Sari la conținut

Honda pcx125 sau Sym Cruisym 300 ??


fan.2201
 Share

Postări Recomandate

Daca doar oras atunci e ok 125. Daca vrei mai mult atunci cel de 300. Din ce am vazut in pretul sym-ul iti gasesti burgman/x max de 400 destul de noi si km putini. As merge mai degraba pe varianta asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc de sugestie.Tocmai în acest aspect constă dilema mea ; despre Honda ca și brand se ȘTIE ,pe când despre Sym .. încă nu prea ( mă refer la fiabilitate). Mă gândesc să nu fie vreo chinezărie frumos ambalată într-o carenă strălucitoare 

Acum 4 minute, popicadi a spus:

Daca doar oras atunci e ok 125. Daca vrei mai mult atunci cel de 300. Din ce am vazut in pretul sym-ul iti gasesti burgman/x max de 400 destul de noi si km putini. As merge mai degraba pe varianta asta.

Nu chiar doar oraș ar fi nevoia ci și o navetă de vreo 20 km.Bugetul pe care l as aloca pt acest scuter ar fi de 5000 € maxim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ceva topic despre scuterele Sym. Eu am mers cu un burgman cam 15.000 km si am fost foarte multumit de el. Fata de alte scutere pozitia imi pare mult mai comoda. Acum e si o chestie de preferinte iar la 5000 eruo ar trebui sa gasesti ceva decent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc in oras tot un 125.

Daca vrei sh pana la urma si nu nou,vezi daca nu-ti place Honda Cub:

Iti mai raman si niste bani de echipament decent in felul asta.

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul este, DEPINDE!

PCx ul este mic, suplu, manevrabil. Dar daca in naveta ta ai de exemplu si o portiune de drum rapid, nu prea mai e combinatie cu 125.

Apoi, daca naveta ta poate include si pasagera, poate si un rucsac, iar nu e compbinatie 125 ul!

AM avut cumva aceeasi dilema, si am luat anul trecut un kymco de 300-similar cu cruisymul de 300.

M-a interesat sa incapa sub sa ambele casti open , a mea si a pasagerei. SI am si topcase, pentru o geanta/rucsac, niste cumparaturi ,etc.

Daca insa stii ca l iei stric pentru oras , si mai mult solo, e ok 125 ul.

Cat despre sym, sunt renumiti pe scutere, sunt deja de ceva vreme in ro, au si service, e ok, eu nu mi-as face nici un fel de griji de fiabilitate.

Eu ma gandesc sa l schimb cu unul nou prin rabla, si sincer chiar am in lista scurta modelul mentionat de tine. M-am dat cu el, merge fain.

Super cub ul ala e super, dar nu i practic deloc. Este mai mult un accesoriu fashion. Ai doar un loc, nu ai spatiu pt bagaje sau sub sa... Sau ma rog, e bun pt cine vrea sa inlocuiasca o bicicleta cu o varianta pe combustie interna :)
 

1 oră în urmă, popicadi a spus:

E ceva topic despre scuterele Sym. Eu am mers cu un burgman cam 15.000 km si am fost foarte multumit de el. Fata de alte scutere pozitia imi pare mult mai comoda. Acum e si o chestie de preferinte iar la 5000 eruo ar trebui sa gasesti ceva decent.

Prea porcovete, 220 kg , tarait doar prin oras, nu l vad o varianta ok. Pentru o naveta combinata insa, da. Si ai varianta alternativa, Silverwing.

Dar vorbim de maxi uri maari si grele, ori initatorul pare ca ar cauta altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, Adrian M. a spus:

Raspunsul este, DEPINDE!

PCx ul este mic, suplu, manevrabil. Dar daca in naveta ta ai de exemplu si o portiune de drum rapid, nu prea mai e combinatie cu 125.

Apoi, daca naveta ta poate include si pasagera, poate si un rucsac, iar nu e compbinatie 125 ul!

AM avut cumva aceeasi dilema, si am luat anul trecut un kymco de 300-similar cu cruisymul de 300.

M-a interesat sa incapa sub sa ambele casti open , a mea si a pasagerei. SI am si topcase, pentru o geanta/rucsac, niste cumparaturi ,etc.

Daca insa stii ca l iei stric pentru oras , si mai mult solo, e ok 125 ul.

Cat despre sym, sunt renumiti pe scutere, sunt deja de ceva vreme in ro, au si service, e ok, eu nu mi-as face nici un fel de griji de fiabilitate.

Eu ma gandesc sa l schimb cu unul nou prin rabla, si sincer chiar am in lista scurta modelul mentionat de tine. M-am dat cu el, merge fain.

Super cub ul ala e super, dar nu i practic deloc. Este mai mult un accesoriu fashion. Ai doar un loc, nu ai spatiu pt bagaje sau sub sa... Sau ma rog, e bun pt cine vrea sa inlocuiasca o bicicleta cu o varianta pe combustie interna :)
 

Prea porcovete, 220 kg , tarait doar prin oras, nu l vad o varianta ok. Pentru o naveta combinata insa, da. Si ai varianta alternativa, Silverwing.

Dar vorbim de maxi uri maari si grele, ori initatorul pare ca ar cauta altceva.

Mulțumesc frumos Adrian.Da, situația mea este cam așa cum o descrii tu deci inclin spre Cruisim de 300 chiar dacă Honda ca și brand îmi este drag eu având de ceva ani un Shadow 750 ACE care nu mi a făcut probleme tehnice dar totuși pentru deplasarea din A in B tot scuterul este mai versatil cred 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, fan.2201 a spus:

încă nu prea

ba sunt: destule si intregi. 

de obicei auzi cand e ceva stricat sau exista nemultumiri! 

 

Acum 3 ore, Adrian M. a spus:

Raspunsul este, DEPINDE!

sugestia asta e de ajutor. tu decizi (initiatorul) in functie de ce crezi ca o sa te ajute.

 

e topic aici

 

eu am cu el (doar) putin peste 400km. nu e un scuter pentru strecurat ca musca pritre masini. 

 

mergi la sym romania, au de toatele acolo, sunt mai multe variante pe 300cmc, vezi ce ti se potriveste. nu ne-am prins daca esti din Bucuresti sau alta zona a tarii.

daca esti mai inalt de 1.80, iti recomand parbrizul mai inalt de la givi. eu am 1.75 si sunt cam ok/la limita cu cel original.

 

tocmai a inceput si programul rabla, la aproape 4500euro cheltuieli totale, e o optiune de luat in seama.

succes in alegeri. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, warlock a spus:

ba sunt: destule si intregi. 

de obicei auzi cand e ceva stricat sau exista nemultumiri! 

 

sugestia asta e de ajutor. tu decizi (initiatorul) in functie de ce crezi ca o sa te ajute.

 

e topic aici

 

eu am cu el (doar) putin peste 400km. nu e un scuter pentru strecurat ca musca pritre masini. 

 

mergi la sym romania, au de toatele acolo, sunt mai multe variante pe 300cmc, vezi ce ti se potriveste. nu ne-am prins daca esti din Bucuresti sau alta zona a tarii.

daca esti mai inalt de 1.80, iti recomand parbrizul mai inalt de la givi. eu am 1.75 si sunt cam ok/la limita cu cel original.

 

tocmai a inceput si programul rabla, la aproape 4500euro cheltuieli totale, e o optiune de luat in seama.

succes in alegeri. 

 

 Cam 85 kg ..1,85 kg.. din Pașcani ( Iași ) Mulțumesc mult de răspuns și de sugestia cu Rabla.Chiar aș avea una de dat doar că din ce am văzut eu la tv. cam complicat de ,,apucat " .Da.. voi incerca.. și din documentarea mea pe net și de sugestii cred că voi opta pentru Sym CruiseSym 300 ! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, fan.2201 a spus:

cred că voi opta pentru Sym CruiseSym 300

Zic doar de informare: vezi site-ul, baga un telefon si aflii toate detaliile, sunt oameni care vor sa vanda, vezi cum e cu stocul. Poate or fi si prin zona ta mai aproape ca sa le vezi.

In cazul lor: te ajuta cu dosar de rabla pentru aprox 3000lei (nu faci nimic), poti face plata, documente de la distanta - vii in Bucuresti si pleci acasa cu ea.

 

Probabil poti proceda asa cu majoritatea vanzatorilor auto/moto. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...