Sari la conținut

"Amanta mea", Yamaha FZ6S FAZER


Cost3l
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor.Acum o saptamana am achizitionat primul meu motor adevarat,inainte avant un maxiscuter de 180cc timp de 5 ani si un scuter de 50cc, pt 2 ani. Diferenta este enorma bineinteles. Arata foarte bine, ruleaza la fel, 28000km, an 2004 ( tind sa cred ca sunt km reali, toate chestiile ce mi-ar indica uzura acestuia,par sa fie pt km astia). Pe langa treaba cu TPS-ul , as dori sa-mi spuneti la ce sa mai fiu atent pe viitor. Kitul lant e f bun, filtru si ulei,ok, simeringuri bune.

post-66050-0-84568900-1466143039_thumb.jpg

post-66050-0-70672800-1466143056_thumb.jpg

post-66050-0-06117500-1466143071_thumb.jpg

post-66050-0-95015600-1466143097_thumb.jpg

Editat de Cost3l
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma batea gandul la asta :) mi s-a parut a fi asa doar dupa cativa zeci de km,dar dupa 2-300 :). Sa fac din spuma de la un scaun de sofer, sau cu gel? Dar unde naiba gasesc gel dinala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca la km astia o sa cedeze (daca nu a fost schimbat deja) intinzatorul de lant.

 

E o "problema" cunoscuta la FZ6.

 

Middle, eu n-am auzit de astfel de problema la FZ6.

Poti detalia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e o regula, dar e o problema frecventa.

Asta e traznaia:

https://www.google.ro/search?q=yamaha+fz6+timing+chain+tensioner&client=safari&channel=ipad_bm&prmd=ivsn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjJq4GGmbHNAhVKlxQKHZPMDdgQ_AUIBygB#imgrc=-7jjDiu4_R3PEM%3A

Dar, asa cum am spus, nu e o regula. Lantul de distributie poate tine si 80000(scriu unii) dar acest intinzator e imprevizibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

a mea are aprox 50 000 km si o am de la 28 000 si la fel nu am auzit de problema asta si nici nu am intampinat pana acum.

 

Fi la zi cu consumabilele si nu o sa ai probleme cu ea,fz6 e o motocicleta fiabila dar daca vrei sa faci touring cu ea trebuie sa bagi niste banuti(parbriz,sha,priza.topcase),de regula daca aveai un semn rosu langa serie inseamna ca a fost schimbat tpsul,daca nu il ai posibil sa nu fi fost schimbat sau a fost si nu s-a marcat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...