Jump to content

MotoVloggeri Romani

AlfaMoto
 Share

Recommended Posts

Auzi, mobra aia merge doar cu benzină și aer, nimic altceva? Nu se uzează lanț, cauciucuri, furcă, frâne etc. Mulți fac calculul doar cu benzina, nu mai adaugă costuri inițiale sau ulterioare. Da, și eu zic că mă costă 25-30 lei până în oraș și înapoi, deși cu autobuzul aș ieși pe la 20-25 lei (sau 40-50, dacă merg cu soția), abia la dublu se iese bine cu propriul mijloc de transport. Discuție fără rost.

Pe viitor nu voi mai intra pe astfel de titluri pompoase.

Acum 6 ore, Lucian_M a spus:

Auzi, mobra aia merge doar cu benzină și aer, nimic altceva? Nu se uzează lanț, cauciucuri, furcă, frâne etc. Mulți fac calculul doar cu benzina, nu mai adaugă costuri inițiale sau ulterioare. Da, și eu zic că mă costă 25-30 lei până în oraș și înapoi, deși cu autobuzul aș ieși pe la 20-25 lei (sau 40-50, dacă merg cu soția), abia la dublu se iese bine cu propriul mijloc de transport. Discuție fără rost.

Pe viitor nu voi mai intra pe astfel de titluri pompoase.

Exista costuri pentru ambele vehicule pe care nu le pot calcula realist. Nu stiu concret cantitatea din fiecare lucru consumat. Ex: nu stiu cat platesc subventii catre cfr anual. 

Acum 2 ore, Edd a spus:

pe care nu le pot calcula

nu le poti pentru ca nu stii (nu este o problema si nici o obligatie); este o stiinta fantastica in spatele unor astfel de calcule, multa scoala si generatii de experienta.

calcule de consum de apa, le consider personal ceva incitant, cati litrii apa se folsoes pentru: un kg ccarne angus, o perche blugi, un led, etc etc

Acum 9 minute, hora09 a spus:

nu le poti pentru ca nu stii (nu este o problema si nici o obligatie); este o stiinta fantastica in spatele unor astfel de calcule, multa scoala si generatii de experienta.

calcule de consum de apa, le consider personal ceva incitant, cati litrii apa se folsoes pentru: un kg ccarne angus, o perche blugi, un led, etc etc

Absolut! Dar o asemenea granularitate cred ca m-ar indeparta foarte mult de subiect si ar rezulta o amestecatura de subiecte incredibila. Oricum, mersi pt ca mi-ai amintit cum am invatat din curiozitate, termodinamica, acum 15 ani, cand mi-am facut o sandrama pe roti, legata la un electromotor si un alternator de masina. Nu intelegeam de ce nu functioneaza ca doar "alternatorul produce energie pt electromotor si electromotorul invarte alternatorul ca sa produca energie, nu?". Este fascinanta stiinta, dar ma sperie! Pt ca daca un lucru stiintific ma pasioneaza prea mult, pierd notiunea timpului.

Posted (edited)
La 07.07.2021 la 11:05, Edd a spus:

termodinamica, acum 15 ani, cand mi-am facut o sandrama pe roti, legata la un electromotor si un alternator de masina. Nu intelegeam de ce nu functioneaza ca doar "alternatorul produce energie pt electromotor si electromotorul invarte alternatorul ca sa produca energie, nu?".

Deci înainte de motovlog ai inventat perpetuum mobile! Asta explică niște chestii... 🤦‍♂️

Îți pot face cunoștință cu unu' mai pă static, el e cu leduri + panouri fotovoltaice! De vlog încă nu s-a apucat, dar eventual îl impulsionezi. Și poate aflăm și ce treabă are termodinamica aici. 🤔

Edited by ENEOS

Acum 15 minute, ENEOS a spus:

Și poate aflăm și ce treabă are termodinamica aici. 🤔

Asta intr-adevar explica multe chestii.

Exista vreo metoda de a edita postarile? De multe ori le lipeste de altele, desi sunt la distanta mare una fata de cealalta si uneori patesc sa faca double post.

• 2 weeks later...
La 06.07.2021 la 18:15, Edd a spus:

Comparatia nu isi are rostul. Un trec sau un mijloc de transport in comun implica X costuri adiacente. Asa cu moto/auto mijloc de transport personal, ajung EXACT unde imi doresc si MULT mai ieftin.

Stai 2-3zile la mare, nimeni nu va pierde timp cu autobuzul, vei lua taxi de la gara la hotel si inapoi apoi alte mici curse locale adica maxim 10km (adio libertate de plimbare precum la auto-moto), la sfarsit daca tragi linie iti dai seama ca te costa, evident, cat NU face.

Comparatia poate mai mult in dezavantajulu trenului ca si costuri strice Gara loc X - Gara loc Y daca folosesti o masina normala diesel (1.5dci sau 1.6hdi).

Acum 4 ore, Bigfoot a spus:

Comparatia nu isi are rostul. Un trec sau un mijloc de transport in comun implica X costuri adiacente. Asa cu moto/auto mijloc de transport personal, ajung EXACT unde imi doresc si MULT mai ieftin.

Stai 2-3zile la mare, nimeni nu va pierde timp cu autobuzul, vei lua taxi de la gara la hotel si inapoi apoi alte mici curse locale adica maxim 10km (adio libertate de plimbare precum la auto-moto), la sfarsit daca tragi linie iti dai seama ca te costa, evident, cat NU face.

Comparatia poate mai mult in dezavantajulu trenului ca si costuri strice Gara loc X - Gara loc Y daca folosesti o masina normala diesel (1.5dci sau 1.6hdi).

Eu sunt cuminte. Daca ma lasi dimineata la plaja cu suficienta bere, ma iei seara din acelasi loc, fara bere. Circul foarte putin, spre deloc, cand se intrunesc conditiile mentionate. :D

La 31.05.2021 la 23:23, adidas a spus:

si ale lui Ianachim

Ăla cu pluta pe lacul Floreasca e monumental :D 

La 13.06.2021 la 15:43, ionutpm a spus:

FortNine (tehnic)

Puștiu' copiază subtil (sau nu) stilul lui Jeremy Clarkson. Să fii atent la pasajele narate. Dicția se vrea identică. Altfel, e multă muncă de "cercetare" în spate și subiectele au cam același iz cu TopGear (sau cum se numește ăla de pe Amazon acum). Filmările și montajul sunt chiar studiate, nimic banal. Există un scenariu, un ochi de cameraman, montaj excelent, etc. (pe ceilalți enumerați de tine nu-i știu, eu mă uit mai mult la zona adventure/dual sport/off-road/etc)