Sari la conținut

Inmatriculare motocicleta fara acte


red_fury
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor!

Povestea incepe in jurul anului 2000 cu o motocicleta Simson care a ajuns in garaj pentru ceva reparatii. Dupa o perioada, individul a renuntat la a mai repara-o, iar tata a cumparat-o de la el. Cel de la care a cumparat-o nu avea actele facute cu propretarul motocicletei si nici tata nu a facut nimic in acest sens. Singura hartie pe care i-a dat-o este o copie de pe cartea de identitate a motocicletei. De atunci a fost uitata in garaj, iar recent am gasit proprietarul din acte si as dori sa o inmatriculez. Am luat legatura cu el, intre timp si-a schimbat domiciliul si nu isi mai aminteste unde au ramas actele, dar a parut dispus sa ajute. A mai zis ca nu isi aminteste sa fi radiat-o din circulatie si cel mai probabil a fost radiata din oficiu in momentu in care s-a trecut la numerele noi. Ideea este ca nu stiu de unde si cu ce ar trebui sa incep. Am inteles ca un contract de vanzare-cumparare nu "valoreaza" prea mult deoarece asta nu dovedeste faptul ca el este proprietarul, iar acea copie pe care o am la fel. In aceste conditii ce pot face? Ce trebuie sa ii cer lui si care ar fi etapele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Primul pas este sa vezi daca se plateste impozit la ea.

Cine este in evidenta fiscala sa/sau plateste impozit este proprietarul oficial.

Daca ma suni... iti pot da detalii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutam,

Situația și-a găsit rezolvare,

Mulțumesc oricum pentru intenție.

Stimă!

Asa poate incepe orice poveste cu Fiscul din ziua de astazi.

La dumnealor te duci cu caciula in mana si pleci fara ea, fara caciula.

Dar totusi daca ultima persoana de pe rolul fiscal unde a apartinut motocicleta este dispusa sa ajute ai sanse.

Si daca a fost radiata la cerere se poate reinscrie cu plata a cinci ani in urma si adusa la zi, atata vreme cat in declaratie nu a trecut ca a fi distrusa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. DRPCIV (adverinta cu privire la situatia "fierului")

2. Formular "rosu" la RAR

3. Cu documentul de la RAR, proprietrul declara pierderea la M. Oficial

4. Cu M. Oficial inapoi la RAR de unde scoti duplicat (CIV) sau act sa ateste datele oficiale.

5. CVC

6. Directia Fiscala (transfer proprietate) - in cel mai rau caz de platit restanta impozit (5 ani plus cel curent) + penalitati

7. Luare in evidenta fiscal

8. Mers cu "fier" pe sus la RAR pentru ITP

9. DRPCIV - inmatriculare  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salutare, 

se da un fier fara acte, doar cu o placuta de inmatriculare de tip vechi si o serie de sasiu.

Se mai poate face ceva in sensul de refacere a actelor?

Nu se cunoaste fostul proprietar, nu am talon vechi. Am facut cerere de comunicare a situatiei inmatricularii la drpciv si intentionez sa fac acelasi lucru si la directiile locale de sector din Bucuresti pentru a vedea daca apare cu datorii pe rolurile fiscale.

Orice sugestie este binevenita si ascult orice propunere!

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, mihaescu.cezar a spus:

Salutare, 

se da un fier fara acte, doar cu o placuta de inmatriculare de tip vechi si o serie de sasiu.

Se mai poate face ceva in sensul de refacere a actelor?

Nu se cunoaste fostul proprietar, nu am talon vechi. Am facut cerere de comunicare a situatiei inmatricularii la drpciv si intentionez sa fac acelasi lucru si la directiile locale de sector din Bucuresti pentru a vedea daca apare cu datorii pe rolurile fiscale.

Orice sugestie este binevenita si ascult orice propunere!

Multumesc anticipat!

Salutam! 

Sr face cerere la drpciv cu datele pe care le ai, 

In mod normal ei se spala pe maini ca nu stiu , nu cunosc, n-au auzit.

Daca au auzit totusi si iti confirma ca a existat si este radiata conform oug din 2007 cu hartia si moto la RAR si faci CIV.

Restul la telefon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, m72story a spus:

Salutam! 

Sr face cerere la drpciv cu datele pe care le ai, 

In mod normal ei se spala pe maini ca nu stiu , nu cunosc, n-au auzit.

Daca au auzit totusi si iti confirma ca a existat si este radiata conform oug din 2007 cu hartia si moto la RAR si faci CIV.

Restul la telefon

cezar_mihaescu@yahoo.com lasa-mi te rog telefonul tau, multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...