Sari la conținut

Ulei De Transmisie


motorita
 Share

Postări Recomandate

Vizitator stress_L&P

salutare,am un piaggio free si nu stiu ce ulei sa-i pun la transmisie,plsss help

 

 

pai bine ma, nu erai tu mare mecanic, nu stii cum sa aflii ce oloi iti trebuie troacei tale???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am instructiunile scuterelor de la www.scuterul.eu

Pun aici un fragment referitor la uleiul de transmisie. Daca vrei sa iti trimit instructiunile in intregime, da-mi un private cu o adresa de e-mail.

 

Uleiul de transmisie trebuie schimbat periodic.

Folosiți numai ulei corespunzător specificațiilor de fabrică (recomandat MOTUL Scooter Gear 80w90)

 

Motorul necesită 110 cm³ de ulei.

 

Uleiul se schimbă după cum urmează:

Scoateți Âşurubul de evacuare respectiv de completare pentru ca uleiul folosit să se scurgă. Dacă motorul este încălzit, uleiul folosit se scurge mai repede.

Măsurați cantitatea de ulei scurs pentru a verifica dacă s-a evacuat toată cantitatea de 110cm³ de ulei . după aceasta înÂşurubați Âşurubul de evacuare folosind o garnitură nouă Âşi începeți încărcarea uleiului. Atenție la cantitatea corectă. Nu turnați nici mai mult nici mai puțin. După efectuarea operațiunii înÂşurubați Âşurubul de încărcare.

 

ATENĂIE

 

În cazul în care folosiți des vehiculul, uleiul de motor se schimbă la intervale mai scurte decât cel prescris:

- pe drumuri neasfaltate, prăfuite

- în condiții de frig Âşi ploaie

 

 

 

NB: pt orice tip de ulei Motul, contacteaza-ma cu PM.

Editat de maryus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,am un piaggio free si nu stiu ce ulei sa-i pun la transmisie,plsss help

fi atent. dute la ploiesti la angela bike shop.e super usor de ajuns. mergi pe drumul european inspre ploiesti si cand ajungi acolo unde se bifurca drumul ca sa mergi spre ploiesti nu faci la dreapta spre ploiesti ci mai mergi inainte 100m . acolo are ulei special pt transmisie de scutere de 50. nu e la bidon ci in niste tuburi ca pasta de dinti cu gramajul exact cat ii trebuie lui. uleiul este motul si costa 150000. sfatul meu e sa nu ii bagi orice porcarie ca poti sa iti scazi viteza si demarajul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si ce are dak pui mai mult decat trebuie...ca dor ii faci plinu si insurubezi ala la loc :cheers:

pune cantitati diferite si vezi pe pilea ta :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar daca se baga mai mult ulei nu se intampla nimic rau.Toate cutiile de viteza au un orificiu cu un furtunas, pentru supraplin si barboteaza pe acolo surplusul de ulei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

no,si unde gasesc rezervorul acesta? Am un Peugeot JetForce si are 2400km care a stat toata iarna afara si merge toata ziua cam tare prin gropi si praf :scratch:.e cazul sa-i schimb uleiul de la transmisie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

no,si unde gasesc rezervorul acesta? Am un Peugeot JetForce si are 2400km care a stat toata iarna afara si merge toata ziua cam tare prin gropi si praf :cheers:.e cazul sa-i schimb uleiul de la transmisie?

nu,citeste si tu ce scrie in cartea scooterului ca daia ti`au dat`o domnu presedinte :scratch: ...la 5k in regim de "forja" si la 10k in regim normal fara o utilizare prea indelungata si sustinuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok ok.da totusi unde dracu e rezervoru'?

 

chiar la roata din spate... pe bratul ala.

 

defapt uleiul ala este doar pt rulmentii de la roata, nu ? ca variatorul nu are nevoie de ulei :)

eu l-am schimbat deja de vreo 2 ori :scratch: intra 100 mililitrii... adica atata scrie acolo sa pun...

eu am pus uleiul cu seringa... ulei Petrotel T35 :cheers: 7 lei litrul :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, rezervorul e la roata din spate pe bratz, dupa cum a spus si Snake... 4timpi...

 

off'topic: prima data cand am vrut sa-i schimb uleiul de transmisie nu stiam pe unde vine rezervorul, asa ca m-am uitat in cartea lui... dar acolo zicea ca sunt 2 suruburi care trebe desfacute, dar pe imagine la ambele era scris "buson golire" :blbl: :) :) (trebuia sa scrie la ala de mai sus "buson umplere")...

ma uitam wtf!?!?!?! vai cat m-am chinuit sa-mi dau seama de chestie... :hurt: deh... chinezisme :lol:

yo`i pun 15w40 de la Lukoil de 12 RON :ok:

deci rezervorul de transmisie e ... pe la transmisie :cheers:

 

hai bafta! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, rezervorul e la roata din spate pe bratz, dupa cum a spus si Snake... 4timpi...

 

yo`i pun 15w40 de la Lukoil de 12 RON :blbl:

deci rezervorul de transmisie e ... pe la transmisie :scratch:

 

ce 4 timpi ?

 

si uleiul de transmisie nu are denumiri deastea cum ai spus tu 15w40. ala ii pt motor.

Pt scuter, ulei de transmisie ii uleiu' GL-5 SAE 80w90 de la sunoco. este recomandat 50000 Km :cheers: si costa 19 lei. daca va trebuie imi puteti zice mie si il trimit prin posta, ca frate-mio ii distribuitor de uleiuri sunoco :)

 

 

uite busonul de la transmisie:

Poza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce 4 timpi ?

 

si uleiul de transmisie nu are denumiri deastea cum ai spus tu 15w40. ala ii pt motor.

Pt scuter, ulei de transmisie ii uleiu' GL-5 SAE 80w90 de la sunoco. este recomandat 50000 Km :blbl: si costa 19 lei. daca va trebuie imi puteti zice mie si il trimit prin posta, ca frate-mio ii distribuitor de uleiuri sunoco :)

uite busonul de la transmisie:

Poza

 

da, da, scuze, greseala mea (m-am trezit la 4.30 dim pentru prega) ...

da, ulei de transmisie SAE 85w/90. capacitate total 110ml; capacitate de inlocuit 100ml... eu am de la Valvoline cam 18 lei L :cheers:

:scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: Ce fel de ulei trebuie sa folosim pt transmisie???

Raspuns: Ulei de transmisie :nono:)))

 

 

Din cate stiu eu nu prea conteaza firma... eu bag Valvoline 80- 90 si merge foarte bine

 

 

Asfalt uscat si salutari cu farul!!

 

 

Apropo uleiul se schimba la 1000 de KM in nici un caz la 5000 sau 50000 cum zic ceilalti pe aici.... la 50000 se schimba la masinile cu cutie automata....aveti grija ce vorbiti k isi strica lumea scuterele aiurea....

Editat de cottoninio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Am si au un gilera runner50 in 2 timpi iar la uleiul de transmisie am o tija de masurat iar acum ceva timp cand am vazut ca nu mai e la nivel am cumparat ulei si l-am completat. Intradevar nu a intrat foarte mult dar acum vad ca de fapt se goleste detot si apoi se inlocuieste. Credeti ca se poate sa am probleme acum daca nu l-am inlocuit ci doar am completat??? :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo uleiul se schimba la 1000 de KM in nici un caz la 5000 sau 50000 cum zic ceilalti pe aici.... la 50000 se schimba la masinile cu cutie automata....aveti grija ce vorbiti k isi strica lumea scuterele aiurea....

 

ok... tu crezi ca eu vb aiureli ? adica vb fara sa am o documentare cat de cat ? :rose: :nono:

 

maine o sa scanez oferta de uleiuri de la Sunoco, pe care a primit-o fratimio cand s-a facut distribuitor local de uleiuri sunoco, si sa vezi ce scrie acolo... :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...