Sari la conținut

Sunet ciudat Yamaha fz6 fazer


Postări Recomandate

Salutare. Am o yamaha fz6s fazer din 2004, este foarte intretinuta, functioneaza perfect, insa de ceva timp..sa zic de vreo 2 luni, se aude un zornait metalic cum ar zornai o saiba pe un surub(gen de 10..12 in sus). Asta se intampla in mers in prima si uneori in a doua treapta in turatii gen de la 7-8000 in sus, cand vibreaza mototrul. A mai patit cineva asa? Am verificat toate suruburile si nimic desfacut. Sunetul pare sa vina de undeva din fata/de sub rezervor.(acum la turatia si sunetul motorului e greu sa identific exact pt ca nu zirnaie mereu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se aude ca asta?

 

 

Daca e asa, e de la sistemele de ghidaj ale lantului la partea de jos. Cand esti in turatie, lantul face burta la partea de jos si atinge de ghidaj. Cand esti pe liber sau frana de motor, lantul se intinde sau face burta invers, deci nu va mai atinge de ghidajul de jos. Si daca intr-adevar asta este, atunci lantul trebuie intins.


» Post actualizat in 17 May 2017 18:09

Rectific: intins sau reglat/inlocuit sistemul de ghidaj.


» Post actualizat in 17 May 2017 18:10

P.S.: nu sunt eu cel din filmulet. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zornait metalic de sub rezervor = distributie, probabil intinzator slabit. parerea mea. daca seamana cu honda, eu la cbr la 6000-8000 ture mentinute constant se auzea la fel. zornait metalic. intinzator slab => scot intinzator si ori inlocuit ori "resetat". e doar o parere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misionaru, nu, nu face asa. E un sunet metalic mai subtire si nu tine decat 2..3 secunde cat "trag" de ea dupa 7-8000 de ture si schimb pe a 2-a. In restul vitezelor n-am bagat de seama sa se auda. E un sunet cum ar zdrangani o saiba libera pe un surub, sau o moneda pe o suprafata metalica.

 

Johnnyk, am verificat intinzatorul, e bun. Voi incerca sa pun telefonul pe suport sa inregistreze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hy-vo chain, sau cum ii mai zice, lantul de transmisie primara. Din constructie nu are intinzator si pe la 60.000km incepe sa zangane, la relanti incepe sa sune a motor diesel iar in mers produce niste troncanituri deranjante in special in frana de motor.

 

Al doilea pe lista suspectilor ar fi ambreajul: oala ambreajului, lagarele, "cuzinetii", etc.

 

Din pacate este aproape imposibil sa determini cu siguranta sursa fara demontarea motorului.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspunsuri. Voi face un video neaparat zilele astea. Am observat ca daca o tin in prima treapta la 8000 ture se aude acel zdranganit subtire (seamana ca si cum ai da cu lingurita in ceasca de cafea dar foarte rapid) o sa ma uit si la ambreiaj.

» Post actualizat in 22 May 2017 19:37

https://youtu.be/xfJbrBFloFk

» Post actualizat in 22 May 2017 19:37

https://youtu.be/xfJbrBFloFk

» Post actualizat in 22 May 2017 19:44

Si mai am o intrebare referitoare la ambreiaj. Cand e pe liber se aude un zgomot, cand strang, nu se mai aude. Idei?

 

https://youtu.be/3hYOLHd6eLw

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...