Sari la conținut

Sfaturi pt. Spania + Portugalia 2017


mahone
 Share

Postări Recomandate

Respect !

 

Dupa cum spune si titlul, incerc sa ma pregatesc pentru o tura in Spania si Portugalia.

Pentru ca oricine cunoaste pe cineva in Italia, si eu voi trimite motoreta in Italia la Bergamo ( si aici astept sugestii legate de transport...!?), la o cunostinta, iar tura propriuzisa va incepe din Italia. Pana in Bergamo eu si sotia vom lua o cursa low-cost.

Fara sa fie nimic batut in cuie, imi propun cateva puncte din traseu :

 

Genoa

Monaco

Marseille

Barcelona

Malaga

Gibraltar

Lisabona

Porto

A Coruna

 

De aici inca ma mai gandesc....Bilbao, Zaragosa sau Madrid.....sau.....???

La fel si drumul pana la Malaga.......poate fi intrerupt cu trasee prin munti...

Nu m-am gandit la impartirea traseului pe zile, cazare...etc. Ce imi doresc este ca majoritatea cazarilor sa fie in camping si neaparat cateva zile la plaja in sudul Spaniei. ( poate si o baie in ocean la Lisabona)

Am la dispozitie 2 saptamani ( plus minus cateva zile)

Tura vreau sa o fac in septembrie, iar la intoarcere cred ca voi lasa motoreta la o alta cunostinta in Valencia, sau tot la Bergamo, urmand ca de acolo sa o aduc acasa cand voi prinde un transport avantajos.

De la cei care au ajuns cu motoarele in Spania...,astept orice fel de sfaturi legate de trasee, cazari, obiective de neratat...etc.

 

Va multumesc si va invit la aceasta calatorie...!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei munti atunci incepe din Austria˙(sau pe roti din Romania),Elvetia,Franta(zona Grenoble)spre Andora sau Huesca, Barcelona si pe coasta in jos iar de la Coruna spre Bilbao pe coasta. Sau din Austria spre Lago di garda, Bergamo, Cuneo,Monaco.Sau prin Croatia,Slovenia,Venetia,Genova si tot pe coasta Barcelona, Malaga. Ca si peisaj Madrid si Zaragoza nu ai ce vedea.

 

 

 

 

 


» Post actualizat in 21 Feb 2017 22:23

Sau din Italia , Torino spre granita Franta-Elvetia(f. fain) dupa aia spre Spania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum spune si titlul, incerc sa ma pregatesc pentru o tura in Spania si Portugalia.

 

Dupa parerea mea, ideea cu zburat la Bergamo si moto trimisa este excelenta. Pentru transport moto incearca sa vorbesti cu @adrian45 (vad ca tocmai a deschis la sectiunea asta topic cu Spania, deci il gasesti usor).

 

Ce nu mi se pare prea intelept este ca nu te axezi pe o zona anume, in cazul de fata Spania & Portugalia care deja este o zona foarte mare, cu multe de vazut, nu mai vorbim cu tentatia de a sta si la plaja.

Adica eu n-as mai pierde bani, timp si vreme pe la Monaco, Genova etc, le vezi alta data pe indelete. Monaco merita clar combinat cu Costa de Azur si macar ceva trasee din Alpii de deasupra, canionul Verdon etc. Nu incercati sa faceti mult de-o data si in final ce faceti sa faceti superficial si pe graba, ca mai sunt si alte ocazii si sezoane de mers cu moto ;)

 

In cazul asta, ca eficienta, ti-as recomanda eventual sa iei ferry de la Genova la Barcelona. In loc s-o arzi 1000 km pe autostrada care inseamna oboseala, riscuri, benzina, taxe de autostrada, tocit anvelope etc. este mai eficient cu ferry, macar la dus sau la intors. Si nu uita ca dupa cei 1000 km mai plateai si o cazare undeva.

Apropos de Genova, nu rata autostrada A7 care de pe la Serravalle pana la Genova este superba de dat cu moto, cu multe curbe si tuneluri.

» Post actualizat in 22 Feb 2017 09:55

Ai tren, pleacă seara din Viena, dimineata esti la Milano.

 

Nu exista pentru Milano, doar Verona sau Livorno.

http://www.oebb.at/en/angebote-ermaessigungen/autoreisezuege-italien

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Multumesc George...Ronda arata fantastic in poze,....seamana cumva cu Bonifacio din Corsica, pe care l-am vizitat in vara trecuta

» Post actualizat in 22 Feb 2017 10:18

Dupa parerea mea, ideea cu zburat la Bergamo si moto trimisa este excelenta. Pentru transport moto incearca sa vorbesti cu @adrian45 (vad ca tocmai a deschis la sectiunea asta topic cu Spania, deci il gasesti usor).

 

Ce nu mi se pare prea intelept este ca nu te axezi pe o zona anume, in cazul de fata Spania & Portugalia care deja este o zona foarte mare, cu multe de vazut, nu mai vorbim cu tentatia de a sta si la plaja.

Adica eu n-as mai pierde bani, timp si vreme pe la Monaco, Genova etc, le vezi alta data pe indelete. Monaco merita clar combinat cu Costa de Azur si macar ceva trasee din Alpii de deasupra, canionul Verdon etc. Nu incercati sa faceti mult de-o data si in final ce faceti sa faceti superficial si pe graba, ca mai sunt si alte ocazii si sezoane de mers cu moto ;)

 

In cazul asta, ca eficienta, ti-as recomanda eventual sa iei ferry de la Genova la Barcelona. In loc s-o arzi 1000 km pe autostrada care inseamna oboseala, riscuri, benzina, taxe de autostrada, tocit anvelope etc. este mai eficient cu ferry, macar la dus sau la intors. Si nu uita ca dupa cei 1000 km mai plateai si o cazare undeva.

Apropos de Genova, nu rata autostrada A7 care de pe la Serravalle pana la Genova este superba de dat cu moto, cu multe curbe si tuneluri.

» Post actualizat in 22 Feb 2017 09:55

 

Nu exista pentru Milano, doar Verona sau Livorno.

http://www.oebb.at/en/angebote-ermaessigungen/autoreisezuege-italien

Multumesc pentru sfaturi Vlad,

 

Ai foarte mare dreptate cu Coasta de Azur, care am facut-o deja cu auto si care clar, merita cu mobra, o excursie separata impreuna cu Route des Grandes Alps.

In acest caz ma voi gandi sa-mi trimit mobra direct la Valencia.....Totul depinde de cost, dar cu siguranta este mai ieftin cu dubita din Romania decat cu ferry din Genoa.

» Post actualizat in 22 Feb 2017 10:22

" PE care am facut-o deja cu auto" - corectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...