Sari la conținut

New Old Bike


blackmoonrider
 Share

Postări Recomandate

Cam neavind ce face pe acasa si cu mirosul de primavara pe sub nas :blink: m-am hotarit sa reconditionez batrinica si cum nu stiu cit o sa mai poposesc pe meleagurile patriei am nevoie de ceva ajutor la partea electrica pe care vreau sa o execut ca la carte, dar nu mai gasesc schema.

Victima este o bunicuta MZ ES175 inca naravasa :rose: ...ajunge lejer la 100 km/h..care momentan este redusa la piesele componente...absolut pina la ultima saiba...iar transformarea consta in dat jos tot ce e vechi de pe ea: rugina ,chit, vopsea, crom si inlocuit cu acelasi lucru dar de provenienta mai recenta, plus ceva mici imbunatatiri de genul : imbunatatit raportul de transmisie cv-roata...ma gindeam la vreo 6-8 dinti in plus pe pinion care sa imi aduca macar 20km in plus...niste amortizoare mai de doamne ajuta, desi cele vechi inca isi fac treaba nota benne...si mai vedem ce mai imbunatatim la capitolul aerodinamica cu ceva materiale mai usoare...

 

Deci, cine ma ajuta cu o schema electrica. :lol: ..am eu carticica ei dar uite ca schema a fost imprumutata de un binevoitor...

 

O sa pun si ceva poze imediat ce dragii de la providerul de net...nu spun cine ...vor binevoi sa vina mai repede si sa il instaleze... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam neavind ce face pe acasa si cu mirosul de primavara pe sub nas :lol: m-am hotarit sa reconditionez batrinica si cum nu stiu cit o sa mai poposesc pe meleagurile patriei am nevoie de ceva ajutor la partea electrica pe care vreau sa o execut ca la carte, dar nu mai gasesc schema.

Victima este o bunicuta MZ ES175 inca naravasa :rose: ...ajunge lejer la 100 km/h..care momentan este redusa la piesele componente...absolut pina la ultima saiba...iar transformarea consta in dat jos tot ce e vechi de pe ea: rugina ,chit, vopsea, crom si inlocuit cu acelasi lucru dar de provenienta mai recenta, plus ceva mici imbunatatiri de genul : imbunatatit raportul de transmisie cv-roata...ma gindeam la vreo 6-8 dinti in plus pe pinion care sa imi aduca macar 20km in plus...niste amortizoare mai de doamne ajuta, desi cele vechi inca isi fac treaba nota benne...si mai vedem ce mai imbunatatim la capitolul aerodinamica cu ceva materiale mai usoare...

 

Deci, cine ma ajuta cu o schema electrica. :D ..am eu carticica ei dar uite ca schema a fost imprumutata de un binevoitor...

 

O sa pun si ceva poze imediat ce dragii de la providerul de net...nu spun cine ...vor binevoi sa vina mai repede si sa il instaleze... :D

 

cat ma bucur cand vad ca cineva reconditioneaza o piesa veche, clasica...eu parca ma intorc in timp, traiesc alte vremuri cand fac asta...e fantastic...sincer, ma pasioneaza mai mult decat plimbarea zilnica pana la munca pe motor...spor la treaba, si, daca ai nevoie, cam tot ce iti trebuie la niste motoare ca simson, mz, ia un site:

http://www.ostmotorrad.de/index2.html

sper sa iti fie de folos....spor si multa bafta :blink: sa bagi poze :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut MZ-riashu' !!!

 

Uite ce am gasit printre schemele mele, sper sa-ti foloseasca si tie si altora!

 

Toate bune si asteptam poze din toate fazele de lucru !!!

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intra pe www.mz-b.de si gasesti toata documentatia pt toate tipurile de mz. Din pacate o mica parte este in lb engleza, iar cea mai mare parte e in lb germana. :rose:

 

 

si cum germana mea e la pamint...o sa ma delectez cu pozele...dar ii dau eu de cap...

 

inca o nelamurire...eu am modificare si in loc de dinam am pus un magnetou, dar as vrea sa ii pun si bateria ca sa am parte de niste functii in plus...cum fac...nu de alta dar la electrica sunt varza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Multumesc mult pentru ajutor, am tot muncit la ea cit mi-a permis vremea de afara si timpul liber, asa ca acum toata bunicuta este redusa la stadiul de componente pina la ultima saiba, o parte din piese vor merge saptamina asta la cromat: esapamentul, ghidonul, suportul de bagaje. bascula fata si spate, amortizoarele si ce mici piese mai gasesc pe acolo....ma gindeam cum ar arata cu rezervorul cromat????? si intre timp imi fac manichiura cu desfacutul motorului, rectificat chiulasa si pistonul si acele modificari pe transmisie :crack:

pozele...inca mai astept sa vina nefericitii aia sa imi bage netul...si dupa aia bagam si pe ele...in diversele stadii de metamorfoza...sper ca nu prea tirziu....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...