Sari la conținut

3,4,5 iunie -Colibita


kappy666
 Share

Postări Recomandate

salutare,

plecare sambata dimineata spre Bicaz( fie prin Borsec, fie pe la Cheile Bicazului), cazare/ campare la Durau ( sub Ceahlau)
duminica- catinel pe langa Bistrita spre Vatra Dornei( facem si Trans Raraul) si traversam la spre Bistrita-Nasaud, cazare/ campare la Colibita
Luni -intoarcerea spre casa

in functie de participanti, putem ocoli lacul Bicaz (pe partea neasfaltata/ cu asfalt prost) pe la Izvorul Muntelui spre Durau

traseul nu este batut in cuie, improvizam din mers
in drum se mai poate vizita un Voronet, etc

Ps rog un moderator sa modifice titlul, perioada fiind iunie

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul e rupere de oase; taica-meu e in Vatra Dornei si merg cat de des pot pe-acolo, dar numai cu masina: fac 8 ore cu masina prin Moldova si ceva mai mult prin Ardeal (recordul negativ: 14 ore de condus). Daca vreti sa il faceti in 3 zile e multa alergatura si prea putina plimbare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul e rupere de oase; taica-meu e in Vatra Dornei si merg cat de des pot pe-acolo, dar numai cu masina: fac 8 ore cu masina prin Moldova si ceva mai mult prin Ardeal (recordul negativ: 14 ore de condus). Daca vreti sa il faceti in 3 zile e multa alergatura si prea putina plimbare.

vorbesti din experienta cu siguranta, nu te contrazic, dar, asemeni tie am mai facut traseul asta( numai anul trecut am fost de 2 ori Buc-Durau- Buc, fiecare traseu de 2 zile: sambata- duminica, ultima oara prelungindu-l cu pasul Oituz si de la Comanesti- Bacau am venit la Buc);

imi place sa merg cu mobra, am si ceva zeci de mii de km cu ea, in plus cu mobretu te strecori mai repede

nu spun ca este usor pt unii, dar pt mine este facil

de asemenea, vom opri pt masa, poze. cca 10 ore zic eu cu lalaiala

in plus, daca cineva isi va manifesta interesul de a ne insoti,pot ajusta propunerea; ex: ramas 2 zile la Colibita, etc ma rog, sunt deschis la propuneri

 

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucuresti-Brasov-Miercurea Ciuc- Toplita-Bilbor- Glodu-Vatra Dornei. 6~ ore cu tot cu alimentare. Si asta de mai multe ori ca am casa acolo. Cu motorul tau faci offroadul dintre Bilbor si Glodu. E usor, asa sunt doar vreo 440 km pana in Dorna. 14 ore faci daca dormni pe tine. Nici daca mergi legal nu faci 14 ore pe un asfalt spre Dorna, asa daca nu esti in turul Romaniei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucuresti-Brasov-Miercurea Ciuc- Toplita-Bilbor- Glodu-Vatra Dornei. 6~ ore cu tot cu alimentare. Si asta de mai multe ori ca am casa acolo. Cu motorul tau faci offroadul dintre Bilbor si Glodu. E usor, asa sunt doar vreo 440 km pana in Dorna. 14 ore faci daca dormni pe tine. Nici daca mergi legal nu faci 14 ore pe un asfalt spre Dorna, asa daca nu esti in turul Romaniei.

bilbor -glodu nu este prin parcul national Calimani? daca da, anul trecut era bariera pazita. drumul este in lucru si era inchis circulatiei

ps: s-a pierdut esenta...am specificat, prima oprire la Durau

oricum sunt interesat de offroad ul propus de tine , cat si de eventuale detalii; tine cont ca am pasagera, cort, saci,etc

dar de 127A Bicazul Ardelean- Tulghes imi poti da detalii?

 

multam'!

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucuresti-Brasov-Miercurea Ciuc- Toplita-Bilbor- Glodu-Vatra Dornei. 6~ ore cu tot cu alimentare. Si asta de mai multe ori ca am casa acolo. Cu motorul tau faci offroadul dintre Bilbor si Glodu. E usor, asa sunt doar vreo 440 km pana in Dorna. 14 ore faci daca dormni pe tine. Nici daca mergi legal nu faci 14 ore pe un asfalt spre Dorna, asa daca nu esti in turul Romaniei.

Esti din Dorna sau doar ai casa acolo?

Pe traseul asta nu am mers niciodata, din Brasov merg pe Targu-Mures, Reghin, Bistrita. Cum e drumul pe partea aia, merge pentru un Fazer?

 

14 ore cu masina am facut pentru ca am prins blocaj pe Valea Prahovei, am facut vreo 5 ore pana in Brasov, si blocaj in Targu Mures, Reghin si Bistrita si radare in cascada de la Bistrita prin toate Bargaurile, am mers cu 50 km/h in coloana mai mult de o ora. Oricum am stat in Sighisoara peste noapte, nu era turul Romaniei dar pe-aproape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti din Dorna sau doar ai casa acolo?

Pe traseul asta nu am mers niciodata, din Brasov merg pe Targu-Mures, Reghin, Bistrita. Cum e drumul pe partea aia, merge pentru un Fazer?

 

14 ore cu masina am facut pentru ca am prins blocaj pe Valea Prahovei, am facut vreo 5 ore pana in Brasov, si blocaj in Targu Mures, Reghin si Bistrita si radare in cascada de la Bistrita prin toate Bargaurile, am mers cu 50 km/h in coloana mai mult de o ora. Oricum am stat in Sighisoara peste noapte, nu era turul Romaniei dar pe-aproape.

si eu astept informatii de la colegi. daca este drumul despre care am scris, anul trecut era inchis si pazit deoarece era in lucru; acum vreo 5 ani era nenorocit(fara asfalt)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am venit de la Vatra Dornei in toamna 2015, in octombrie cu un Porsche 924, din Tulghes am mers spre Ditrau, drum de piatra destul de bun, nu au fost portiuni foarte grele, s-a mai lucrat la el intre timp?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa stabilim:

 

Cel mai rapid drum(cand nu e zapada-420 km) intre Bucuresti-Vatra Dornei e asta:

 

https://www.google.ro/maps/dir/Vatra+Dornei/Bucure%C8%99ti/@47.313271,25.3782652,11z/data=!4m24!4m23!1m15!1m1!1s0x473593b2313399d9:0xe49405b751778c57!2m2!1d25.3521039!2d47.3447576!3m4!1m2!1d25.4742932!2d47.1546225!3s0x473587275257056d:0xeb4e30608b44f33a!3m4!1m2!1d25.4175797!2d46.980029!3s0x474a7d157a09f647:0xd703f7ab8a4d90e9!1m5!1m1!1s0x40b1f93abf3cad4f:0xac0632e37c9ca628!2m2!1d26.1025384!2d44.4267674!3e0

 

Doar ca iti trebuie motor enduro touring pentru ca intre Bilbor si Glodu e forestier usor. Adica mergi oamenii din zona cu golf-uri pe el. Acum sa nu credeti ca e super si sa ma injurati dupaia. Eu cu 990 si cu 625 merg cu 50-60 la ora viteza medie pe forestier. Merge si cu stradale, acum depinde cat tii la ele. N-as recomanda.

 

Ajungi la Dorna in 5-6 ore cu cateva conditii:sa nu o iei pe DN1 cand e aglomerat, sa mergi cu +20-40 la ora peste limita, sa nu dormi de forestier si prin benzinarii. Dupa Brasov pana in Bilbor se merge foarte bine, trafic redus, radare doar prin Miercurea Ciuc, Gheorgheni....

 

Super peisaje, in principiu de la Campina pana in Vatra Dornei mergi doar printre munti. Facut de zeci de ori.

 

Ca si alternative de ajuns la Dorna:

 

Prin Moldova->Bucuresti-Bacau-Mestecanis-Dorna-unul dintre cele mai plictisitoare drumuri din Romania. Din Falticeni mergi prin camp si in linie dreapta.Luuung 570 km.(al doilea ca viteza in schimb si practicabil tot timpul anului)

 

Pe Valea Bistritei sau/si Bicaz, super obositor dar e traseul nr 2 ca si placere(peisaje si multe curbeeee)

 

Pe Tihuta, Bucuresti-Brasov-Sighisoara-Targu Mures-Bistrita-Vatra Dornei -520 km. Si asta e misto, dar ca e cam lung si nu poti sa mergi asa tare ca pe ala din Moldova.

 

 

Despre Tulghes si Ditrau nu stiu nimic. N-am fost pe drumul ala. Dar poti sa ocolesti prin Borsec si ajungi tot acolo cu 30 km in plus. Castigi peisaje, tind sa cred ca acum e asfalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...