Sari la conținut

Probleme despre Yamaha yzf r125


Postări Recomandate

Salut 

Am cumpărat un yzf r125 din 2010

Si vreau sa va spun părerea mea sincera despre acest model 

Sa va povestesc probleme frecvente întâlnite la yzf 

1 setul motor (Chilindru, piston, garnituri, segmenț) 

2 pompa de apa 

Trebuie schimbat obligatoriu semeringul de la tija de la pompa de apa acesta costa 260lei l

La mine nu a fost schimbat la timp și când l-am cumpărat și am ajuns acasă am văzut ca începe sa dispară antigelul din vas (nu din radiator) 

Am fost la mecanic crezând ca de vina este garnitura de la chiulosa dar semeringul ne find schimbat a tocat tija de la pompa de apa pana a pătruns apa în motor și ca urmare sa distrus set-ul 

Mecanicul a zis ca cel original este 1000€ și nu se merita fiind jumate din valoarea motocicletei 

Și mi-a recomandat el unul aftermarket 

Ceva turcesc la 700lei 

Și pompa de apa schimbata 

La m cumpărat la montat și peste 1000km aprox a început sa bata în scărita și sa nu mai prindă viteza maxim 80 km 

Ma-m dus iar la el și setul era dus acesta a zis ca să încins foarte tare și nu a rezistat setul și am mai cumpărat unul de data aceasta ceva japonez la 350lei 

Acesta a terminat rodajul și iar a început bătaia în scărita când am desfăcut uleiul acesta era plin de pilitura cea ce îmi dădea de înțeles ca iarăși sa dus setul 

Nu recomand yzf pentru ca:

3 Au o răcire foarte proasta 

4 Nu poti face o tura mai lunga de 30 km și aceasta cu multe opriri pana se răcește motorul 

5 AXA cu came de la culbutori sunt foarte proaste 

Cea mai mare problema la ele este răcirea cea ce cauzează setul motor asta și cuzineți de la ambielaj 

Nu recomand 

Intenționez sa îmi achiziționez honda cbr 125r din 2014 dar nu găsesc nimic despre ele și nu știu ce probleme generale au din ce am auzit ar avea probleme la cutie toate 

 

Editat de Mihai2004
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 18.04.2021 la 20:48, Mihai2004 a spus:

Intenționez sa îmi achiziționez honda cbr 125r din 2014 dar nu găsesc nimic despre ele și nu știu ce probleme generale au din ce am auzit ar avea probleme la cutie toate 

 

Am in familie un cbr 125r pe care l-am "frecat ca la carte" 6-7 ani eu si (din 2013) pina in ziua de azi fratele meu ..... are nevoie urgent de schimbat cauciucurile. :) In rest n-are nimic.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...