Sari la conținut

Grecia 24 iun-2 iul


walking^human
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Am in plan o excursie in Grecia 24 iun-2 iul, plecare din Bucuresti. Datele sunt cam batute in cuie, din pacate.

 

Traseul "flexibil" - nu o sa fac micromanagementul excurisiei la minut, dar ca principiu vreau sa merg in josus coastei estice, cu ocol pe insule, pana in Atena, si apoi (in limita timpului) retur pe coasta vestica.

 

Voi merge pe un naked cu femeia pasager, o medie de ~300km/zi, condus in regim civilizat, de preferat doar ziua, opriri unde se nimereste.

 

Cazare: doar in locuri unde exista pat curat si dus in camera. Nu ca m-as scalda in bani, dar pentru cateva sute de euro economie consider ca nu merita sa-mi bat joc de mine cu dormit pe jos si spalat la toaleta publica. La fel si cu mancarea- nu-mi trebuie sa mananc la Ritz, dar nici sa traiesc pe paine cu parizer si banane 9 zile.

 

Daca e cineva interesat sa se alature e bine venit :)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am in plan si eu ceva de genu /index.php?/topic/742794-grecia-052017-062017/&do=findComment&comment=4263922 dar parca nu as merge pana la Atena, ci pana la jumatea greciei, sa ai si zile de balacit / lenevit / vizitat locuri, cu ocolisuri si ~300 km pe zi nu prea te incadrezi in 9 zile.

Aspfalt uscat,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfat: evită echipamentul din piele neagră. S-ar putea să te coci :)

 

În rest, drum bun.

E posibil, insa pe de alta parte o geaca mesh nu stiu daca ar oferi vreo protectie la o eventuala situatie neplacuta...

 

In perioada 24 Iunie - 2 iulie, am rezervata camera in Thassos. Daca nu intervine nimic neprevazut pana in luna Iunie, pe data de 24, dis-de-dimineata, 'ridic ancora' si ma indrept spre Grecia.

Ce viteza de croaziera practici?

 

Salut, am in plan si eu ceva de genu /index.php?/topic/742794-grecia-052017-062017/&do=findComment&comment=4263922 dar parca nu as merge pana la Atena, ci pana la jumatea greciei, sa ai si zile de balacit / lenevit / vizitat locuri, cu ocolisuri si ~300 km pe zi nu prea te incadrezi in 9 zile.

Aspfalt uscat,

Nu stiu ce sa zic cu incadratul, ca inca nu m-am apucat sa calculez exact km/distanta. Mai e si varianta sa ma intorc pe autostrazi, caz in care s-ar parcuge mai multi km mai rapid.

 

Am mai vorbit cu un prieten care e destul de sigur ca ar veni in thessaloniki cu avionul si ar inchiria moto de acolo, pt 24-30, in cazul asta probabil as merge doar pe coasta de est, si pe 30-2 as sta "parcat" undeva prin zona de nord, langa apa.

 

Traseul, dupa cum am zis ramane flexibil.

» Post actualizat in 10 Mar 2017 15:29

Pana acum (cel putin teoretic) suntem 3 motociclete:

 

2 cu plecare si sosire Bucuresti - naked si cruiser

1 cu plecare si sosire Thessaloniki - ce-o gasi la inchirieri, probabil un vstorm sau f650

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

UP!

 

In proportie de 90% o sa plec de vineri 23 iun (pt 100% astept confirmarea de la prietena, daca isi poate lua liber).

 

Prietenul cu sosire/plecare in Salonic este de asemenea confirmat (a platit avionul/chiria) pt 24-30.


» Post actualizat in 20 Jun 2017 19:30

Vineri, 23, plec pe la 7-8AM din Bucuresti, pe traseul Ruse-Veliko- Makaza.

Viteza croaziera ~70 oras, ~110-120 extraurban, si probabil 4-5 pauze de 5-10 minute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...