Sari la conținut

posibilitate copiere butuc yala dupa cheie


Postări Recomandate

Poate face cineva, poate stie cineva pe unde se poate face....ideea e asa, am un butuc de yala (nu de apartament) care nu mai functioneaza cum trebuie....exista cumva "butuci" universali care pot fi facuti in asa fel incat sa se potriveasca la cheia pe care o am? 

As prefera varianta asta pt ca , cu respectiva cheie deschid multe usi, nu as mai vrea sa iau butuc nou diferit deci o alta cheie in legatura.....nu e vorba de butuc de usa de apartament, e pt o usita la melcul meu.

Din pacate cu virusul asta sunt inchise atelierele de chei din hypermarketuri, ca intrebam la ei.

E ceva de genul chei.thumb.JPG.ba9aa7f33afb942779ec038e2fe3214c.JPG

dar eu am cheia, imi trebuie butucul....am observat ca cheile de genul asta au un cod pe ele (in poza e 9010) ...sa inteleg ca daca eu am cheia 9015 atunci de oriunde cumpar un butuc 9015 s-ar potrivi la cheia mea?! Oricum am cautat si nu am gasit, dar intreb sa vad daca logica mea e fracturata pe undeva :)

 

Cand am zis butuc universal m-am gandit ca poate vine din fabrica cu toti cateii  mai mari si un mester ii poate lua la pila/polizor etc dupa dintii de la cheia mea

Editat de marauder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era pe Dorobanți pe vremuri un astfel de atelier, în mall pierzi timpul, nu fac așa ceva. 

De polizat e simplu, poți și scoate cățeii și merge cu orice cheie care are același profil al lamei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Bucuresti, la piata Matache este un atelier de copiat chei unde cred ca poti rezolva butucul ala.

 

Anul trecut, mi-a rezolvat doua chestii asemanatoare. 

1. am pierdut cheile de la barile pentru portbagaj suplimentar ale masinii, am demontat unul din butuci si pentru 50 ron nenea mi-a facut cheie noua.

2. s-a blocat contactul la masina (mercedes w124), am cumparat unul nou(Febi Bilstein) iar nenea la potrivit sa mearga cu cheia originala a masinii tot pentru 50 ron parca.

 

Vad ca nu ai locatie completata la profil..doar numar de GJ. 

Daca esti totusi in Bucuresti si te ajuta informatia, las mai jos numarul lui:

0731763371

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, marauder a spus:

Poate face cineva, poate stie cineva pe unde se poate face....ideea e asa, am un butuc de yala (nu de apartament) care nu mai functioneaza cum trebuie....exista cumva "butuci" universali care pot fi facuti in asa fel incat sa se potriveasca la cheia pe care o am? 

 

Şi dacă ar fi netăiat, ar trebui să aibă acelaşi profil al lamei, acelaşi nr de "căţei", aceeasi lungime...greu de crezut că poţi găsi.

Am refacut odată un butuc de Citroen C3 Pluriel tot ca să nu adaug altă cheie, am luat din doi butuci de la dezmembări şi am rearanjat căţeii şi parcă am şi eliminat un căţel păgubos care agăţa. Cum zice Ilie, dacă poţi găsi un butuc de origine îţi poate rearanja căţeii (cel nou vine cu chei probabil, ar fi interesant să semene cheile pe adîncimi).

Muncă de chinez

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...