622_thumb.jpg

 

Aici, da:

post-53322-0-32281500-1459599405_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DOAMNE, ce dor mi s-a facut de zonele astea cutreierate in copilarie, si de parinti...Sper sa resusesc sa o inmatriculez pe Malvina (Sprint ST-ul) saptamana asta si poate peste 2 weekenduri bag si eu o tura de Dobrogea cu trecere pe la parinti.

Editat de nooxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepusem initial postul anterior cu niste explicatii legate de motivele pentru care prefer genul asta de iesiri, insa am renuntat - mi s-a parut cam... intim si nu e asta locul potrivit. Asa ca merge si varianta scurta - imi place sa invart roata si am sindromul scapatului de acasa, care incearca sa profite la maxim de fiecare iesire.

Chestia cu deranjamentul intrebarii nu am inteles-o - raspunsul meu se voia a fi o gluma, dar probabil ca nu suntem pe aceeasi lungime de unda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...