Sari la conținut

Motocicleta 25 kw


Ionutangel
 Share

Postări Recomandate

Salut , săptămâna asta mi-am cumpărat prima mea  motocicletă de stradă , în acte scrie ca motocicleta este limitată la 25 kw doar ca dând câteva ture pare ca a fost scoasă limitarea 

întrebarea mea este , atunci când o duc la RAR ce verifică în + față de un itp normal ? Verifică și câți kw are în realitate / dacă limitarea este pusă ? 
 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Poti sa ai noroc sau ghinion.

Noroc, daca motocicleta a mai fost inmatriculata in Romania si are CI cu puterea de 25kW. In situatia asta cei de la RAR fac in mod obisnuit doar identificarea, adica confrunta seriile fizice de pe motoreta cu cele din carte.

Ghinion, daca nu e asa, iar cei de la RAR vor dori sa vada documentele care arata ca a fost limitata (facturi etc.) si eventualele dovezi fizice ca a fost limitata.

Nu ma mai leg de aspectele legale privind limitarea potrivit Codului Rutier, daca este o motocicleta de peste/sub 70kW si despre raportul putere/greutate, care sunt altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Microbec a spus:

Salut!

Poti sa ai noroc sau ghinion.

Noroc, daca motocicleta a mai fost inmatriculata in Romania si are CI cu puterea de 25kW. In situatia asta cei de la RAR fac in mod obisnuit doar identificarea, adica confrunta seriile fizice de pe motoreta cu cele din carte.

Ghinion, daca nu e asa, iar cei de la RAR vor dori sa vada documentele care arata ca a fost limitata (facturi etc.) si eventualele dovezi fizice ca a fost limitata.

Nu ma mai leg de aspectele legale privind limitarea potrivit Codului Rutier, daca este o motocicleta de peste/sub 70kW si despre raportul putere/greutate, care sunt altele.

Este prima înmatriculare pe România ,În certificatul nemțesc apare ca este limitată la 25 kw ea având aproximativ 60kw stock , să caut un kit de limitare la 25 kw și să-l montez eu înainte să îl duc la RAR ? , bănuiesc ca nu îl pune pe dyno să vadă câți kw scoate 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, Ionutangel a spus:

bănuiesc ca nu îl pune pe dyno să vadă câți kw scoate 

RAR-ul nu are asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ENEOS a spus:

Dar are 👀 să vadă că limitatorul nu e fizic prezent pe 🏍.

din cate am vazut limitare e la intrare / iesire din carburator , dau jos(rar-ul) carburatorul sa vada daca cercul ala de metal este pus ?ps . nu sunt inpotriva limitari . chiar am vrut sa-mi cumpar ceva de 250 /300 cc pentru inceput doar ca nu am gasit nimic in zona mea si din ce am mai citit pe net doar la cluj se pot limita motociclete

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 hours ago, Ionutangel said:

Este prima înmatriculare pe România ,În certificatul nemțesc apare ca este limitată la 25 kw ea având aproximativ 60kw stock , să caut un kit de limitare la 25 kw și să-l montez eu înainte să îl duc la RAR ? , bănuiesc ca nu îl pune pe dyno să vadă câți kw scoate 

Sincer, nu știu ce să-ți zic. Nu am fost într-o astfel de situație.

Posibil sa îți ceară acte doveditoare, altele decât briefurile. Să sperăm că nu. 

Acum, dacă ai cumpărat-o, trebuie să faci ceva. Îți spun ce aș face eu. Pregătește actele necesare și traducerile, încearcă să nu ai pe motocicletă alte lucruri de care să se poată lega, gen tobe și altele și mergi la RAR. Dacă te resping, încerci cu un kit de limitare,dar poate ai noroc. Eu așa as începe. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postat (editat)
Acum 5 minute, Microbec a spus:

Dacă te resping,

Mai fun e dacă nu-l resping dar îi trec puterea inițială în CIV!

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

29 minutes ago, ENEOS said:

Mai fun e dacă nu-l resping dar îi trec puterea inițială în CIV!

Dracu' stie, nu am idee la ce se uita cei de la RAR cand e vorba de un motor adus de afara. Dar asta chiar ar fi nostima! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Motocicleta 25 kw

Rar există în reședințele de județ, nu găsești la Cucuieții din deal!

Treaba e că dacă permisul e A2 și 🏍 nu e limitată iar cineva cumva bagă de seamă treaba capătă iz penal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...