Sari la conținut

Zzr 600 - vibratie la relanti la eliberarea ambreiajului


Cotor
 Share

Postări Recomandate

Salutare! Am un Kawasaki zzr 600 si am observat o problema care initial am crezut ca este din cauza unui relanti subturat. Motorul vibreaza destul de tare (e evident ca nu sunt vibratii normale) , dar in momentul in care apas ambreiajul, vibratia dispare. Ma gandesc ca poate agata putin ambreiajul cand sunt in N? 

Aveti idee care poate fi sursa? 

Multumesc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O să râzi, dar poate fi și de la sincronizare carburatoare, așa îmi făcea V-strom când am atins surubelul de reglaj. După reglajul fin, bătaia a dispărut, și eu mă întrebam dacă e problema de la ambreiaj. Verifică totuși și reglajul melcului, dacă ai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai facut un experiment. Pe cricul central, in neutru se invarte roata spate. Destul de tare, dar nu atat de tare sa nu o poti opri cu mana. 

Deci e destul de clar ca ambreiajul agata, nu? 

Editat de Cotor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Cotor a spus:

Am mai facut un experiment. Pe cricul central, in neutru se invarte roata spate. Destul de tare, dar nu atat de tare sa nu o poti opri cu mana. 

Deci e destul de clar ca ambreiajul agata, nu? 

Degeaba faci experimente dacă nu știi cum funcționează organele motocicletei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hărmălaia aia n-o s-o repari tu pe forum veci! 

Degeaba te simți ofuscat, experimentul tău cu roata care se învârte a relevat un comportament absolut firesc al motocicletei care nu are nici o legătură cu zgomotul și nici măcar cu ambreiajul! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de raspunsuri! Trancaneala dispare si daca maresc putin turatia (ex: la 1500 turatii motorul se aude normal). Adica din ce vad vibratia e a unui motor care merge subturat. As vrea sa cred ca e din carburatie si de asta am sa ma si ocup prima data. 

Cunoasteti pe cineva in Bucuresti care se ocupa de asa ceva? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...