Sari la conținut

Schimb ulei Aprilia Red Rose


Roby142
 Share

Postări Recomandate

Buna, vara asta am achizitionat o motocicleta Aprilia Red Rose 125 cu un motor Rotax 123.Motocicleta merge bine, dar zilele trecute m-am gandit ca motocicleta are nevoie de un schimb de uleiuri si eventual o bujie.Aici intervi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a blocat telefonul si nu am apucat sa termin, dar nu conteaza.Voiam sa zic ca ma gandesc sa schimb uleiul de motor si de transmisie, dar nu stiu ce tip de ulei sa folosesc si nici nu stiu care intra unde, asa ca orice sfat si recomandare e bine-venita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cat de mult te pot ajuta insa voi incerca oricum. Cel mai simplu e sa te duci la un magazin de piese si le dai talonul. Pe langa asta cauta pe net manualul motocicletei ca iti spune acolo tot ce ai nevoie. Neaparat pe langa ulei si bujie sa cauti si filtru de ulei si filtru de aer (daca vrei iti arat cum arata filtrul meu de aer dupa 6 luni si o sa imi dai dreptate). In brasov avem un mic magazin unde sunt baietii motociclisti si ei mi-au dat comanda de tot. Daca nu stii sa le faci singur cel mai bine sa cauti pe cineva cu experienta prima data si cu ocazia asta inveti si tu :D. S-ar putea sa mai fie nevoie si de alte chestii pe langa cele spuse de mine.

 

P.s neaparat sa cauti sa citesti in manual ca acolo iti zice exact si ce cantitate trebuie sa bagi

Editat de Klaus Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.manualslib.com/manual/363491/Aprilia-Classic-125-03-1997.html?page=53#manual

se pare ca la transmisie trebuie 600 ml,fiind 2t trebuie umplut rezervorul de amestec(deci ulei 2t,sa nu faci prostia sa pui ulei 4t), 2 l parca....

citeste manualul!

spor la treaba!

completeaza profilul, sa stie omu' de unde esti,asa te poate ajuta cineva mai priceput,aproape de tine...

Editat de Maximo74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cat de mult te pot ajuta insa voi incerca oricum. Cel mai simplu e sa te duci la un magazin de piese si le dai talonul. Pe langa asta cauta pe net manualul motocicletei ca iti spune acolo tot ce ai nevoie. Neaparat pe langa ulei si bujie sa cauti si filtru de ulei si filtru de aer (daca vrei iti arat cum arata filtrul meu de aer dupa 6 luni si o sa imi dai dreptate). In brasov avem un mic magazin unde sunt baietii motociclisti si ei mi-au dat comanda de tot. Daca nu stii sa le faci singur cel mai bine sa cauti pe cineva cu experienta prima data si cu ocazia asta inveti si tu :D. S-ar putea sa mai fie nevoie si de alte chestii pe langa cele spuse de mine.

P.s neaparat sa cauti sa citesti in manual ca acolo iti zice exact si ce cantitate trebuie sa bagi

Cand se mai incalzeste afara, o sa caut un meserias, dar pana atunci, astept.Si cand vine vorba de un manual, nu detin unul si imi este foarte greu sa gasesc unul.

» Post actualizat in 11 Feb 2018 15:35

https://www.manualslib.com/manual/363491/Aprilia-Classic-125-03-1997.html?page=53#manual

se pare ca la transmisie trebuie 600 ml,fiind 2t trebuie umplut rezervorul de amestec(deci ulei 2t,sa nu faci prostia sa pui ulei 4t), 2 l parca....

citeste manualul!

spor la treaba!

completeaza profilul, sa stie omu' de unde esti,asa te poate ajuta cineva mai priceput,aproape de tine...

Manualul este pentru modelul Classic, care este diferit fata de Red Rose, si curiozitatea mea este daca uleiul de motor trebuie completat in alta parte fata de cel de amestec.

Editat de Roby142
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai idee ce inseamna motor in 2 timpi ? Folosesti doar ulei de amestec 2T , nu are ulei in motor. Doar cel de cutie/transimie trebuie schimbat conform specificatiilor din manual.

Iti multumesc pentru raspuns si imi pare rau ca nu ma pricep in domeniul motocicletelor, dar in timp, sper sa invat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...