Sari la conținut

Casca Scorpion sau HJC


Assisis13
 Share

Postări Recomandate

Acum 2 ore, Deadpool a spus:

+1 Dai un ban, da te simți cool și în siguranță.

Trebuie să fii chimist să nu o gafezi. Vopselurile din fabrică sunt gândite pentru toți factorii externi și interni.

 

Răspunsul corect: stickere.

E clar..renunț la idee.

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dpmdv partea cu aerografia nu e așa critică, mai ales la o cască din fibră. Producătorul se pune la adăpost însă.

Castronul flip up pe care îl port în prezent are dublă omologare, atât ca integrală în poziția închis cât și ca jet când e deschis. Eu unul nu-l port deschis, însă am vz f mulți utilizatori de flip umblând așa, inclusiv TOȚI motopolițiștii. Mai e ceva cască la care falca se rabatează la ceafă ca să o poți utiliza ca jet. Normal că protecția va fi la nivelul unei căști deschise.

Personal am optat într-un final pt flip din cauza ochelarilor pe care îi port de când mă știu și după unii trântiți de pe șa în procesul de echipare cu casca. Am avut înainte numai integrale, toate Shoei - prima așa s-a întâmplat, nu știam mare lucru atunci, ulterior am devenit addicted. Dpmdv există căști și există Shoei! Am mai probat, am mai încercat, nu m-a convins nimic sau unele nu-mi stau comod pe bostan, asta actuală am luat-o să văd cum e cu flip fără să dau o mică avere. Concluzia: + pt flip, - (mare) pt castron... Atâta că flipurile Shoei, pe lângă preț, sunt cam grele.

Strict între cele din titlu aș opta pt Hjc, personal nu mă împac grozav cu calapodul lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 22 ore, john17 a spus:

Dpmdv există căști și există Shoei! Am mai probat, am mai încercat, nu m-a convins nimic sau unele nu-mi stau comod pe bostan, asta actuală am luat-o să văd cum e cu flip fără să dau o mică avere. Concluzia: + pt flip, - (mare) pt castron... Atâta că flipurile Shoei, pe lângă preț, sunt cam grele.

Strict între cele din titlu aș opta pt Hjc, personal nu mă împac grozav cu calapodul lor.

 

Corect. Fiecare cu forma craniului.

Dpmdv exista casti si exista Arai.

Sunt (mult mai) slim (decat Shoei), sunt usoare, sunt ani lumina la capitolul tehnica de oameni seriosi (nu gizmo-uri de dat pe spate vlogeri), inspirate din zona de curse (mie asta imi place maxim, dar nu este la fel pt toata lumea) si si-o fura la design uneori/din cand in cand de la Suomy (care, in ultimul timp, sunt jos rau de tot din toate celelalte pdv). 

Dap, urmatoarele mele sper sa fie RX7V si Tour X4. Vedem in ce ordine si ce colorit gasesc.

 

 

P.s. - Scuzele de rigoare pentru off-topic. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare

A durat ceva pana sa intru in posesia castii.

Am tot taraganato pt ca m-am decis sa iau una portocalie. Am o geaca replica dupa Harley Davidson and the Marlboro Man (geaca purtată de Mickey Rourke)..are portocaliu pe ea asa ca am vrut și casca portocalie..Nu doar pt asortate e și vizibilă. 

HJC nu am gasit sa probez dar am probat Shark Spartan. Hm..nu mi-a placut..nu ma simteam ok cu ea pe cap. 


Au urmat aproape 4 săptămâni de medical și nu am putut sa ma ocup de achiziție. 


Pana la urma am decis să merg pe mana băieților de la Asfalt Uscat. Faini băieți! Foarte prompti. Am comandat vineri tot echipamentul (bocanci, Genunchere, cagula, antifurt de disc cu alarma, cagula, manusi și casca). 

Vineri m-au sunat si mi-au spus că mănușile și casca nu le au pe Stoc dar verifica de urgență la furnizori dacă le au pe stoc. 

Luni am primit tot mai putin casca ai mănușile. Între timp au Vb cu furnizorul dar și cu alți dealeri din RO si nimeni nu avea HJC RPHA 70 Viaspe stoc. 


Am schimbat luni comanda pt manusi (erau de culoare albastru inchis dar nu am fost atent cand le-am comandat pt ca voiam negre) și am renuntat la casca portocalie pt ca aveau negru mat pe stoc...poate îi fac un airbrush pana la urma..vedem.


Azi mi-au venit și astea doua. 


Deci, acum am asa:

Antifurt: Kodix KD6

Manusi: Rebelhorn Thug Pro Perforator

Ghete: Falco Kaspar

Genunchere: Dainese 

Casca: HJC RPHA 70 - solid black.

Lant nu mi-am cumpărat încă. Oricum o voi tine în garaj la un prieten. Poate o sa-mi iau pt eventuale deplasări..vedem.


Ce mi-ar mai trebui? Pt mine sau pt moto ? 

 

Mulțam!

20190724_132819.jpg

20190504_141838.jpg

20190724_132513.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Scorpion R1 casca de GP la 1600lei plus viziera intunecata bonus, eu personal o luasem in considerare cand mi-am luat o casca noua dar nefiind sigur de calitatea ei(cum rezista in timp) am mers pe jn brand mai consacrat. Succes✌️

La 05.05.2019 la 20:44, unaetnumitsirc a spus:

Eu spre exemplu circul si pe inserate/noapte iar pe vremea cand aveam integrala cu viziera semi fumurie, nu vedeam nimic noaptea, si uite asa stateam cu viziera deschisa ca sa vad ceva si cu lacrimile in ochi

Exista branduri precum shoei, agv(probabil mai sunt) care au si viziere photocromice(shoei) sau cu led(agv) care fie se inchid la culoare automat in functie de cat soare e afara sau apesi pe buton si se inchide, nu sunt fan ochelari integrati, greutate crescuta si parca afecteaza si structura de rezistenta a castii.

La 07.05.2019 la 20:15, _Raul_ a spus:

Dpmdv exista casti si exista Arai.

Dpmdv exista casti si exista Arai si Shoei, detin ambele branduri dar daca ar fi sa aleg una ar fi Shoei, mai usoara (1310 vs 1500g), mai stabila la viteza, mai mica per total ca si dimensiune, viziera mai buna plus trepte de deschidere(nu o folosesc decat inchisa sau deschisa) si se abureste foarte greu fara pinlock cu viziera inchisa(inca nu e montat pt ca nu am avut nevoie) , e mai aerisita si mai silentioasa...si sa nu uit nu mai are mizeriile alea de aerisiri pe viziera(nu stiu la tine dar mie imi lacrimau ochii cu ele inchise pt ca tot intra aer). Nu sunt fanboy ambele sunt casti foarte bune dar shoei pare mai cu mot. Exp cu ele Arai Chaser 2 sezoane, Shoei nxr 1 sezon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...