Sari la conținut

Kawasaki z900 vs z1000


Hidrogen
 Share

Postări Recomandate

Salutare, posesorilor de z-uri și nu numai, putin nedumerit de un timp încoace, ma bate gandu sa intru in lumea z-urilor, de fapt  ma bate gândul sa schimb categoria lăsând in garaj mașina și scuterul după 10 ani de condus.

A fost dragoste la prima vedere de când am văzut prima data un Z și tot gândul la ele mi-a stat iar intr-un final…după mult timp, decizii si conflicte (inima vs creier) am rămas la 3 modele (recunosc, prea mari pt “primul motor”)

si din căutările mele am pus frâna la

Z1000sx -2011

z1000- 2012 

z900- 2018

Cel din urma fiind o ideea mai scump decât celelalte

Orice părere ar fi bine venita:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu de primele două dar Z900 din 2018 sigur are ABS, led-uri și alte bunătăți mai noi, mai rafinată și posibil mai ușor de strunit decât alea mai vechi care sunt mai "brute". 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă aș fi în locul lui, aș merge pe SX, am un prieten topit după acest model, zice că e compromisul perfect intre viteză și confort (a avut și zx12r, printre altele, e mare fan Kawasaki). Acum are un sx recent (vreo 2 ani are, dacă nu mă înșel).

Acum, deh, indiferent ce iei, să aibă ABS, poate găsești unul echipat cu așa ceva, că a fost opțiune.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 28.05.2022 at 11:05, Hidrogen said:

Z1000sx -2011

z1000- 2012 

 

Astea două sunt aceeași lucru: una are carenă, alta ba.
Dacă vrei să mergi (și) la plimbări mai lungi, eventual cu pasager și bagaje - SX.
Dacă mergi preponderent urban și doar distanțe scurte medii în rest - Z1000.

 

On 28.05.2022 at 11:05, Hidrogen said:

z900- 2018

 

Sunt doar avantaje în a avea o motocicletă mai nouă. Asta e altă generație față de primele două.

 

Mai acordă-ți timp și mai vezi și alte modele de motociclete. Înțeleg că te-a atras vizual Z-ul, dar viața nu începe și nu se termină cu un singur model.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 5/30/2022 at 9:54 AM, SenorPink said:

Nu știu de primele două dar Z900 din 2018 sigur are ABS, led-uri și alte bunătăți mai noi, mai rafinată și posibil mai ușor de strunit decât alea mai vechi care sunt mai "brute". 

Da, doar cel din cel din 2018 are ABS dintre cele 3, singurul incovenient la motoru asta(ce găsisem eu, sa imi placa) e cam la mare depărtare de mine și ușor usor încerc sa renunț la el, poate găsesc unul prin apropiere

On 5/30/2022 at 11:34 AM, Lucian_M said:

Dacă aș fi în locul lui, aș merge pe SX, am un prieten topit după acest model, zice că e compromisul perfect intre viteză și confort (a avut și zx12r, printre altele, e mare fan Kawasaki). Acum are un sx recent (vreo 2 ani are, dacă nu mă înșel).

Acum, deh, indiferent ce iei, să aibă ABS, poate găsești unul echipat cu așa ceva, că a fost opțiune.

La inceput tindeam mai mult spre el, la modu ca o sa fac și plimbări mai lungi…dar când am tras linie, cam majoritatea timpului o sa îl petrec prin oraș și cred ca mi-ar fii putin mai greu cu el fata de celalalte doua

On 5/30/2022 at 11:48 AM, PzKpfW said:

 

Mai acordă-ți timp și mai vezi și alte modele de motociclete. Înțeleg că te-a atras vizual Z-ul, dar viața nu începe și nu se termină cu un singur model.

Recent vazusem și un CBR1000r din 2010 (fara ABS) de al unui prieten, sincer din poza…meh, nu m-a dat pe spate la fel ca si Z-urile. Dar in real da, e chiar bijuterie, m-a atras in special ambreiajul hidraulic si monobascula si mi se pare o idee mai mic decât z1000 dar e mai “îndesat”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...