Sari la conținut

Rezervor Enduro


Postări Recomandate

Salutare tuturor! Curând vreau sa încep un proiect enduro, mobra fiind o Yamaha xt660r!  Proiect Baja, include și achiziția unui rezervor de capacitate mare..  Dacă știe cineva vreo firmă care fabrica asemenea rezervoare.. Știam de cei de la Acerbis, dar nu am găsit pt modelul respectiv.. Vreun importator in Romania? 🤔 🍻

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, prafrau a spus:

Multumesc colegu!  Vedem deocamdată achiziționez alte piese pt proiect, poate găsesc ceva mai accesibil.. 👍🍻

Acum 8 ore, patrick1 a spus:

https://www.off-the-road.de/de/xt-660rx/bodywork/1271/otr-24-liter-tank-kit-yamaha-xt-660r/x?c=120

TK-GFK-XT660-UL-OTR-GFK-Tank-Kit-Yamaha-XT-660-incl-Unterdruckpumpe-und-Schlaeuchen-unlackier-1_600x600.thumb.jpg.01eea974ca1882ed4bd702a24be00b3f.jpgDa' ... e scumpe ...

TK-GFK-XT660-UL-OTR-GFK-Tank-Kit-Yamaha-XT-660-incl-Unterdruckpumpe-und-Schlaeuchen-unlackier-3_600x600.thumb.jpg.b183b475b0eb64175b662e83460729f4.jpg

Nah' ... carbon-kevlar laminat ... materiale spaţiale ...

Multumesc colegu! 👍 🍻 Cam scump.. Varianta carbon - kevlar este f scumpă.. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm, credeam ca e o pompa de benzina la xt660r, am avut si eu motocicleta. 

Dar sa sti ca un rezervor mai mare deobicei are lobii aia mai jos, si posibil sa iti trebuiasca o pompa pentru ultima treime din rezervor.

 

Spor cu proiectul! Sa ne ti la curent!

 

ps. am o furca cu roata de wr450 la vanzare pe olx, daca iti trebuie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, arcgotic a spus:

hmm, credeam ca e o pompa de benzina la xt660r, am avut si eu motocicleta. 

Dar sa sti ca un rezervor mai mare deobicei are lobii aia mai jos, si posibil sa iti trebuiasca o pompa pentru ultima treime din rezervor.

 

Spor cu proiectul! Sa ne ti la curent!

 

ps. am o furca cu roata de wr450 la vanzare pe olx, daca iti trebuie..

XT660 R,X Z Tenere au pompa de benzina in rezervor. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NORMAL,ma refeream la rezervorul original.Sau apelezi la o canistra.Doua. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 09.12.2021 la 9:55, arcgotic a spus:

De ce nu faci/cumperi un rezervor auxiliar pe sub sha, sau lateral cumva in spate? numa bine distribui si greutatile mai bine.

Salutare! M am gândit și la varianta asta! Oricum este în proiect și modificarea la partea din spate, și șaua, trebuie sa ma gândesc la legătura între cele doua rezervoare, xt660r au pompa alimentare in rezervor, cel auxiliar trebuie plasat mai sus.. Găsesc eu o varianta.. 🍻

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare merita sa te uiti si la varianta cu un rezervor de XT660Z? Este de 22L. Poate sunt mai usoare adaptarile.

Am avut si eu aceeasi dilema pe care o ai si tu in legatura cu 990 Adv care are rezervor de 20L si consum mediu de 6.5. Toate calculele ma duc catre utilizarea de recipiente de genul rotopax.

L.E. adaptari mai usoare si dpdv financiar, nu doar dpdv executie.

Editat de therocketscientist1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 13.12.2021 la 13:14, therocketscientist1 a spus:

Oare merita sa te uiti si la varianta cu un rezervor de XT660Z? Este de 22L. Poate sunt mai usoare adaptarile.

Am avut si eu aceeasi dilema pe care o ai si tu in legatura cu 990 Adv care are rezervor de 20L si consum mediu de 6.5. Toate calculele ma duc catre utilizarea de recipiente de genul rotopax.

L.E. adaptari mai usoare si dpdv financiar, nu doar dpdv executie.

Salut! M am gândit și la varianta rezervor xt660z tenere, am găsit câteva pe ebay, Cred ca ar fi bună alegerea, ca ma ajuta și la pompa de alimentare, cred ca are același pompă și sistem de prindere! 🍻

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...