Sari la conținut

Problema atv Bashan 250 cc


Trincu
 Share

Postări Recomandate

Salut !Am un atv Bashan 250 cc i-am schimbat pistonul de vreo 3 ori și setul complet o dată și tot am aceasta problemă ,bate pistonul in cilindru își face joc stânga dreapta și bate. A mai pățit cineva ? Modelul de motor este cel din poză!

IMG_20240916_154951.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Înțeleg ,pai pistonul își face joc pe aripioarele alea doua de centrare care vin orientate în fața și în spatele motorului ,da de jucat joaca ambielajul stânga dreapta puțin , să fie din aceea cauză? Un piston la spart din cauză că a tocit acele aripioare ,după ce pun piston nou nu bate 2 luni după încet, încet bate rău 

Editat de Trincu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, Trincu said:

Înțeleg ,pai pistonul își face joc pe aripioarele alea doua de centrare care vin orientate în fața și în spatele motorului ,da de jucat joaca ambielajul stânga dreapta puțin , să fie din aceea cauză? Un piston la spart din cauză că a tocit acele aripioare ,după ce pun piston nou nu bate 2 luni după încet, încet bate rău 

Din pacate, materialele din aceste moto/atv sunt slabe si foarte slabe, asa ca nu prea sunt solutii decat inlocuire totala a motorului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Trincu said:

Mulțumesc pentru idee dar nu asta este soluția ,motorul și cutia de viteze merge foarte bine in rest !

Eu iti zic de ce m-am lovit eu. Nu la partea de motor, ci șasiu, dar toate componentele sunt asa, din pacate. Probabil ca a facut o uzura si un joc si se va intampla la fel. Nu zic sa nu incerci, dar sa te astepti la aceeasi problema. Spor sa ai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, Trincu a spus:

A mai pățit cineva ? Modelul de motor este cel din poză!

 

Bashan e slab calitativ, e ceea ce majoritatea numim o chinezarie. Intereseaza-te daca exista piese de calitate mai buna, e posibil ca motorul sa fie copie de la japonezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, Patrick_M a spus:

Eu iti zic de ce m-am lovit eu. Nu la partea de motor, ci șasiu, dar toate componentele sunt asa, din pacate. Probabil ca a facut o uzura si un joc si se va intampla la fel. Nu zic sa nu incerci, dar sa te astepti la aceeasi problema. Spor sa ai

Am înțeles,îl am de 6 ani la altceva nu am avut probleme , mulțumesc frumos pentru sfat!

Acum 15 minute, Nguyen a spus:

 

Bashan e slab calitativ, e ceea ce majoritatea numim o chinezarie. Intereseaza-te daca exista piese de calitate mai buna, e posibil ca motorul sa fie copie de la japonezi.

Da știu că este slab dar față de linhai 300 trage mai bine ,copia este după Yamaha timberwolf 250

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, Trincu a spus:

copia este după Yamaha timberwolf 250

 

Pai asta ar putea fi solutia, ii pui set motor de Yamaha sau macar un aftermarket facut pt Yamaha si pe urma ar trebui sa reziste mai mult. ATV-urile de regula merg in turatie mare, astfel motoarele au si viata scurta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am înțeles, mulțumesc frumos! Mai am o întrebare poate să fie cumva de la săgeata de pe piston ,eu l-am montat mereu cu săgeata în fața o trebui cu ea in spate la modelul asta eu știu că săgeata se montează înspre sensul de rotație al motorului!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian changed the title to Problema atv Bashan 250 cc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...