Sari la conținut

Griblura Buzau-Siriu


ssk
 Share

Postări Recomandate

Pe Buzău Siriu în zona localităților Unguriu, Magura este pusă griblura proaspătă. Nu a intrat înca în asfalt. Lucrările continua, este posibil ca zona sa se extindă.

Editat de ssk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu pot să pticep. A scris omul griblură..În loc de criblură. Ai înțeles exact ce vrea să zică. Era suficient sa-ți pui ochelarii și nu te mai dureau ochii.

Examenul de titularizare pt profesor de limba romana s-a încheiat și doar 20% au luat nota peste 7. Poate ai șanse dacă tot vrei să ii înveți pe alții.

 

on: Mulțumim de informare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OmulE, am o mana rupta. Scriu cu o mana . Este greu sa scriu/ editez cu o singura mana. Dacă observi textul inițial are 2 editări tocmai ptr ca avea multe greșeli. Dacă vrei sa pricepi mesajul bine, dacă nu, date-n (cuvant urat) mea cu gramatica ta cu tot

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca omul e neinformat in legatura cu ortografia corecta a termenului (nu e typo, ca a scris de doua ori cu G), frumos e sa ii semnalam asta, in caz ca vrea sa se corecteze pe viitor, nu sa-l lasam in negura nestiintei.

Legat de sugestia ta, nu intentionez sa imi schimb domeniul de activitate, se plateste putin in invatamant. Prefer sa fac munca voluntara cu ortografia pe aici si sa imi castig painea din alta parte :)


» Post actualizat in 21 Jul 2017 13:45

Am observat ca de multe ori greselile de ortografie sunt corelate cu un comportament mitocanesc. Mi-ar fi placut sa fie diferit in cazul de fata, dar cred ca exprimarea din finalul mesajului e graitoare:

 

[...] date-n (cuvant urat) mea cu gramatica ta cu tot

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OmulE, am o mana rupta. Scriu cu o mana . Este greu sa scriu/ editez cu o singura mana. Dacă observi textul inițial are 2 editări tocmai ptr ca avea multe greșeli. Dacă vrei sa pricepi mesajul bine, dacă nu, date-n (cuvant urat) mea cu gramatica ta cu tot

post-76698-0-57192900-1500646198_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este typo. Cam

Pai daca omul e neinformat in legatura cu ortografia corecta a termenului (nu e typo, ca a scris de doua ori cu G), frumos e sa ii semnalam asta, in caz ca vrea sa se corecteze pe viitor, nu sa-l lasam in negura nestiintei.

Legat de sugestia ta, nu intentionez sa imi schimb domeniul de activitate, se plateste putin in invatamant. Prefer sa fac munca voluntara cu ortografia pe aici si sa imi castig painea din alta parte :)

» Post actualizat in 21 Jul 2017 13:45Am observat ca de multe ori greselile de ortografie sunt corelate cu un comportament mitocanesc. Mi-ar fi placut sa fie diferit in cazul de fata, dar cred ca exprimarea din finalul mesajului e graitoare:

 

Ca odată scris cuvântul așa, autocorectul așa îl duce mai departe. Vezi ca am niște posturi în care scriu cu s-a în loc de s-a împreunat. Si nu întotdeauna revin sa corectez. Așa miton cum sunt, îți garantez ca sunt mai om decât tine
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca omul e neinformat in legatura cu ortografia corecta a termenului (nu e typo, ca a scris de doua ori cu G), frumos e sa ii semnalam asta, in caz ca vrea sa se corecteze pe viitor, nu sa-l lasam in negura nestiintei.

Legat de sugestia ta, nu intentionez sa imi schimb domeniul de activitate, se plateste putin in invatamant. Prefer sa fac munca voluntara cu ortografia pe aici si sa imi castig painea din alta parte :)

» Post actualizat in 21 Jul 2017 13:45

Am observat ca de multe ori greselile de ortografie sunt corelate cu un comportament mitocanesc. Mi-ar fi placut sa fie diferit in cazul de fata, dar cred ca exprimarea din finalul mesajului e graitoare:

 

smar2 scrie : "nu e typo, ca a scris de doua ori cu G"

smar2 ar fi trebuit sa scrie: nu e typo, pentru ca a scris de doua ori cu G.

 

In orice caz, subiectul propus de ssk mi se pare mai important decat observatia cu relevanta gramaticala a lui smar2 si de aceea in acest caz ii dau perfecta dreptate lui Starcream!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haha, buna asta... mersi de observatie, intr-adevar e eronata formularea "ortografia corecta a termenului".

Legat de datul lectiilor, am semnalat o greseala, nu am dat nici o lectie. Nu am idee ce e asa de ofensator in a-ti fi atrasa atentia in legatura cu greselile facute. Am stirbit prestigiul initiatorului? I-am distrus reputatia? Daca stia deja forma corecta, era simplu sa precizeze ca a fost un typo, iar daca nu o stia, era o ocazie buna sa invete. In fine, sa zicem ca de la caldura unii se inflameaza mai repede si fara motiv...

 

Pe sosele merg precaut, ca si cum ar fi criblura dupa orice viraj, deci sunt sanse destul de mici sa imi rup mufa de la asa ceva... Oricum, poate n-ai observat, nu am adus in discutie utilitatea topic-ului.

 

Mai bine te lasa sa te duci pe Siriu si sa iti rupi mufa pe criblura in loc de griblura.


» Post actualizat in 21 Jul 2017 14:56

Daca inveti sa vorbesti corect, ai o bere de la mine. Pana atunci, lasa lectiile date altora cand de fapt tu esti slab.


» Post actualizat in 21 Jul 2017 18:27

@dans, inclin sa cred ca nu ai dreptate. Conform dexonline, conjunctia "că" poate introduce si subordonate cauzale (cum e in cazul de mai jos), fiind sinonima cu "căci" sau "fiindcă". E alta situatie decat folosirea gresita a lui "care" in loc de "pe care". Putem continua in privat discutia, daca doresti.

 

https://dexonline.ro/intrare/c%C4%83/7480

 

smar2 scrie : "nu e typo, ca a scris de doua ori cu G"

smar2 ar fi trebuit sa scrie: nu e typo, pentru ca a scris de doua ori cu G.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu pricep , de ce tin toate profesoarele de gramatica sa faca cate o laba pe forum... :what:

 

...mai ales ca omul ...chiar beteag , daca ar fi sa il credem...a fost bine intentionat.

Sunt cativa useri care merita ...dar sa nu exageram.....

 

/index.php?/topic/81920-detinatori-de-honda-cbr-rr/page-187

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand multumim pentru topic, e foarte interesant: nici macar eu nu stiam cum se scrie corect.

In al doilea rand, perfect de acord, continutul unui mesaj e mai important decat forma, pana la o anumita limita. Iar acea limita e diferita la fiecare. Daca, de exemplu, folosesti "decat" in loc de "doar" in conversatia cu mine, sa fii sigur ca te voi corecta. Omul de mai sus a avut o alta limita, aceea cu "griblura", iar ceilalti s-au gandit sa-i sara in cap, ca de ce face o laba gramaticala pe forum, desi el avea dreptate. Dar voi chiar nu simtit nevoia sa va corectati interlocutorul nicidata, nici macar atunci cand nu face acordul subiectului cu predicatul, de exemplu?

 

Gata, mancatz-ash, decat atat a avut de spus muschiu' meu: ca este multe limite.

Editat de mircea.cazachevici
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...