Sari la conținut

recuperare operatie apendicita


Postări Recomandate

Salutare

 

Ma intereseaza cam cat trebuie sa astept inainte sa ma urc pe motor (endure). Azi s-au facut 4 sapt.

 

Pe net parerile sunt impartite, de la 4-6 sapt pana la 6 luni perioada de recuperare, medicul a zis 2 luni dar parca as vrea sa incerc ceva mai usor sapt viitoare.

 

Mentionez ca am fost operat clasic, am facut o alergare usoara in urma cu 5 zile si am avut ceva dureri usoare in jurul operatiei si in partea inf a abdomenului.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. Eu am avut operatie si iti spun din propria experienta ca doua luni mi-au fost suficiente pentru recuperare. Dar e bine ca aproximativ 6 luni sa nu ridici lucruri foarte grele pentru ca risti foarte mult sa faci hernie. In stadiul de fata sa nu ridici lucruri foarte grele si sa mai astepti cu alergatul. Cu enduro la fel te sfatuiesc sa mai astepti cel putin o luna. Insanatosire grabnica si asta ce ti-am zis eu este un sfat personal nu lua in considerare peste ce ti-a spus medicul care stie cel mai bine ce e de facut altfel poti sa ai urmari mai grave cum ar fi o noua operatie! Bafta!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa mai astept atunci pana la 2 luni

 

cam asa dau si pe site urile de afara

 

Alfredo Gomez a inceput la mai putin de doua sapt dupa operatie insa nu se mentioneaza daca a fost operat 'clasic' sau laparoscopic

 

oricum eu ma dau de placere asa ca e mai bine sa mai astept o luna

 

a fost si peritonita localizata si nu imi mai doresc sa ajung in spital

Editat de red
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man eu am facut peritonita la modul ca joi seara s-a spart apendicul si operatia a fost factuta luni dimineata(deh am fost un mic bou ca am stat ca prostu sa ma ia durerea),am stat cu drena in spital 5 zile dupa operatie.Vineri mi-au dat drumu,si luni conduceam masina iar la doua saptamani de la operatie m-am dus sa imi scoata firele calare pe motor.Bine atunci am mers cu motorul de viteza,nu cu cel enduro.Poti sa mergi atunci cand te simti tu in putere.

In alta ordine de idei am un prieten care dupa o saptamana de la operatie a facut sex si s-a rupt cusatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. A devenit forumul de moto, formula as?!? :)) lasa sfaturile de pe forum!!! E problema medicala, nu te lua dupa sfaturi online!! Vorbeste cu medicul, si fa ce iti spune. Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

burla.daniel92 Ti-a dat un sfat foarte corect. Stai calm si asculta-ti doctorul sau o patesti si mai rau. Nu merita sa te risti.

Gomez e pilot de uzina si are acces la alt nivel al medicinei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...