Sari la conținut

Sfat prima motocicletă


gR3nn
 Share

Postări Recomandate

Salut! În curând voi avea carnetul de A1 și vreau să încep să caut mai serios motociclete. Mi-am cumpărat deja casca geaca și mănuși, mai îmi trebuie doar motocicleta. Mi-ar placea sa îmi cumpăr un Varadero de 125 doar că nu am mai prea văzut în ultimul timp de vanzare, și dacă am văzut erau cu peste 50000 km. O alta opțiune ar fi un intruder de 125 doar că cele pe care le-am văzut la vânzare sunt într-o stare destul de proastă. Bugetul meu este de aprox 1600-1700 de euro și as vrea sa îmi cumpăr ceva care sa nu necesite investiții majore. Îmi puteți face niste recomandări? Mulțumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa niste ani de motociclit (de prin '95), am ajuns la concluzia ca orice motor ieftin, a fost pe mana oamenilor care nu si-au permis sa-l intreatina.

Motocicleala nu e un hobby ieftin. Cel mai probabil, la banii aia ai sa-ti iei o mobra pe care au auvut-o si alti incepatori inainte si care nu au stiut sa aiba grija de ea si s-o utilizeze.

Acestea fiind spuse, cauta o japoneza care sa fie cat se poate de aproape de forma originala. Fara modificari facute pe la tara de Dorel care n-a auzit in viata lui de cheie dinamometrica si a rupt filete prin ea. Iti mai recomand sa cauti o mobra simpla, usor de inteles si care s-a fabricat in numar mare.

Inainte s-o cumperi, cauta review-uri pe net ca e plin, cauta manualul de service si de utilizare si vezi daca esti in stare s-o pui pe roti si mai ales daca iti permiti s-o intretii. Eu am cautat 2 zile o vulcanizare care sa-mi schimbe anvelopele fara sa-mi strice jantele.

Ia si tu ceva intr-un piston, fa-ti talentul cu ea pana mai cresti si dupa aia mai vezi tu ce ti se potriveste.

In niciun caz nu lua chineza! :) Oricat ar fi ea de sclipicioasa si de colorata.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Geaca, cască și mănuși, adică jumătatea superioară. Picioare nu ai? Atunci nu-ți trebuie pantaloni și cizme, faci economie, eventual mergi cu blugi și adidași, ca mai toată lumea.

În banii ăia nu găsești o mobra care să nu necesite investiții, poate doar vreo pleașcă, dar nici așa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AdrianB1

Din pacate la banii aia nu ai sanse sa gasesti ceva in stare buna. Dupa cum zicea cineva mai sus, ia in calcul si niste cizme sau ghete solide, eventual genunchiere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, gR3nn a spus:

Salut! În curând voi avea carnetul de A1 și vreau să încep să caut mai serios motociclete. Mi-am cumpărat deja casca geaca și mănuși, mai îmi trebuie doar motocicleta. Mi-ar placea sa îmi cumpăr un Varadero de 125 doar că nu am mai prea văzut în ultimul timp de vanzare, și dacă am văzut erau cu peste 50000 km. O alta opțiune ar fi un intruder de 125 doar că cele pe care le-am văzut la vânzare sunt într-o stare destul de proastă. Bugetul meu este de aprox 1600-1700 de euro și as vrea sa îmi cumpăr ceva care sa nu necesite investiții majore. Îmi puteți face niste recomandări? Mulțumesc anticipat.

Salutare tinere!


Intruder-ul de 125  este o mobra foarte faina.

Din asta a avut si fii-miu cand a debutat cu A1.

Am mers si eu cu ea: 190 cm si 120 Kg 🤣. Si m-a dus linistita.

Cel mai frumos era cand mergeam cu fii-miu in poligon si eram amandoi pe mobra. Total: 190 Kg. 

Pe scurt: un motor solid si in plus usor de intretinut.

 

Uite si un filmulet pe cand a invatat fii-mea, tot pe Intruder-ul de 125.

 

 

Asa cum ti-au spus si colegii: completeaza echipamentul cu genunchiere si bocanci.

 

Si Varadero de 125 este buna. Personal nu am incercat-o. Dar recenziile de pe net sunt favorabile.

 

M-am uitat si eu pe mobile.de si recunosc ca am ramas socat:  din 2011 cand am luat Intruder-ul de 125 si pina in ziua de astazi preturile s-au dublat!! Eu am luat-o cu 1.250 € iar acuma incep de la 2500 € si trec si peste 3000 €. La banii astia iti iei CBF600 PC43 (adica cu injectie) 🤦‍♂️

 

Poti sa te apuci sa stai la panda pe mobile sau pe autoscout24 si poate prinzi o oferta mai buna.


 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gR3nn  Salutare!

 

Am dat o tura asa din curiozitate pe willhaben.at (un fel de OLX austriac)  si am gasit niste Varadero pe la 2.000 € care par a fi OK.

 

https://www.willhaben.at/iad/gebrauchtwagen/motorrad/motorradboerse?sfId=e593a2c4-e14e-4bc8-aa9f-db700bd2b78d&isNavigation=true&MC_MODEL/MAKE=1487&MC_MODEL/MAKE=1497&MC_MODEL/MODEL=338&MC_MODEL/MODEL=924&page=1&sort=3&rows=25&ENGINE_VOLUME_TO=125

 

Din pacate cu Intruder-ul sau Shadow-ul de 125 au deraiat complet. Preturi de la 2700-3000 € in sus 🤦‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...