Sari la conținut

temperatura ulei / motor


Postări Recomandate

Salutare,

 

Prima zi in trafic cu noua achizitie(vfr1200)...si primele intrebari si ganduri:

temperatura uleiului(ulei nou motul 7100 10w30) creste alarmant de repede. Stiu e normal sa se incalzeasca pt ca e motor mare bla bla si racireas e face cu aer logic. Are ventilator pe radiator si funtuineaza.

Intrebarea de fapt este: pot aparea probleme daca utilizarea este zilnica in bucuresti? banui ca nu desi nu pt asta e conceputa mobra.

Merci anticipat.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viscosity grade SAE J 300 10W-30

Density at 20°C (68°F) ASTM D1298 0.859

Viscosity at 40°C (104°F) ASTM D445 73.7 mm²/s

Viscosity at 100°C (212°F) ASTM D445 11.4 mm²/s

Viscosity Index ASTM D2270 147

Pour point ASTM D97 -33°C / -27.4°F

Flash point ASTM D92 228°C / 442.4°F

TBN ASTM D2896 8.4 mg KOH/g


Daca uleiul ramane intre 100-110 grade motorul nu are nimic. In oras vara, insa.... va trece de 120. Cand cutia va incepe sa faca figuri atunci n-ar fi rau sa treci pe vascozitate mai mare.

Pentru mers in afara orasului e bun 10W30

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci de sfat. Am sa schimb cu ceva mai vascos next time. in mare parte merg in oras (zilnic la munca si acasa) daor in weekend merg in afara.

nu am cum sa cuantific temperatura...mie imi arata pe bord 2-3 linii din 5 parca.

nu e in zona rosie ceea ce e ok...dar na...intreb si eu ca am jucarie noua si imi pasa de ea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"mie imi arata pe bord 2-3 linii din 5 parca"

 

Ai citit manualul? Avem tendinta sa ignoram cartea aia.

 

Daca de acum incepi fibrilatiile cum ca s-a incalzit motorul, ce vei face cand vor fi afara 42grade in aer si vreo 50 la nivelul asfaltului? Cari pungi de gheata?

 

Succes si drumuri bune alaturi de jucarie!

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da am citit cartea. era o intrebare pentru linistea mea. da sunt putin surprins de cat de repede se incalzeste uzina de sub poponeata. NC-ul nu avea temp de ulei asa ca nu prea stiam ce e acolo. in schimb la asta vad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...