Sari la conținut

Am O Problema?


doruiacovescu
 Share

Postări Recomandate

Salutare! Am un scuter Aprilia Mojito de 49 cmc. E in 2 timpi. La carte scrie ca la fiecare 500km sau dak se aprinde becu(adica intra pe rezerva de0,4litri) sa-i pun ulei. Rezervorul de ulei+rezerva are 1,4l. Deci printr-un calcul simplu ar insemna ca la fiecare 500km ar trebui sa pun 1 litru de ulei. Surpriza. La 500 km nu s-a aprins niciun bec, eu am pus ulei si nu au intrat decat 600grame. la 1000km nu au intrat decat 400 grame. WTF se intampla. Exista posibilitatea k uleiul sa nu fie bine dozat de carburator sau are vreo pompita care il duce in carter? Folosesc ulei MOTUL 2T full sintetic si benzina fara pb de 98 sau 99.

As aprecia dak m-ati lumina si pe mine in problema asta deoarece service-ul zice ca e bine dom'le, bucura-te dar eu nu pot dormi noaptea bine.

 

Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Am un scuter Aprilia Mojito de 49 cmc. E in 2 timpi. La carte scrie ca la fiecare 500km sau dak se aprinde becu(adica intra pe rezerva de0,4litri) sa-i pun ulei. Rezervorul de ulei+rezerva are 1,4l. Deci printr-un calcul simplu ar insemna ca la fiecare 500km ar trebui sa pun 1 litru de ulei. Surpriza. La 500 km nu s-a aprins niciun bec, eu am pus ulei si nu au intrat decat 600grame. la 1000km nu au intrat decat 400 grame. WTF se intampla. Exista posibilitatea k uleiul sa nu fie bine dozat de carburator sau are vreo pompita care il duce in carter? Folosesc ulei MOTUL 2T full sintetic si benzina fara pb de 98 sau 99.

As aprecia dak m-ati lumina si pe mine in problema asta deoarece service-ul zice ca e bine dom'le, bucura-te dar eu nu pot dormi noaptea bine.

 

Multumesc anticipat

sal! tu ai pompa de ulei la scuterul tau? poate ca de la asta e problema, poate nu functioneaza bine... spun asta pentru ca si eu am avut cam aceeasi problema. conteaza si ce ulei pui in el. recomandat ar fii uleiul de la omv pentru motoare in 2 timpi care costa cam 150.000 lei vechi litrul :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pompa asta se strica pur si simplu sau se deregleaza sau amandoua? Cei de la service mi-au spu sdin prima zi sa NU folosesc ulei e la OMV. Asta sintetic costa si 50ron litrul

Sa inteleg ca este o problema sau nu e neaparat necesar sa pun 1 litru de ulei?

Atasez si cartea scuterului poate voi intelegeti mai bine ce si cum cu uleiul

Asteptin continuare sfaturi

Editat de doruiacovescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

subscriu, fara OMV! , raport calitate/pret=varza

 

...e o pompita care baga uleiu direct 1n carburator si se poate regla debitu de ulei, vezi surubu ala de pe cabblu care vine de la acceleratie, daca desfaci surubu se 1ntinde cablu o sa bage mai mult ulei...poate cine l-a avut 1nainte i-a facut un reglaj mai racing asha...

Editat de dubluefect
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite am instructiunile de la scuterele de la www.scuterul.eu .In principiu tu ai acelasi motor facut de Minarelli. Uite un fragment despre ulei:

 

6.11.3 Ulei

 

Folosiți numai ulei 100% sintetic pentru motoare în 2 timpi. In caz contrar pot apărea defecțiuni la motor, care pot duce la pierderea garanției.

Tipul uleiului recomandat : MOTUL Scooter Power 2T.

 

6.11.4 Rezervorul de ulei

În medie pentru parcurgerea distantei de 800-900 km este suficient un litru de ulei. In cazul în care becul roÂşu aflat pe bord semnalizează, înseamnă că uleiul din rezervor este insuficient iar motorul începe să folosească cantitatea de rezervă. Cantitatea din rezervă este aproximativ 2 dl. Deci completați uleiul imediat.

 

6.11.5 Capacitatea rezervorului de ulei

 

Kid2: 1 litru

Magnet City Âşi Magnet Sport: 1 litru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca ar fi vreo problema... sa consume 600 ml ulei la 500 km ... nici a meu nu consuma mai mult. in cartea de la scuteru meu scrie ca ar consuma 100 ml la 100 km... consuma ceva mai mult

 

eu bag de la OMV deala sintetic cu 30 de lei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, multumesc frumos! incepe sa-mi placa scuteru asta din ce in ce mai mult. Acum imi consuma 6.5l la 100KM, de benzina. Cred ca-i dau foc si-l lansez in service-ul UNITED MOTORS. De cand l-au delimitat mi-au dereglat carburatorul. Sa mai mergi las ervice altadata... a si revizia+delimitarea =330RON

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...