Sari la conținut

Kawasaki zx9r 1999 problema la ambreiaj


Postări Recomandate

Salut lume.

 

Am un zx9r si am ceva problema la ambreiaj, cand bag motorul in viteza, moare in urmatoarea secunda. Am avut ceva probleme cu 2 tije, una era rupta (tija care debraiaza) si cealalta era indoita. Am comandat ambele tije si l-am dus la un mecanic sa-l faca. A schimbat tijele dar acuma a zis ca nu mai stie ce sa faca si nu poate sa realizeze de unde ii problema. Poate ati mai intampinat careva problema asta si ma puteti ajuta. Am atasat si 2 poze cu tijele care le-am schimbat (claritatea nu este foarte buna).

 

Mersi de ajutor

post-94895-0-31192200-1469566213_thumb.jpg

post-94895-0-07516100-1469566242_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu e reglat corect nu debraiaza complet, ar trebui sa simti asta si la mana, daca simti tensiune in levier pe toata cursa lui, ai sanse sa fie placile metalice ovalizate. Desfa cele 5 suruburi si verifica discurile si placile metalice. Daca sunt albastrite si ovale(puse pe un plan drept, geam, nu ating pe toata suprafata) inseamna ca aia iti e problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ambreiajul il simti ca actioneaza cand strangi maneta? Desfa capacul pe unde pui ulei si uita-te in interior daca se deplaseaza placa de presiune.

Daca da, atunci sint placile lipite.

ps. Martorul de neutru este aprins pe bord?

Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu motorul oprit daca bagi in viteza si tragi ambreiajul poți deplasa usor motorul inainte si inapoi? Simti ca si cum ar "agața"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu motorul oprit daca bagi in viteza si tragi ambreiajul poți deplasa usor motorul inainte si inapoi? Simti ca si cum ar "agața"?

 

Nu pot sa fac nimica cand il bag in viteza moare instant. Am uitat sa zic ca inainte sa schimb piesele cand il bagam in viteza motorul avea tendinda sa plece de pe loc chiar daca ambreiajul era tras la maxim, daca nu tineam frana el mergea incet in fata.

» Post actualizat in 27 Jul 2016 04:50

Am ambreiaj complet plus oala de zx9r 2002 daca ai nevoie da un semn Salut

Poti sa imi lasi un numar de telefon si te sun? Multumesc frumuos

» Post actualizat in 27 Jul 2016 04:51

Daca nu e reglat corect nu debraiaza complet, ar trebui sa simti asta si la mana, daca simti tensiune in levier pe toata cursa lui, ai sanse sa fie placile metalice ovalizate. Desfa cele 5 suruburi si verifica discurile si placile metalice. Daca sunt albastrite si ovale(puse pe un plan drept, geam, nu ating pe toata suprafata) inseamna ca aia iti e problema.

Mersi frumos pentru sfat. O sa ii zic la mecanic sa se uite. Sper sa fie asta problema ca deja ii in service de 2 luni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cu motorul oprit daca bagi in viteza si tragi ambreiajul poți deplasa usor motorul inainte si inapoi? Simti ca si cum ar "agața"?

atunci m-am trezit și am citit greșit! Dacă ii oprit băgat în viteza și tras ambreiajul maxim se mișcă doar câțiva centimetri în fata și în spate după care se blochează
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci m-am trezit și am citit greșit! Dacă ii oprit băgat în viteza și tras ambreiajul maxim se mișcă doar câțiva centimetri în fata și în spate după care se blochează

in sfarsit.

1. putin probabil, cablul de ambreaj nu trage destul, nu debreiaza.

2. placi ambreaj lipite, coxate, arcuri praf "adunate" sau suruburi nestranse...

poate fi cam orice, in orice caz este ciudat ca un mecanic nu poate rezolva.

tipul la care este motorul este mecanic / amator / entuziast / prieten care "a mai facut"?

Editat de jerry_mcrie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in sfarsit.

1. putin probabil, cablul de ambreaj nu trage destul, nu debreiaza.

2. placi ambreaj lipite, coxate, arcuri praf "adunate" sau suruburi nestranse...

poate fi cam orice, in orice caz este ciudat ca un mecanic nu poate rezolva.

tipul la care este motorul este mecanic / amator / entuziast / prieten care "a mai facut"?

mersi de răspuns. Cablul de ambreiaj l-am schimbat, cumpărat nou, tipul la care l-am dus ii mecanic, are atelier moto, dar săptămâna asta o sa îl urc pe trailer și o sa îl duc la un service profesional și o sa le spun sa se uite la ceea tot ceea ce mi-ați zis. Mulțumesc încă o data! O sa va țin la curent cu ce se întâmplă.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ambreiajul il simti ca actioneaza cand strangi maneta? Desfa capacul pe unde pui ulei si uita-te in interior daca se deplaseaza placa de presiune.

Daca da, atunci sint placile lipite.

ps. Martorul de neutru este aprins pe bord?

Esti dragut inainte de toate sa rapunzi la intrebarile pe care le-am pus..eventual sa verifici ce ti-am spus. Dureaza un minut..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Esti dragut inainte de toate sa rapunzi la intrebarile pe care le-am pus..eventual sa verifici ce ti-am spus. Dureaza un minut..

Salut, din păcate nu pot verifica acuma, eu îs la lucru și motorul îi în service, știu ca nu se aprindea becul de neutru. L-am sunat pe mecanic dar nu răspunde. O sa te anunț după ce schimb mecanicul dacă asta era problema. Mersi

» Post actualizat in 12 Aug 2016 16:20

Salut. Se pare ca problema era de la ceva rulmenti de la ambreiaj, probabil ca atunci cand a desfacut prima data ambreiajul si l-a pus la loc a montat rulmentii gresit si de accea nu debraia.

Al 2-lea mecanic a desfacut ambreiajul si a zis ca discurile is ok, nu is indoite, placutele is ok, si a pus rulmentii cum trebuie. Acuma merge.

 

Multumesc pentru ajutor fratilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...