Sari la conținut

Probleme ralanti Yamaha R6 2003


Postări Recomandate

  • 1 month later...

Salut Patrick1,băiatul de la care am cumpărat motocicleta a zis ca a schimbat bujiile.Am cautat ceva video pe Youtube și cred ca problema ar fi bobinele de inductie(sau cred ca asa se numesc,sunt alea de le pui în capul bujiilor).Am făcut și testul cu apa aruncata pe galeria de evacuare ca sa vezi cât de repede se evapora.In urma testului am constatat ca la pistonul 1 și 2 apa se evapora mai greu de pe galerie.Oricum am de gând sa merg la un mecanic,nu ma apuc eu sa desfac motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, sarsaila_R6 a spus:

testul cu apa aruncata pe galeria de evacuare

Ăla e bun ca să vezi care crapă prima! :lol:

E prima oară când aud despre un astfel de "test"... 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, sarsaila_R6 a spus:

Salut Patrick1,băiatul de la care am cumpărat motocicleta a zis ca a schimbat bujiile.Am cautat ceva video pe Youtube și cred ca problema ar fi bobinele de inductie(sau cred ca asa se numesc,sunt alea de le pui în capul bujiilor).Am făcut și testul cu apa aruncata pe galeria de evacuare ca sa vezi cât de repede se evapora.In urma testului am constatat ca la pistonul 1 și 2 apa se evapora mai greu de pe galerie.Oricum am de gând sa merg la un mecanic,nu ma apuc eu sa desfac motocicleta.

Verifica totusi bujiile, indiferent de sfatul fostului proprietar.

Alta cauza (cea mai usoara, am vazut de multe ori asta la nestiutori) ....ar putea fi relantiul prea mic. Incearca sa maresti rpm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, sarsaila_R6 a spus:

Salut Patrick1,băiatul de la care am cumpărat motocicleta a zis ca a schimbat bujiile.Am cautat ceva video pe Youtube și cred ca problema ar fi bobinele de inductie(sau cred ca asa se numesc,sunt alea de le pui în capul bujiilor).Am făcut și testul cu apa aruncata pe galeria de evacuare ca sa vezi cât de repede se evapora.In urma testului am constatat ca la pistonul 1 și 2 apa se evapora mai greu de pe galerie.Oricum am de gând sa merg la un mecanic,nu ma apuc eu sa desfac motocicleta.

Faci test de calire sau ? :)))

ce prostie, nu mai fa trasnai de genul asta ca asa strici motocicleta. In rest, ti-au spus colegii, ia verifica totusi cum arata bujiile. Apoi fuguta la mecanic.

Vanzatorii de moto sh din ro ar spune orice ca sa isi vanda agregatul. Putini au istoric real de service. Iar cine a avut r6...e clar :)) birjari de meserie. Intretinere, mai din pauza.

Diagnoza nu se pune pe forum oricum. Iei moto sh, ii faci cel putin o verificare cap coada cu mecanic. Si apoi, indiferent de ce spune vanzatorul, un schimb de ulei, filtre, verifici placute frana, bujii, cum arata lichidul de frana, de astea. Asta daca vanzatorul nu are efectiv istoric real , cu ce a facut la moto.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...