Sari la conținut

Dosar daune moto accident


kinguh
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

Sper ca postez unde trebuie.

 

Am fost accidentat grav ce a urmat cu spitalizare in vara lui 2020. M-am refacut fizic, trecut prin judecata penala etc, acum e finalizata treaba, in schimb motoreta e stricata si aduna praf.

Acum pentru Dosarul de daune moto.....

Din ce inteleg e nevoie de un deviz de reparatii de la un service autorizat rar pentru motociclete, acte de identitate, cartea motoretei.... altele nu mai stiu.

In cazul unui dosar cu vatamare de ce declaratie e nevoie de la politie pentru dosarul de daune? E nevoie de hotararea legalizata din dosarul penal de la tribunal? Ce proves verbal e nevoie la dosar?

 

Stie careva care sunt pasii de urmat pentru dosarul de daune? Mentionez ca inculpatul a avut asigurare la Euroins; a avut careva nenorocul de a deschide un dosar la FGA? ca din ce am citit trebuie sa depun dosarul la FGA ca euroinsu e in insolventa de cativa ani.

 

Multumesc de raspunsuri si asfalt uscat!

 

Si unde se poate face constatare moto in bucuresti/ilfov? + motoreta clar trebuie pe platforma adusa la servisul autorizat

Trebuie sa deschid dosarul intai la FGA si apoi se face constatarea sau se poate face separat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, kinguh a spus:

E posibil? 

Am plecat din tara cu munca si nu am avut timp. Iar dosarul penal m-a tinut in loc.

eu am avut incident cu o baba asigurata la euroins

am deschis dosar imediat, am plătit eu la service moto sa repare mai repede

euroins era ok în acel mod însă pe parcursul dosarului a murit'"..euroinsul

a durat doi ani cu dosar depus la FGA sa mi recuperez banii

nu știu sincer ce șanse mai ai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa incerc totusi.

 

Din ce vad la motoreta, toata fata trebuie schimbata. Un radiator. Cadru spate e distrus. In schimb motorul merge bine.

Costurile sunt destul de ridicate, cel mai scump e furca, e si upsidedown... daca nu recuperez nimica macar sa fac un dosar si sa astept vreo plata daca o fi cand o fi. Pana atunci cred ca o sa strang bani sa repar singur motoreta... Oricum daca cer daune cer pt reparatie in regim propriu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, kinguh a spus:

Am sa incerc totusi.

 

Din ce vad la motoreta, toata fata trebuie schimbata. Un radiator. Cadru spate e distrus. In schimb motorul merge bine.

Costurile sunt destul de ridicate, cel mai scump e furca, e si upsidedown... daca nu recuperez nimica macar sa fac un dosar si sa astept vreo plata daca o fi cand o fi. Pana atunci cred ca o sa strang bani sa repar singur motoreta... Oricum daca cer daune cer pt reparatie in regim propriu

Salutari,

probabil ca la cat costa piesele ce trebuie inlocuite, costul reparatiei o sa fie destul de mare, ceea ce probabil o sa duca la declararea motocicletei dauna totala. In acest caz pot sa te despagubeasca la o valoare stabilita si sa le predai epava, sau la o alta valoare (mai mica) si pastrezi motocicleta. Asta daca-ti dau sansa sa alegi.

In ceea ce priveste reparatia in regim propriu (daca nu se declara dauna totala), o sa-ti deconteze piesele ce trebuie inlocuite sau reparate . Nimic mai mult. Cu alte cuvinte te alegi pe langa evenimentul in sine si cu o gramada de munca si timp pierdut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

patit anul trecut, s-a facut constatare, dauna totala,

e vorba de asirom, am sunat la call center si au zis de ce au nevoie, am trimis pe mail

au evaluat motorul la 2.000E, numai piesele ar fi fost 6.000E

am luat piese in limita a 2.000E si s-au decontat, reparatie in regie proprie

alternativa era sa le dau motorul avariat sa-l vinda ei si sa iau banii

 

le-am dat PV de la politie, sa vada cine e vinovat ce nr de polita are

nu ii intereseaza vatamarea, e dosar separat, puteai demara de atunci si pt pagube

 

Editat de crazvy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...