Sari la conținut

Tura prin muntii Balcani, Apenini si Alpi


Rares42
 Share

Postări Recomandate

Va salut!
 

Pe 17.07.2023 plec intr-o plimbare pana in Napoli, si avand 3 saptamani libere, am ales sa parcurg urmatorul traseu, cu evitare cat mai mult a autostrazilor.

         

 Pentru tur: 

ziua 1 (~ 480km) : Bucuresti - Ruse - Cetatea Fortress -  Cetatea Tsarevets - Cascada Hotnitsa - Cascada Krushuna - Pestera Devetashka - Monumentul "Arch of Freedom" - Cetatea Anevo - cazare in zona Klisura,BG

ziua 2 (~ 410km): Klisura,BG - Cascada Peperudata - Elenska Basilica - Monument to Captain Marin Yanakiev Marinov : GPS 42.9037, 23.00277 - Velika Lukanja,SRB - Canionul Niszawa - Skull Tower si Nazi Concentration Camp din Nis - cazare in zona Niš, SRB

ziua 3 (~ 350km) : Niš, SRB - Koznik, Castelul Tvrdjava - Hidrocentrala Kokin Brod - cazare in zona Pljevlja,MNE

ziua 4 (~ 270km) : Pljevlja,MNE - punct de observare Durmitor - Canionul Tara - Valea raului Morača - cazare in zona Podgorica,MNE

ziua 5 (~ 330km) : Podgorica,MNE - cetatea Žabljak Crnojevića - cetatea Haj Nehaj - fortul Kosmač - fortul Mogren - fortul Vrmac - fortul Šanik - punct de observare Boka Kotorska - cazare in Dubrovnik, HR

ziua 6 (~ 220km) Dubrovnik - bac Split(cazare pe bac), plimbare pe coasta, cu pauze de scaldat si bronzat

 

           Pentru retur: 

muntii Apenini - Alpi, tari de tranzit: Italia, Austria, Slovenia, Croatia, Serbia, intrare in Romania pe la PTF Naidăş.

(traseul orientativ pe zile il voi face cand ajung la Napoli)

 

Daca aveti ceva sfaturi, idei, pareri, locuri de cazare, orice informatie utila, le primesc cu mare drag si va multumesc anticipat. Traseul nu e batut in cuie, il pot modifica in functie de informatiile primite sau ce intalnesc in plimbare. Totodata, daca doreste cineva sa se alature, e binevenit! 

 

 

1525789652_TraseuRO-I.thumb.png.e3194981947d9741f313be23fa84a7d2.png

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SAlut,

cum ti-a spus si Ribo mai sus, si eu as tranzita doar Bulgaria, sa vad mai multe prin Balcani.

Oricum ziua 1 ai si multi km, si multe obiective-NU VEI REUSI SA LE VEZI PE TOATE pe indelete, sa faci si km, sa fie o zi ok. Va fi obositoare si lunga. Apoi, poti oricand sa tragi o fuga sa vezi si Cetatea, si Cascadele, si monumentul, ca plimbare de we. Eu nu as strica tura lunga pentru asta :D

in rest, spor la km, vreme buna, si distractie placuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 hours ago, Adrian M. said:

SAlut,

cum ti-a spus si Ribo mai sus, si eu as tranzita doar Bulgaria, sa vad mai multe prin Balcani.

Oricum ziua 1 ai si multi km, si multe obiective-NU VEI REUSI SA LE VEZI PE TOATE pe indelete, sa faci si km, sa fie o zi ok. Va fi obositoare si lunga. Apoi, poti oricand sa tragi o fuga sa vezi si Cetatea, si Cascadele, si monumentul, ca plimbare de we. Eu nu as strica tura lunga pentru asta :D

in rest, spor la km, vreme buna, si distractie placuta!

Plus ca nu sunt așa wow aceastea din urmā . Am făcut o parte din ele .

 

In rest prin MNE și Bosnia chiar nu te plictisești :D

 

Asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

După cum s-a mai spus, n-o să ai timp de toate cascadele, peșterile și cetățile din Bulgaria, care presupun și ceva mers pe jos. Numai de asta n-ai nevoie pe căldurile de la miezul zilei. 

Editat de Geologu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...