Sari la conținut

Joc mare la discuri


Postări Recomandate

Dupa urma placutelor lăsată pe disc se vede clar ca nu e folosita intreaga suprafata de frânare.

Cauze:

- pistonase de frana blocate;

- plăcute de frana contaminate cu ulei de furca;

- roata nu e aliniata corect, posibil jambe îndoite;

DIscul ar trebui planat si schimbate niturile.(asta daca grosimea materialului este peste limita de uzura)

» Post actualizat in 13 Apr 2017 09:05

Deasemenea, placutele de frana trebuie sa fie noi daca se planează discul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa urma placutelor lăsată pe disc se vede clar ca nu e folosita intreaga suprafata de frânare.

Cauze:

- pistonase de frana blocate;

- plăcute de frana contaminate cu ulei de furca;

- roata nu e aliniata corect, posibil jambe îndoite;

DIscul ar trebui planat si schimbate niturile.(asta daca grosimea materialului este peste limita de uzura)

» Post actualizat in 13 Apr 2017 09:05

Deasemenea, placutele de frana trebuie sa fie noi daca se planează discul.

Nu va uitati dupa urma lasata pe disc pentru ca afara ploua torential ultima data cand am iesit cu ea afara. Aia e mizeria de pe drum. O sa va fac o poza cu discurile acuma.

Cum ti-ai dat seama ca nu e utilizata suprafata de franare? Ca eu vad ca calca pe toata latime suprafetei.

 

Pistonasele au fost curatate de 2 saptamani cu spray de discuri

 

Roata este aliniata ok si furcile sunt drepte pt ca sambata trecuta am fost cu ea la mecanic.

 

Uitate ca intr-o post anterior am postat o poza cu grosimea discului unde calca placutele: 4.5mm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Măsurarea grosimii discului de face cu un micrometru, sublerul nu poate masura in mijlocul suprafetei de frânare, el măsoară marginea discului. Pistonaselw trebuie sa culiseze usor, daca le apesi cu degetul. Poti sa mergi si prin apa, daca placutele apasa corect vor curata intreaga suprafata de frânare, iar la tine se vad urme de murdarie unde nu apasa placutele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Etrierii au fost scosi afara...curatate pistonasele cu periuta de dinti si spray pt frane. (fata-spate)

ai scos pistoanele, garniturile si ai curatat etrierul dezasamblat sau ai dat cu periuta asa pe afara?, canalele unde stau garniturile trebuie curatate bine si aplicata foarte putina vaselina siliconica la montaj, altfel se face mehlem acolo si iti impinge garnitura , garnitura strange pistonasul si asta culiseaza mai greu.

 

 

 

Nu va uitati dupa urma lasata pe disc pentru ca afara ploua torential ultima data cand am iesit cu ea afara. Aia e mizeria de pe drum. O sa va fac o poza cu discurile acuma.

Cum ti-ai dat seama ca nu e utilizata suprafata de franare? Ca eu vad ca calca pe toata latime suprafetei.

 

 

asa se vede in film .. ceva alb pe jumate din suprafata discului .... poate e de la filmare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Măsurarea grosimii discului de face cu un micrometru, sublerul nu poate masura in mijlocul suprafetei de frânare, el măsoară marginea discului. Pistonaselw trebuie sa culiseze usor, daca le apesi cu degetul. Poti sa mergi si prin apa, daca placutele apasa corect vor curata intreaga suprafata de frânare, iar la tine se vad urme de murdarie unde nu apasa placutele.

Eu am vazut discuri de frana pe fata si pe margine aveau buza...placuta calca mai pe interior...extremitatea discului ramanand neatinsa. Oricum la mine nu exista uzura deloc la discuri.

» Post actualizat in 13 Apr 2017 10:47

ai scos pistoanele, garniturile si ai curatat etrierul dezasamblat sau ai dat cu periuta asa pe afara?, canalele unde stau garniturile trebuie curatate bine si aplicata foarte putina vaselina siliconica la montaj, altfel se face mehlem acolo si iti impinge garnitura , garnitura strange pistonasul si asta culiseaza mai greu.

 

 

 

asa se vede in film .. ceva alb pe jumate din suprafata discului .... poate e de la filmare.

Nu am scos postonasele de tot afara ca mi-a fost frica sa nu curga lichidul de frana si sa trebuiasca sa scot tot afara.

» Post actualizat in 13 Apr 2017 10:53

Si pistonasele le imping cu mana :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu am scos postonasele de tot afara ca mi-a fost frica sa nu curga lichidul de frana si sa trebuiasca sa scot tot afara.

pai iese sigur lichid... :)

 

asta e un disc FARA uzura, ale tale au cu siguranta un anumit grad de uzura

post-36094-0-61666000-1492080893_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai iese sigur lichid... :)

 

asta e un disc FARA uzura, ale tale au cu siguranta un anumit grad de uzura

Stiu ce zici....la mine dau cu degetul peste tot rotorul si nu este sant sau denivelari. Are aceasi grosime si intre inele cat si unde calca placutele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...