Sari la conținut

CORSICA 2016


Postări Recomandate

Cred ca este coborarea din pasul Grand St. Bernard catre Aosta.

 

Acum vazand si filmarea lu' Maria Sa am recunoscut imediat GrStB... si e clar ca ati coborat in Italia dupa semnele de circulatie de jos, cu verde... :D

Iar tu in Italia ai mai fost numai in ziua cu Finestre si Assietta cand eram si io ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la subiectul Corsica - am reusit in Iunie sa ajungem si singurul regret a fost ca am tot amanat pana acum aceasta destinatie pt tura motoritisca.

Insula ni s-a parut un paradis motociclistic, practic nu exista drumuri drepte! :))) Pentru moto de strada, intr-adevar, cateva portiuni de drumuri secundare nu sunt de cea mai buna calitate (pentru o abordare mai sportiva) insa peisajele si virajele compenseaza pe deplin. Iar unele dintre trasee sunt abordate de localnici (si nu numai) ca veritabile circuite!

Cateva sfaturi dupa experienta noastra:

- atentie la masini, mai ales ale localnicilor prin Sud care conduc destul de agresiv pe curbe si nu doar o data ne-am trezit cu masina de pe sensul opus taind curba si venind jumatate pe sensul nostru (cu repliere 'pe ultima suta');
- asfaltul lor cred ca are ceva "ingrediente nordice"; mi s-a parut aderent insa destul de agresiv cu anvelopele. La mine cea de pe fata ar fi trebuit sa aiba rezerva de 6-7000km conform statisticilor anterioare doar ca dupa 3500km facuti in Corsica s-a raschetat de tot pe zonele laterale (imaginea cu 'moatze' pe laterale dupa ce te dai pe circuit), afectand din ce in ce mai rau manevrabilitatea. Totusi sunt destul de dese atelierele de anvelope moto pe insula, preturile fiind bineinteles mai piperate decat acasa...
- pe toate insula se gaseste doar benzina de 95, aviz posesorile de moto sensibile la benzina (GT-ul vechi, RT-ul, super-sporturi etc);
- pentru cei care vor sa acopere cat mai multe din drumurile moto - o varianta ar fi inchirierea unei vile/apartament (de la 6-8 persoane preturile devin chiar ok pt vila) undeva in zona centrala. Distantele pana in Nord/Sud din centru permit trasee de o zi cu intoarcere seara 'la tabara' - asta desigur daca preferati sa evitati in fiecare seara alta cazare, impachetat/despachetat bagaje plus libertatea de a te intoarce seara la orice ora, aprins un gratar etc;
- pe anumite drumuri secundare se recomanda precautie in virajele total lipsite de vizibilitate (am avut 2 situatii in care dupa curba erau vaci sau capre pe sosea sau pe margine). Tot pe unele drumuri secundare in zone izolate de munte am intalnit porci plimbandu-se liberi pe langa sosea :)

Ca o concluzie pt noi Corsica ramane clar pe lista de revizitat cu moto :)

Editat de cocoon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... dupa 3500km facuti in Corsica

3500km numai in Corsica?? Si in cate zile?

 

Daca stai cum zici tu intr-un singur loc, mi se pare ca esti nevoit sa repeti de multe ori anumite portiuni. Poate e mai bine un compromis, sa alegi 2-3 locuri in diferite zone ale insulei.

Editat de KHK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam asa fu traseul nostru prin corsica

 

Ati vazut destul de mult pentru 4 zile :)

 

3500km numai in Corsica?? Si in cate zile?

 

Daca stai cum zici tu intr-un singur loc, mi se pare ca esti nevoit sa repeti de multe ori anumite portiuni. Poate e mai bine un compromis, sa alegi 2-3 locuri in diferite zone ale insulei.

 

Am verificat acum si socotisem gresit, au fost de fapt 2920km doar in Corsica (poza de care-mi aduceam aminte cu kilometrajul includea si o parte din drumul de intoarcere, de acolo cifra eronata de 3500 km). Noi am stat in Sud-Vest pe langa Olmeto (ca sa aiba si cei mici distractie - mare, piscina la vila etc) si de acolo am facut turele. Intr-adevar, in 2 saptamani pentru a ajunge la anumite destinatii unele trasee s-au repetat insa nu-mi pare rau. Pentru a face si peninsula din Nord mi-am mai luat o cazare intermediara mai sus de Bastia; apropos, peninsula din Nord merita facuta in sens invers acelor de ceasornic ca sa mergi cu marea pe dreapta si sa poti admira mai pe deplin peisajele; ca sa nu mai zic ca in felul asta ai vizibilitate mai buna daca vrei sa mergi mai sportiv pe viraje (in sens opus se merge pe langa stanca iar la viraje spre dreapta se merge mai cuminte ca sa eviti surprizele dupa curba).

post-11245-0-68257300-1471041346_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...