Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut,

 

Sunt intr-o dilema. Precum zice titlul topicului, as vrea sa redau stralucirea de odinioara, sau sa le vopsesc negre. Trebuie schimbate si cauciucurile si vreau sa pun white walls.

 

Avand in vedere ca toata straluceste, cel mai ok ar fi sa le polisez, dar imi place mai tare cum arata vopsite negre, insa aici e buba: ca trebuie vopsite o gramada de alte elemente => costuri ridicate.

 

M-am si interesat cat ma costa lustruirea, aici in Cluj si am primit o oferta de 100 euro ambele roti, insa ideal ar fi sa le duc fara motocicleta, ca ar dura mai putin.

 

Intrebare: e mult 100 euro pentru lustruit o pereche de jante? Ati mai facut careva asta? Le-as trimite un mail sa-i intreb care e procedura de lustruit, unelte folosite, timp de lucru ... Am cautat putin pe net iar la astea cu spite e migaloasa treaba, trebuie luata si frecata fiecare spita in parte, din toate pozitiile pana straluceste. La mesterit chestii ma bag, dar la munca monotona repetitiva, thanks but no way.

 

Am atasat singura poza ok ok pe care o am cu mobra.

post-89060-0-15086400-1486651612_thumb.jpg

Editat de godfather.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și eu cred că i-ar sta mai bine cu ele negre - mai ales cu white walls, contrastul ar fi de efect. Dar asta este subiectiv :)

 

Ceea ce este mai obiectiv este însă faptul că pe jantele proaspăt polishate se vede orice urmă de murdărie. Vei curăța des la ele - vezi după prima ploaie ^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai bine dai 15-20 de lei pe un spray pentru inox, din ala pentru bateriile din baie, etc, si incerci singur?

E migala, dar parca ar merita la ce diferenta e intre costuri.

Eu am avut ca niste puncte de rugina pe jante si pe aparatoarea de la lant, le-am lustruit bine cu un burete de vase, cu partea tare si au iesit calumea, sclipeau.


» Post actualizat in 09 Feb 2017 15:17

De polishat e cam greu, nu stiu cum ar incape masinuta acolo.

Tot la frecat manual ajunge.

Editat de Andrei0912
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stiu ca mi le face asa, dau 100 euro fara sa clipesc, dar cum obtin eu garantia c-o sa iasa ? Decat daca nu gasesc clienti de ai lor multumiti cu poze "before and after"...

 

16x8+60+twst..jpg?format=500w

 

 

Au si facebook: https://www.facebook.com/polishclujnapoca/

Editat de godfather.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde si cum arata ele acum.

Polish-ul nu face minuni, adica daca ele sunt intr-o stare foarte proasta (nichel sarit) nu le rezolvi cu nici o solutie miraculoasa.

Daca sunt specializati pe asa ceva, se poate sa ai noroc sa le faca cum trebuie, cu metode mai noi.

Prin metodele clasice, polish simplu, o ceara sau ceva, e mai greu. Trebuie sa dea toate spitele jos, dupa care sa le centreze. Nu ai cum sa le faci cum trebuie fiind echipate. Suprafetele drepte sunt usor de polisat, aici e altceva.

Editat de Andrei0912
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crezi ca sta cineva sa-ti polisheze spita cu spita? Ma indoiesc la banii astia ...

La mine, polish-ul jantelor de aluminiu + vopsit electrostatic a fost 350 RON (probabil costa mai putin, dar am bagat si alte piese la vopsit).

 

Spitele + niplurile le-am cromat la dl Bratu .. 100 RON.

 

Before

post-67543-0-72446200-1486657327_thumb.jpg

 

 

After

post-67543-0-51549700-1486657075_thumb.jpg post-67543-0-18242500-1486657080_thumb.jpg post-67543-0-58526500-1486657084_thumb.jpg post-67543-0-14294500-1486657089_thumb.jpg

 

 

Daca nu ai stand de centrat, mai pui la socoteala si banii pt. centrat rotile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...