Sari la conținut

Rodaj La 125


Postări Recomandate

sal cum se face un rodaj la 125 cm3

mai citeste nish forumuri pe aici si/sau pe la service/s-a mai scris despre asta :grinbandit:...ceva gen..."cu grija si cu atentie...intotdeuna:))"

Editat de Mihai Florea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca la orice motor... :

- nu o accelerezi tare

- nu o fortezi

si mai sunt... iti dai si tu seama cand fortezi motorul, ca doar il simti, nu? deci o conduci mai batraneste cam 500 de km (la drum lung sa mergi cu viteza constanta cat de cat). acum depinde si daca e motor sau scuter! bafta si sa-i faci rodajul cat mai bine daca vrei sa tina mai mult motorul!!:grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca la orice motor... :

- nu o accelerezi tare

- nu o fortezi

Nu ai "voie" sa treci peste o anumita turatie, pana acolo poti sa o tzi si blana :grinbandit: Depinde de la motor la motor :bigstar:

Eu nu aveam voie sa trec peste 7-8mii RPM si 100 km/h timp de 1000 de km si dupa aia trb sa ma duc sa ii schimb uleiul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai "voie" sa treci peste o anumita turatie, pana acolo poti sa o tzi si blana :haha: Depinde de la motor la motor :)

Eu nu aveam voie sa trec peste 7-8mii RPM si 100 km/h timp de 1000 de km si dupa aia trb sa ma duc sa ii schimb uleiul

hmmm mai cobra nu e chiar asa.... la mine zice sa nu depasesc 5000 de ture in primi 500 de km si sa nu depasesc 8000 in urmatori 500 ..... si sa nu trag gazu mai mult de 3/4 :baldy: :grinbandit: :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N`ai citit tu bine Cristi,la orice motor scrie treaba cu acceleratia ... un sferta in primii X km,jumate sau 3/4 in primii 1000km si dupaia full throttle...da` oricum iti merge tie rajnitza fara probleme din cate se vede :grinbandit:

 

PS chiar daca mergeti incet in rodaj,e bine sa mai dati cate un "spritz" scurt de acceleratie in mers...dar cand zic scurt,scurt sa fie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N`ai citit tu bine Cristi,la orice motor scrie treaba cu acceleratia ... un sferta in primii X km,jumate sau 3/4 in primii 1000km si dupaia full throttle...da` oricum iti merge tie rajnitza fara probleme din cate se vede :eek:

 

PS chiar daca mergeti incet in rodaj,e bine sa mai dati cate un "spritz" scurt de acceleratie in mers...dar cand zic scurt,scurt sa fie...

sunt de acord!! cate un spritz mic ! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la motor aprilia cu kit polini faci cum am zis eu...am acelasi kit..... la mine zice sa nu depasesc 5000 de ture in primi 500 de km si sa nu depasesc 8000 in urmatori 500 ..... si sa nu trag gazu mai mult de 3/4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Du-l prin toata plaja de turatii nu il tine la o viteza constanta prea mult.E naspa sa faci rodajul in afara orasului.Si nu trage la maxim de acceleratie.Si lasa-l sa se si incalzeasca pana pe la 50 de grade minim.

io vreau in rodaj sa fac un drum de vreo 300km,deci nu prea mere daca zici ca nu e bine sa-l tin la o turatie constanta,ca ei zic maxim pana la 5000 de ture,ma plictisesc pana ajung la constanta ca asta inseamna maxim 80.deci imi iau gandul de la drum lung cu ea in rodaj. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal cum se face un rodaj la 125 cm3

Citeste frate cartea motocicletei ,nu te mai lua dupa toti. Fiecare producator recomanda un anumit stil. Eu am facut dupa CARTE si nu dupa toti "reiserii" de carton ,iar acolo imi scria CLAR ca in primii 800km sa merg pana in 6000rpm ,binenteles sa incerc sa schimb toate treptele pana in acea turatie ,dar sa EVIT bruscarea acceleratiei ;urmatorii 800km sa fie facuti pana in 10000rpm ,la fel. Dupa 1600km ...FRAU LIBER! Asta ,spun pt a mea ,gsxr. Pt Honda 600rr ,a unui amic ,cand am fost la Honda sa o ia ,i s-a recomandat sa mearga pana in 10000rpm si la fel ,fara bruscari ale acceleratiei. Deci ,cel mai sfant este ,sa citesti ce RECOMANDA PRODUCATORUL si nu te mai lua dupa unul si dupa altul :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt Honda 600rr ,a unui amic ,cand am fost la Honda sa o ia ,i s-a recomandat sa mearga pana in 10000rpm si la fel ,fara bruscari ale acceleratiei. Deci ,cel mai sfant este ,sa citesti ce RECOMANDA PRODUCATORUL si nu te mai lua dupa unul si dupa altul :cheers:

Mie mi`au spus pana in 8mii de ture sa merg in rodaj la 600rr.Ai dreptate ,trebuie citit in carte...la mine de exemplu spune ca in primii 500 km (300miles) sa nu deschid gazul la maxim decat ptr scurta durata si sa nu tin in ture mari mult timp...nimic de ture etc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite am eu ptr aprilia rs manualul de utilizare...si vezi acolo ca scrie...poate te ajuta cu ceva :eek: :cheers:

 

 

 

edit: il atasez mai tarziu ca acum nu merge nu stiu de ce...

Editat de Yo_InKognito
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...