Sari la conținut

Postări Recomandate

bunicule tu nimic nimic?

Mai eu sint de principii VECHI!!!!

Imi fac motorul iarna cind ceilalti sint la :friends:

Vara...... :ChopperEmo: ceilalti.... :kick:

Recunosc.Iarna sint numai eu si ......mecanicul

Editat de bunicu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 632
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mai eu sint de principii VECHI!!!!

Imi fac motorul iarna cind ceilalti sint la

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vedeti ca le si amestecati...mecanicii cu service-urile...la JO lucreaza el,la Spidi lucreaza el...la motoextrem sint diversi mecanici...

mai e si Sorin,care parca are service....Axl,tu ar trebui sa-l sti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai asta spuneam si eu , ca la motoextrem lucrez cu sorin , am si vitezana si choperu la el de vreo ceva ani, cel putin la a mea VITEZANA sa ne intelegem, adica NU choper, a lucrat foarte ok,si preturi foarte ok, si eu am avut nevoie de gramezi , gume,placi, carburatoare, rulmenti, uleiuri ....

 

da acum fiecare cum vrea....

Editat de AxL_FzR_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai asta spuneam si eu , ca la motoextrem lucrez cu sorin , am si vitezana si choperu la el de vreo ceva ani, cel putin la a mea VITEZANA sa ne intelegem, adica NU choper, a lucrat foarte ok,si preturi foarte ok, si eu am avut nevoie de gramezi , gume,placi, carburatoare, rulmenti, uleiuri ....

 

da acum fiecare cum vrea....

Asta-i INTRETINERE mai..........

Cum se zice lene CRASA?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu voi... dar eu de placere imi repar mobra ... (pacat ca sunt piesele asa scumpe ) :smoke:

Editat de SSb_484
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si unde o repari, in fata blocului? :)

stau la casa :) am curtea mare ... iti fac si tie loc daca vrei :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai vezi, exact ce ziceam ... daca ai curte ti-e mai mare placerea sa mesteresti la mobra :kick: :bow:

Cu conditia sa nu tina nimeni de...........PUNGA!!! :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot de om e facuta,daca ai sculele necesare si rabdare se face totul,e clar ca nu ai ce face cu o surubelnita cu 10 capete luata de la chinez sau din targ,si plus de asta internetul acum iti ofera aproape orice informatie legata despre motoare

Editat de Sebi H
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici vb de lucruri necomplicate, da sa va vad la un sincronizat carburatoare sau injectie cum faceti?

sau alte complicatii la motor, te rizisti sa deschizi o vitezana?

 

:)))))))))))) "vitezana"

ce ti se pare asa complicat ? cu "rabdare si tutun" se poate

_________________

mai complicat este cand iti face cate un amic o gluma si iti arunca un surub strain printre cele desfacute :scratch:

Editat de SSb_484
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot de om e facuta,daca ai sculele necesare si rabdare se face totul,e clar ca nu ai ce face cu o surubelnita cu 10 capete luata de la chinez sau din targ,si plus de asta internetul acum iti ofera aproape orice informatie legata despre motoare

si dupa cum era o intrebare de mai sus, cam cu ce cheie sau surubelnita sincronizezi tu carburi, si facem pariu ca nu poti sa schimbi o bujie la mine doar cu 2 seturi de chei???

si iti dau eu 2 truse....ca sa fie si mai interesant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si dupa cum era o intrebare de mai sus, cam cu ce cheie sau surubelnita sincronizezi tu carburi, si facem pariu ca nu poti sa schimbi o bujie la mine doar cu 2 seturi de chei???

si iti dau eu 2 truse....ca sa fie si mai interesant

eu nu sincronizez,pentru ca nu am facut asta niciodata trebuie sa vad odata si daca cred ca sunt in stare am sa incerc,chiar si cei care sincronizeaza nu au stiu la inceput ! totul se invata treptat trebuie doar sa fi pasionat si sa iti placa ceea ce faci :) si cand o sa am ocazia am sa incerc sa iti schimb o bujie nu cu 2 truse ci cu cheia potrivita ;) acum e adevarat ca sunt putin ingramadite,si sa nu crezi ca vreau sa fac pe desteptul dar eu la mobrele ce le-am avut la un momendat am inceput sa lucru eu pentru ca m-am saturat sa arunc cu bani pe manopera binenteles ca nu erau foarte complicate dar totul se invata,daca e lucrul meu ma bag ce nu e al meu nu ma bag

Editat de Sebi H
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu sincronizez,pentru ca nu am facut asta niciodata trebuie sa vad odata si daca cred ca sunt in stare am sa incerc,chiar si cei care sincronizeaza nu au stiu la inceput ! totul se invata treptat trebuie doar sa fi pasionat si sa iti placa ceea ce faci :) si cand o sa am ocazia am sa incerc sa iti schimb o bujie nu cu 2 truse ci cu cheia potrivita ;) acum e adevarat ca sunt putin ingramadite,si sa nu crezi ca vreau sa fac pe desteptul dar eu la mobrele ce le-am avut la un momendat am inceput sa lucru eu pentru ca m-am saturat sa arunc cu bani pe manopera binenteles ca nu erau foarte complicate dar totul se invata,daca e lucrul meu ma bag ce nu e al meu nu ma bag

asa asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte tare....mai rar asa oameni,se uita o data si apoi sa stie sa repare....mai ceva decit unul cu ani de scoala mecanica.

deci baieti,problema se pare ca e rezolvata....nu stiu voi,dar eu unul asa intentionez,"nu-l mai duc la mecanicul meu cu scoala si licenta de la HD,ci la Sebi H."

hmmm....presupun ca neavind investit nimic in pregatire de specialitate,o sa mi-l repare aproape pe gratis,ca doar e pasionat si o face doar din placere....???

Editat de TheFatBob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sebi H, sa-ti dau un exemplu foarte elocvent

Am pe langa mine 2 mecanici OLD SCHOOL(de masina ma refer) si le-am propus sa ne uitam un cutia de viteze ca aveam ceva probleme dar ambii au venit cu acelasi raspuns: il desfacem da poate problema nu-i asa evidenta pt ca nu stiu la ce sa ma uit sau nu recunosc uzura(si de montat inapoi i-am zis ca scot toate schemele ca doar sunt pe net), DAR iti dai seama ca nu ii asa usor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte tare....mai rar asa oameni,se uita o data si apoi sa stie sa repare....mai ceva decit unul cu ani de scoala mecanica.

deci baieti,problema se pare ca e rezolvata....nu stiu voi,dar eu unul asa intentionez,"nu-l mai duc la mecanicul meu cu scoala si licenta de la HD,ci la Sebi H."

hmmm....presupun ca neavind investit nimic in pregatire de specialitate,o sa mi-l repare aproape pe gratis,ca doar e pasionat si o face doar din placere....???

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am mentionat ca daca e lucrul meu ma bag,la mobrele altora nu :)



Sebi H, sa-ti dau un exemplu foarte elocvent

Am pe langa mine 2 mecanici OLD SCHOOL(de masina ma refer) si le-am propus sa ne uitam un cutia de viteze ca aveam ceva probleme dar ambii au venit cu acelasi raspuns: il desfacem da poate problema nu-i asa evidenta pt ca nu stiu la ce sa ma uit sau nu recunosc uzura(si de montat inapoi i-am zis ca scot toate schemele ca doar sunt pe net), DAR iti dai seama ca nu ii asa usor

ai perfecta dreptate una e cutia de la masina si alta e cea de la motor, si nu inteleg de ce sa aprins lumea chiar asa :P eu mi-am spus doar parerea si atat ;) si gpz-ul meu e destul de vechi si e foarte simplu are doar 2 carburatoare nu e foarte complicat

Editat de Sebi H
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai ...cand va citesc posturile ma ia gaia ... una e sa iti schimbi o siguranta , un cablu , o maneta , un far , un semnal ....alta e sa te bagi la sincronizat carburatoare sau schimbat placile de ambreaj ...in primul rand ai nevoie de scule nu vorbiti prostii!!! mecanici moto aia au scule si ani grei de munca ..Ok ... nu vrei sa platesti ?!?! nici o problema apuca-te si desfati mobra !!!! e problema ta ca ti-a cazut vreun surub prin chiuloasa sau uiti sa-l mai pui ....si te miri !!! OARE ASTA DE UNDE DRACU E ...????? Asta e Romanul Bun la toate si Inventiv.... eu am patito va urez mult succes in a lucra la mobre !!!

 

P.S. O singura data am strans mai tare Busonul la Ulei cand am schimbat Uleiul ...si s-a dus dracu toata Mobra ...acum e Dezmembrata ,jumatate vanduta

pentru ca tot angrenajul motorului a fost construit de pe baie in sus si ca sa timit baia la Sudat era mai scumpa manopera decat valoarea Mobrei !!!

 

Nu pot spune decat ca in momentul unei probleme mai dificile consultati un medic

Daca ai Hernie Nu te Operezi tu sau vecinu ...SAU MAI STII ? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai ...cand va citesc posturile ma ia gaia ... una e sa iti schimbi o siguranta , un cablu , o maneta , un far , un semnal ....alta e sa te bagi la sincronizat carburatoare sau schimbat placile de ambreaj ...in primul rand ai nevoie de scule nu vorbiti prostii!!! mecanici moto aia au scule si ani grei de munca ..Ok ... nu vrei sa platesti ?!?! nici o problema apuca-te si desfati mobra !!!! e problema ta ca ti-a cazut vreun surub prin chiuloasa sau uiti sa-l mai pui ....si te miri !!! OARE ASTA DE UNDE DRACU E ...????? Asta e Romanul Bun la toate si Inventiv.... eu am patito va urez mult succes in a lucra la mobre !!!

 

P.S. O singura data am strans mai tare Busonul la Ulei cand am schimbat Uleiul ...si s-a dus dracu toata Mobra ...acum e Dezmembrata ,jumatate vanduta

pentru ca tot angrenajul motorului a fost construit de pe baie in sus si ca sa timit baia la Sudat era mai scumpa manopera decat valoarea Mobrei !!!

 

Nu pot spune decat ca in momentul unei probleme mai dificile consultati un medic

Daca ai Hernie Nu te Operezi tu sau vecinu ...SAU MAI STII ? :crack:

:10: :funny:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bzzzz, si revenind la subiect, fiecare are febletea lui in materie de mecanici si reparatie , insa la moatoare de ultima generatie, si ca sa generalizez o sa pun o singura data toate motoarele in aceeasi oala, desi nu sunt de acord, avand in vedere ca e vorba pana la urma de singuranta personala , nu e cazul sa te joci cu astfel de chestii,indiferent ce e...dute unde crezi, fa cum crezi tu, dar sa ai in vedere faptul ca tot ce faci trebuie sa fie perfect,astfel incat sa nu iti periclitezi siguranta propie. nu mai sunt jave care merg cu 70 la vale, nu mai sunt *niepre* care sa iti rupa fasul la 90 si la care sistemul e simplu..cheie si sarma... sunt 7897098302 de autocretinisti care circula cu tine pe langa tine si/sau peste tine.... nu cred ca mi-ar conveni, sa imi pun eu o maneta de frana , si apoi la 180 sa ma intreb...hmmmm am intins cablu cum trebe? una e sa iti sara pistonu la 1300 de ture, si alta e sa iti sara la 12.000....desi daca soarta tine cu tine ....

 

in rest tinete bine de manete si baga benzina....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...