Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

salutare,

am declarat pierderea placutei aici la politie. faza i k nu vroiam s o mai inmatriculez aici k ma costa 200 euro.inseamna k tre doar s o radiez.

pana aici..am inteles.

dar cand vin in tara s o inscriu.....ce mi mai trebuie ca si acte?

multumesc mult celor care mi au raspuns!!!

 

iulia

90 euro costa radierea

Trebuie sa ai:

1.Certificato di circulazione(cu mentinmea radiata pe export)

2.Certificato di proprieta

3.Daca vrei sa o inecrii in romania pe numele altcuiva trebuie sa faci un contract de V-C

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salutare la toti. am si eu o intrebare. am si eu o motocicleta yamaha fj 1200 an fabricatie 1987 inmatriculata pe numele meu in portugalia.in cazul in care in viitorul apropiat vreau sa o aduc in tara si sa o inmatriculez evident cum se procedeaza ? multumesc anticipat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Vreau sa aduc o motocicleta din Italia in Romania, pe ROTI si sa o inmatriculez aici, am citit o parte din topic insa nu m-am lamurit, de aia intreb:,

  • care sunt pasii pe care trebuie sa ii fac in Italia,
  • ce acte am nevoie
  • de unde se obtin,

Multumesc,

 

Vampi

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul este chiar pe pagina asta MURA IN GURA Eu mi-am inmatriculat anul trecut trotineta adusa din Italia si culmea , chiar atunci nu am avut acces la internet si nici nu am avut pe cine sa intreb. . Am stat 3 ZILE la cozi interminabile pe la primarie , stai la coada 2 ore functionara imi spune ca imi trebuie actele traduse si legalizate , du-te fa actele , stai ca dureaza minim o ora sa le traduca la , ba ca nu aveam ANAF-UL , ia iar coada la rand si asa mai departe . 3 ZILE .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

90 euro costa radierea

Trebuie sa ai:

1.Certificato di circulazione(cu mentiunea radiata pe export)

2.Certificato di proprieta

3.Daca vrei sa o inscrii in Romania pe numele altcuiva trebuie sa faci un contract de V-C

 

Daca la postul asta te referi, nu trebuie si asigurare? Cine pune mentiunea cu "radiata pentru export"? Cine imi da "certificato di proprieta"? E suficient un act de V-C facut de mana intre mine si vechiul proprietar?

 

Multumesc,

 

Vampi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca la postul asta te referi, nu trebuie si asigurare? Cine pune mentiunea cu "radiata pentru export"? Cine imi da "certificato di proprieta"? E suficient un act de V-C facut de mana intre mine si vechiul proprietar?

1 Aduci un moto din Italia : ai nevoie de actele pe care le-a mentionat 9iuli

2 - pentru inmatriculat in ro : am postat un link cu ce trebuie facut ca sa - l poti inmatricula in Ro IN PAGINA ASTA. succesuri

nu e greu dar sa ai tot ce am scris in thread-ul asta pregatit . Inca o data SUCCESURI :crack:

Editat de defcon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc defcon, eu intrebasem de pasii din Italia, unde se fac si cu cine.

In Romania sunt ok, pentru ca am mai inmatriculat motor adus de afara.

 

Toate cele bune,

 

Vampi

Depinde cum vrei sa aduci mobra,cu numerele italiene sau radiata:

Cu numere o aduci pur si simplu(nu stiu daca se mai dau numere provizorii) si apoi trimiti actele si numarul inapoi in italia si o radiaza(si iti trimite actele iar in romania)

Sau o radiezi acolo: cu proprietarul din acte mergi la un punct de lucru ACI(Automobile Club Italia) si o radiaza cu mentiunea pt.EXPORT intr-o tara UE. Trebuie sa astepti o zi,apoi o aduci pe platforma/duba.

Bafta.

Daca are cineva nevoie de transport moto italia(torino,brescia,padova,verona,trevizo,venetia)-romania(arad,cluj,reghin,tg neamt,p neamt,iasi) la pret decent sa ma contacteze:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Daca vin pe motocicleta in romania o pot inmatricula aicea?

 

daca vin calare pe el.. trec la vama cu buletinu si pa.. dar cum fac so inmatriculez in romania.. am actele am asigurare am numaraul care e pe numel;e meu.. in italia am mers 2 ani si ac in romania ..pot sa o inmatriculez?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vin pe motocicleta in romania o pot inmatricula aicea?

 

daca vin calare pe el.. trec la vama cu buletinu si pa.. dar cum fac so inmatriculez in romania.. am actele am asigurare am numaraul care e pe numel;e meu.. in italia am mers 2 ani si ac in romania ..pot sa o inmatriculez?

Normal ca o poti inmatricula,dar ai de umblat mai mult asa daca vii cu ea pe roti,pentru ca trebuie sa te intorci in italia sa o radiezi si sa lasi numerele,sau sa imputernicesti pe cineva din italia sa o radieze il locul tau si apoi sa-ti trimita actele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut băieți, de curand am luat la o combinatie buna o "mobra" CBF600S din 2004 la schimb pe un xt din 92, cum combinatia a fost buna restul nu prea a mai contat. Acum am acte la honda: cartea aia de Italia (traga) o asigurare expirata si cartea verde + nr de pe mobra, contract de vanzare pot sa scot de pe net fara prob. Acum întrebarea mea e daca o pot inmatricula cu ce am, actele ei de Italia. De actele vamale si de transport fac rost fara probleme.

Editat de stefan.bocai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie radiata din italia,si mai trebuie sa ai si certificatul de proprietate.

Deci trebuie sa trimiti actele sau sa te duci tu la proprietarul din it sa o radieze(sau daca esti apropiat cu proprietarul) faci o procura sa o poata radia apoi iti trimite actele

Editat de 9iuli
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca eu nu-l cunosc pe propietar, nu stiu pe cati a trecut mobra sau ceva de istoric, la mine a fost bun schimbul si nu am mai stat pe gânduri am dat un xt in val de 700 euro pe una de 2000. La care avea si acte. Problema e ca eu nu am stiut ca mai trebuie un act in afara de carte, am mai inmatriculat una din Grecia care avea decat carte si actele vamale. Asta probabil nu e radiata din Italia din moment ce are si numarul pe ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai e scris obligat in (targa)cartea motocicletei proprietarul si adresa,nu conteaza cati au fost inainte.

LE: Eu nu stiu daca se poate inmatricula doar cu actele de italia(doar daca nu-si dau seama astia de la politie cand o inscrii)

Editat de 9iuli
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut băieți, de curand am luat la o combinatie buna o "mobra" CBF600S din 2004 la schimb pe un xt din 92, cum combinatia a fost buna restul nu prea a mai contat. Acum am acte la honda: cartea aia de Italia (traga) o asigurare expirata si cartea verde + nr de pe mobra, contract de vanzare pot sa scot de pe net fara prob. Acum întrebarea mea e daca o pot inmatricula cu ce am, actele ei de Italia. De actele vamale si de transport fac rost fara probleme.

 

La inmatricularea Ro cu provenienta IT, ai nevoie :

 

CDP : Certificat de proprietate , intocmit de ACI sau de firma colaboratoare, cu mentiunea radiere pt export UE

Targa : talonul , cu hartia de radiere in tara EU

Contract VC intre IT si RO

Unii mai cer declaratie notariala ca mobra a intrat in tara in data, pe la pct trecere X cu auto sau remorca nr Y

 

Daca ai asigurarea si nr de pe mobra , e mai naspa, caci nu e radiata export. Daca mobra nu a fost radiata pt UE, te poti trezi ca are datorii la fiscul IT si nu se poate exporta, caz in care te vei cara cu ea pe dealuri...Poti sa iei leg. cu ultimul propritar italian, sa o radieze el pt UE, caz in care trebuie sa ii trimiti actele si numarul de la mobra...cam complicat.

De actele vamale si de transport , sunt ultimele de care sa iti faci griji...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.


Azi am cumparat un Ducati Monster de la un baiat din din Bucuresti care l-a adus radiat din Italia.Banii i-am dat deja si am facut si RAR-ul in Voluntari.Pan' aici totul in regula.


Am urmatoarele acte la motor:


Carta di circulatione(cu mentiunea radiat pentru export intr-o tara UE)


Certificato di proprieta(asta e TARGA cum ii zic ei)


Si mai am si 2 acte de vanzare cumparare- Pe primul act de V-C este trecut doar Italianul ca si vanzator iar la cumparator nu e trecut nimeni,probabil acolo trebuie sa ma trec eu.


Si mai am si un al 2-lea act de V-C intre baiatul din Bucuresti care este trecut ca vanzator si eu ca si cumparator.


Care act de vanzare cumparare ar trebui prezentat la fisc si la politie?Cel intre mine si italian sau cel intre mine si baiatul din bucuresti?


In afara de aceste acte mai am nevoie si de altceva pentru a-l inmatricula pe numele meu in romania?



Va rog frumos ajutor :D e prima data cand ma confrunt cu demersurile astea si ma tem sa nu ma duc pana la suceava sa-l inmatriculez(sunt din suceava)si sa-mi lipseasca nu stiu ce hartie si sa nu pot rezolva treaba.



va multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai nevoie doar de actele de IT si de primul contract, care are cumparatorul in blank. Asta daca nu s-au scos rosii pt motor pana acum. Daca s-au scos, ai nevoie de al doilea contract VC mentionat, plus eventual certificat fiscal de la vanzatorul roman...DOAR daca au fost scoase rosii pe numele lui.

Se poate sa ti se ceara declaratie notariala pe propria rasp. ca moto a intrat in tara in data x, cu masina sau platforma x pe la pct trecere frontiera x. Asta o rezolvi usor, nu trebuie sa iti spun eu, cred...

In rest, fa dosarul pt inmatriculare, ataseaza si hartiile de la RAR si cam asta e.

Succes ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mai naspa e ca nu am cum sa dau de propietar, nu am nimic de care sa ma leg in afara de numele din carte! Daca nu reusesc asa desi cred ca se poate, o bag pe bulgaria si dupa o pot inmatricula in Romania fara probleme.

 

Doar titularul de pe CDP poate face radiere export sau transfer de proprietate, in IT. Daca nu dai de el, nu stiu cum o sa o rezolvi.Mai intreaba la un intrermediar de inmatriculari daca mai e valabila faza cu declaratie la notar precum ca a fost scoasa din circulatie in tara de provenienta, dar e putin probabil...

Alta solutie...cadru cu acte de RO, transplant si cam atat. Depinde daca se renteaza, pt tine.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai nevoie doar de actele de IT si de primul contract, care are cumparatorul in blank. Asta daca nu s-au scos rosii pt motor pana acum. Daca s-au scos, ai nevoie de al doilea contract VC mentionat, plus eventual certificat fiscal de la vanzatorul roman...DOAR daca au fost scoase rosii pe numele lui.

Se poate sa ti se ceara declaratie notariala pe propria rasp. ca moto a intrat in tara in data x, cu masina sau platforma x pe la pct trecere frontiera x. Asta o rezolvi usor, nu trebuie sa iti spun eu, cred...

In rest, fa dosarul pt inmatriculare, ataseaza si hartiile de la RAR si cam asta e.

Succes ;)

Pai a avut 1 nr rosu pana acum dar nu pe numele vanzatorului de la care am luat-o ci pe numele altcuiva din Vrancea, iar numerele au fost scoase tocmai in 09.05.2012.

In cazul asta e in regula daca folosesc contractul cu cumparatorul in black?Sau imi trebuie fiscalul baiatului din Vrancea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am venit calare pe motocicleta din Italia pana in Romania cu toate actele pe numele meu ..



Doresc sa o inmatriculez....



Unde trebuie sa merg pentru prima Data si toti pasi pe care trebuie sai fac vreau sa ii cunosc :)



ca mam saturat de topicuri gen : motocicelte radiate si motociclete pe vapor pe masina pe avion pe caruta.. :) gata :)

Editat de KOKIX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

 

Eu am venit calare pe motocicleta din Italia pana in Romania cu toate actele pe numele meu ..

Doresc sa o inmatriculez....

Unde trebuie sa merg pentru prima Data si toti pasi pe care trebuie sai fac vreau sa ii cunosc :)

ca mam saturat de topicuri gen : motocicelte radiate si motociclete pe vapor pe masina pe avion pe caruta.. :) gata :)

 

 

De obicei langa sediile politiei unde se fac inscrierile sunt magazine/chioscuri care se ocupa de rezolvarea actelor.

Cel mai bine te duci acolo si te indruma ei cum si ce sa faci.

In plus de asta se ocupa si de dosar sa cuprinda toate actele cand te duci la inscriere (copii, traduceri, tehnoredactari, etc.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator aethys

pai fa-i rarul sa obtii cartea ro si apoi completeaza dosarul, asigurare, taxa certificat, etc.... daca zici ca e pe numele tau nu cred sa ai pb la politie, in sensul ca politistii din unele orase mai cer ca cele 2 acte de italia sa fie mentionate cu "radiate pt export ". dar repet, depinde de oras. si in afara de asta e posibil sa-ti mai ceara o declaratie pe proprie raspundere facuta la notar cu privire la modul cum a intrat moto in tara( pe roti in cazul tau, sau in duba sau...si prin ce vama).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...